ŽURNĀLS Tiesību prakse

12. Jūnijs 2007 /Nr.24 (477)

Par netaisnīgiem līguma nosacījumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likuma izpratnē
1 komentāri

Par netaisnīgiem līguma nosacījumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likuma izpratnē

 

Lietā SKA – 59

2006.gada 7. martā

 

Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamenta spriedums

Patērētāju tiesību aizsardzības likums noteic tiesiskās attiecības darījumos, kuros viens no līgumslēdzējiem ir patērētājs. Tādējādi Patērētāju tiesību aizsardzības likums attiecas uz šaurāku gadījumu skaitu, tas ir, tikai uz noteiktu pirkuma un pakalpojuma līgumu daļu. Līdz ar to Civillikuma normas ir atzīstamas par vispārējām attiecībā pret Patērētāju tiesību aizsardzības likuma tiesību normām, kas regulē to pašu tiesisko attiecību aspektu.

Kritērijs darījuma atzīšanai par tādu, kas pakļauts patērētāju tiesību aizsardzības tiesiskajam regulējuma, ir līguma subjekts – patērētājs (fiziska persona, kas neizmanto preci vai pakalpojumu saimnieciskās vai profesionālas darbības nodrošināšanai), nevis sniegtā pakalpojuma vai pirkuma veids. Normatīvie akti neparedz izņēmumus no patērētājam sniegto pakalpojumu veidiem, kuri nebūtu pakļauti patērētāju tiesību aizsardzības tiesiskajam regulējumam.

Līguma noteikums, kuru līgumslēdzēji savstarpēji nav apsprieduši, ir netaisnīgs, ja tas pretēji labticīguma prasībām rada būtisku neatbilstību līgumā noteiktajās līgumslēdzēju tiesībās un pienākumos par sliktu patērētājam. No minētā izriet, ka būtiska neatbilstība līgumā noteiktajās līgumslēdzēju tiesībās un pienākumos ir arī līgumslēdzēju vienlīdzības principa pārkāpums. Tādējādi netaisnīgs noteikums ir tāds neapspriests noteikums, kas neatbilst tiesiskās vienlīdzības principam par sliktu patērētājam.

Par apspriestu līguma noteikumu ir atzīstams tāds līguma noteikums, par kuru līgumslēdzēji savstarpēji apmainoties viedokļiem ir vienojušies. Tas vien, ka ir apspriesti līguma atsevišķi noteikumi vai atsevišķu noteikumu attiecīgi aspekti, nevar būt par pamatu secinājumam, ka savstarpēji apspriesti ir arī pārējie līguma noteikumi. Parakstīts līgums pats par sevi nav pietiekams pierādījums tam, ka līgumslēdzēji savstarpēji apsprieda katru līguma noteikumu atsevišķi.

Prezumējams, ka iepriekš sastādīta tipveida līguma noteikumi ir savstarpēji neapspriesti. Teorētiska iespēja apspriest katru līguma noteikumu nepierāda, ka apspriešana konkrētajā gadījumā ir notikusi. Līdz ar to, ja ražotājs, pārdevējs vai pakalpojuma sniedzējs apgalvo, ka līguma noteikumi ir savstarpēji apspriesti ar patērētāju, viņa pienākums ir to pierādīt.

Līgumiskās attiecības starp kredītiestādi un patērētāju finanšu jomā, tostarp, fizisko personu norēķinu konta apkalpošana, ir pakļautas patērētāju tiesību aizsardzības tiesiskajam regulējumam. Līdz ar to šādā līgumā iekļauta šķīrējtiesas klauzula, ja tā nav apspriesta un tai nav tieši izteikta patērētāja piekrišana, atzīstama par netaisnīgu līguma nosacījumu.

Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departaments šādā sastāvā: tiesas sēde priekšsēdētāja senatore I.Skultāne, senatores V.Krūmiņa un G.Višņakova, piedaloties pieteicējas akciju sabiedrības “Latvijas Krājbanka” pārstāvei Ilutai Čamanei, atbildētājas Latvijas Republikas pusē pieaicinātās iestādes Ekonomikas ministrijas pārstāvim Didzim Brūklītim un trešajai personai Rolandam Čimalam, atklātā tiesas sēdē izskatīja lietu, kas ierosināta, pamatojoties uz akciju sabiedrības “Latvijas Krājbanka” pieteikumu par Ekonomikas ministrijas lēmumu, sakarā ar akciju sabiedrības “Latvijas Krājbanka” kasācijas sūdzību par apgabaltiesas gada 19.

komentāri (1)
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Andris
18. Jūnijs 2007 / 12:03
0
ATBILDĒT
Santai:

Nav neopieciešams uzreiz aizstāvēties, taču šo uzņēmumu piedāvātajos pakalpojuma līgumos šādi noteikumi pastāv,'un šādu līguma noteikumu nav iespējams apspriest, līdz ar to ir negodīgs līguma noteikums.
visi numura raksti
Ilze Spūle
Skaidrojumi. Viedokļi
Testamentārais nodibinājums
Vēsturiski romiešu tiesībās mantotspēja netika atzīta katrai personai, mantotspēju neatzina arī juridiskajai personai. Corpus iuris mantotspēja tika atzīta tikai tādām juridiskām personām kā valstij, pašvaldībām, baznīcai un ...
Sannija Matule
Skaidrojumi. Viedokļi
Notāri neiekļaujas pakalpojumu brīvajā tirgū
Lai aizsargātu sava notariāta pastāvēšanu, piemēram, Vācijas valdība ir gatava pat stāties pretim Eiropas valstīm saistošo tiesību aktu noteikumiem, vienlaikus apzinoties, ka šādas rīcības dēļ jautājums var nonākt līdz ...
Sannija Matule
Notikums
Pasniegts pirmais augstākais apbalvojums
Ceturtdien, 7. jūnijā, pirmo reizi neatkarīgā notariāta vēsturē tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš ar augstāko Tieslietu ministrijas apbalvojumu jeb I pakāpes Atzinības rakstu un Zelta spalvu apbalvoja zvērinātu notāri - Gitu Anitu ...
1 komentāri
Kristīne Jaunzeme
Skaidrojumi. Viedokļi
Administratīvā akta apstrīdēšanas institūts teorijā un praksē
Administratīvās lietas turpinājuma ierosināšanas pamats ir apstrīdēt tiesīgās personas iesniegts iesniegums par zemākas iestādes izdotā administratīvā akta apstrīdēšanu. Tāpat kā sākotnējā administratīvā procesa ...
7 komentāri
Tiesību prakse
Par valsts amatpersonas darbībām, kas saistītas ar kukuļņemšanu
AUTORU KATALOGS