ŽURNĀLS

28. Janvāris 2003 /Nr.4 (262)

Vai ministru var iecelt 81.panta kārtībā
Doc. Dr.iur.
Jānis Pleps
 

Vai ministru var iecelt 81.panta kārtībā

Jānis Pleps, LU Juridiskās fakultātes students, – “Latvijas Vēstnesim”

PLEPS COPY.GIF (37025 bytes)
Foto: Arnis Blumbergs, “LV”

* Raksts iesniegts publikācijai 2002.gada decembrī, MK noteikumi par grozījumiem Ministru kabineta iekārtas likumā pieņemti 7.01.2003. (“LV” Nr.4, 9.01.2003).

2002.gada 7.novembrī ļoti īsā laikā pēc sanākšanas VIII Saeima apstiprināja jauno Ministru kabinetu Einara Repšes vadībā. Kad apsveikumi ir izskanējuši un rozes apvītušas, valdošo koalīciju, kā parasti, ieskauj vienīgi daudzas sasāpējušas problēmas, vēlme nest tautai solītos jaunos laikus un konstitucionālā kārtība, kuras ietvaros ir nepieciešams politiski samērot un izsvērt esošo lietu kārtību ar nākotnes vīzijām. Taču, kā šķiet, vismaz Satversmes izpratnē viss palicis pa vecam; konstitucionālo normu piemērošanā turpinās vēl joprojām vecā, tik ierasta kārtība.

Valsts sekretāru sanāksmē pagājušā gada nogalē tika izsludināts grozījumu projekts Ministru kabineta iekārtas likumā*, kuru paredzēts izdot Satversmes 81.panta kārtībā kā Ministru kabineta noteikumus ar likuma spēku pēc tam, kad Saeima būs devusies pelnītajās Ziemassvētku brīvdienās. Plānots, ka 1.janvārī mēs pamodīsimies valstī, kurā būs radītas divas jaunas (veselības ministrija un reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija) ministrijas.1 Tieši šis valdības deklarētais nodoms parāda bīstamu Satversmes priekšrakstu izpratni, kura var novest mūsu demokrātisko republiku pie neprognozējamām sekām. Šajā kontekstā nav lieki atgādināt Egila Levita pausto domu, ka “Satversme ir ļoti diferencēts juridisks instruments. Tā ir ļoti ietilpīga, dodot [..] lielu brīvību, taču tā satur arī stingras robežas, kuras [..] nedrīkst pārkāpt”.2 Iecerētais grozījums Ministru kabineta iekārtas likumā 81.panta kārtībā pārkāpj šīs Satversmes pieļautās rīcības brīvības robežas, jo Ministru kabineta iekārtas likumā nevar izdarīt grozījumus ar Ministru kabineta noteikumiem, kuriem ir likuma spēks. Ministru kabineta iekārtas likumu var grozīt tikai ar Saeimas vai tautas pieņemtu likumu.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Līga Biksiniece
Vai sociālās tiesības ir arī nelegālajiem imigrantiem
Jautrīte Briede
Vai personas cieņa konfliktē ar vārda brīvību
Klāt juridiskās literatūras plauktā
Agra Reigase
Kā vērtēt audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus bērniem
Ivars Mēkons
Svarīgākais aviopārvadātāja un tā prēposē civiltiesiskajā atbildībā
AUTORU KATALOGS