Prasības nodrošināšanas institūtam Latvijas civilprocesā nekad nav bijusi raksturīga skaidrība un tiesiskā noteiktība, par ko autori jau ir rakstījuši iepriekš,1 bet pēdējā prasības nodrošināšanas institūta fundamentālā revīzija 2006. gadā, mūsuprāt, starp prāvniekiem ir nepārdomāti izjaukusi arī procesuālo līdzsvaru, kas iepriekš pastāvēja vismaz kaut kādā mērā. Rakstā izvērtēti visi nozīmīgākie procesuālie posmi prasības nodrošināšanas jautājumos, un tiek secināts, ka esošais prasības nodrošināšanas institūts ir tik labvēlīgs prasītājam, ka atbildētājam ir jāsāk pārdomāt, vai Latvijas civilprocesā vairs vispār pastāv sacīkstes princips, jo šobrīd prasītājam ar prasības nodrošināšanu paveras iespējas panākt atbildētāja izputināšanu pat pirms lietas izskatīšanas pirmajā instancē.
Dziļākas problēmas izpratnes rosināšanai rakstā tiks analizētas svarīgākās procesuālās tiesību normas un aktuālākie Latvijas tiesu nolēmumi komercstrīdos, īpaši izvērtējot atbildētāja procesuālo stāvokli gadījumos, kad attiecībā uz atbildētājam piederošu mantu tiek piemērots prasības nodrošinājums. Rakstā aplūkoti arī citi aktuāli jautājumi saistībā ar prasības nodrošināšanu, un pēdējā nodaļā prasības nodrošināšanas bīstamās dabas spilgtākai izcelšanai autori ir ieskicējuši vēl kādu bīstamu tendenci tiesu praksē attiecībā uz parādnieka un cedenta starpā pielīgtās cedenta tiesības prāvoties šķīrējtiesā pāreju cesionāram cesijas ceļā, kam autori ir iecerējuši sīkāk pievērsties kādā no turpmākajiem rakstiem. Tā kā nozīmīgākie strīdi tiesu praksē saistās ar prasības nodrošināšanu pēc prasības celšanas tiesā, šajā rakstā netiks aplūkota prasības nodrošināšana pirms prasības celšanas tiesā.
Raksts nepretendē uz visaptverošu zinātnisku jautājuma analīzi. Drīzāk tas ir iecerēts kā kritisks praktiķu skatījums uz prasības nodrošināšanu un ar to saistītajiem jautājumiem komercstrīdos.
Raksta mērķis ir atklāt Latvijas juridiskajai saimei piņķerīgākās tiesību normas un strīdīgākās tiesu prakses atziņas, lai rosinātu prasības nodrošināšanas jautājumu turpmāku ievirzi saprātīgākā gultnē.
1. Likuma nevienlīdzīgā attieksme pret prāvniekiem jau pirms pieteikuma par prasības nodrošināšanu izlemšanas
Saskaņā ar Civilprocesa likuma (CPL) 140. panta 1. daļu prasītāja pieteikums par prasības nodrošināšanu tiek izlemts bez atbildētāja ziņas. Lai arī saskaņā ar Civillikuma (CL) 1. pantu un CPL 74. pantu prāvniekiem savas tiesības būtu jāizmanto labticīgi un godprātīgi, domājams, ka likums tomēr prezumē nelabticīgu atbildētāju esamības risku, tāpēc jādomā, ka CPL 140. panta 1. daļā ietvertās tiesību normas mērķis ir samazināt nelabticīga atbildētāja iespējas samazināt savas mantas kopumu, lai apgrūtinātu iespējamā sprieduma izpildi. Jādomā, ka laikā, kad blēdību īpatsvars komerclietās Latvijā arvien ir pietiekami augsts, šāda likuma pieeja nav atzīstama par nesaprātīgu.
Tajā pašā laikā izskatās, ka likuma prezumpcija par negodprātīgu prasītāju esamību šķiet daudz mazāka. Vienubrīd izskatījās, ka prasības nodrošināšanai bija nepieciešams iesniegt pierādījumus par paredzamajām iespējamā sprieduma izpildes grūtībām,2 kas vismaz kaut kādā mērā gādāja par atbildētāja tiesību aizsardzību, pašam atbildētājam klāt neesot, bet tagad Augstākās tiesas judikatūrā ir atzīts, ka pierādījumu iesniegšana nav nepieciešama. Tā vietā prasītājs var doties uz tiesu vien ar saviem vienpusējiem apsvērumiem par to, kāpēc iespējamā sprieduma izpilde lietā varētu kļūt apgrūtināta vai neiespējama.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes