Šajā rakstā galvenokārt tiks aplūkoti divi galvenie procesuālie likumi, kas vispārīgi regulē kārtību, kādā veidā ir jāvēršas iestādē un kādā veidā iestādei ir jāsniedz atbilde, un kā attiecīgo atbildi vai neatbildēšanu var pārsūdzēt. Proti, savstarpēji tiks aplūkots Administratīvā procesa likums un likums "Iesniegumu, sūdzību un priekšlikumu izskatīšanas kārtība valsts un pašvaldību institūcijās", kurš no 2008. gada 1. javāra tiks aizvietots ar Iesniegumu likumu (publicēts "Latvijas Vēstnesī" šā gada 11 .oktobrī). Tā kā likuma "Iesniegumu, sūdzību un priekšlikumu izskatīšanas kārtība valsts un pašvaldību institūcijās" drīz vairs nebūs, rakstā tiks skarts tikai Iesniegumu likums.
Satversmes 104. pantā garantēto tiesību īstenošana administratīvajā procesā
Iesniegumu likuma un APL mijiedarbība
Dr.iur. Jautrīte Briede, AT Senāta Administratīvo lietu departamenta senatore, LU Juridiskās fakultātes Valststiesību katedras docente
Raksta pamatā – referāts “Jurista Vārda” 500.numura iznākšanai veltītajā konferencē “Latvijas tiesību sistēma šodien” 2007.gada 16.novembrī.
Foto: Boriss Koļesņíkovs, “LV” |
[1] Satversmes 104. pants noteic: “Ikvienam ir tiesības likumā paredzētajā veidā vērsties valsts un pašvaldību iestādēs ar iesniegumiem un saņemt atbildi pēc būtības.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes