2000. gadā Apvienoto Nāciju Organizācijas ģenerālsekretārs izveidoja Apvienoto Nāciju Miera operāciju ekspertu grupu (Panel on United Nations Peace Operations), kuras mērķis bija konstatēt ANO miera operāciju izpildes un organizācijas trūkumus, izanalizēt tos, kā arī sniegt rekomendācijas nepieciešamajām izmaiņām.1 Rezultātā ANO Drošības padomei (DP) tika iesniegts ziņojums ar plašu priekšlikumu klāstu, cita starpā priekšlikumi par nepieciešamību pēc saprotama (skaidra, ticama un izpildāma) mandāta. Par to, ka starptautisko mandātu kvalitāte ir jāuzlabo, ir izteikušies arī citi eksperti.2 Tādēļ arī raksta autors vēlas ieskicēt klupšanas akmeņus, kas noveduši pie spēka lietošanas mandāta piemērošanas problēmām Lielajā Sociālistiskajā Tautas Arābu Lībijas Džamāhīrijā3 (turpmāk – Lībija).
2011. gada 26. februārī ANO DP pieņēma rezolūciju Nr. 1970(2011), kas ietvēra tādus jautājumus kā uzdot Starptautiskajai krimināltiesai izvērtēt situāciju Lībijā kopš 2011. gada 15. februāra, noteikt ieroču embargo, uzlikt ceļošanas aizliegumu noteiktām personām, iesaldēt aktīvus, izveidot DP komiteju un sniegt humāno palīdzību. Turklāt rezolūcija paredzēja, ka minētā komiteja uzraudzīs Lībijas iestāžu rīcību un pārskatīs noteikto sankciju piemērotību situācijai, t.sk. pastiprinās sankcijas, ja Lībijas rīcība būs pretrunā rezolūcijas prasībām.
Ņemot vērā valsts vadītāja Muamara Kadāfi (Muammar Muhammad al-Gaddafi) agresīvos izteikumus par nemiernieku (opozīcijas) turpmāko likteni (draudot izmantot aviāciju to apspiešanai un izrēķināties ar ikvienu, kas pretosies esošajam režīmam), Rietumu valstis, Arābu Līgas, Islāma Konferences organizācijas ģenerālsekretāra un Āfrikas Savienības atbalstītas, pauda nepieciešamību izveidot lidojumu aizliegumu zonu (no-fly zone) virs Lībijas teritorijas, tomēr uzsvēra, ka šādam aizliegumam ir jābūt ANO DP autorizētam. Vienlaikus ANO DP aizkulisēs runāja par plašāka mandāta pieņemšanu, kas sniegtu lielāku iespēju aizsargāt civiliedzīvotājus.4 Tā rezultātā 2011. gada 17. martā ANO DP pieņēma rezolūciju Nr. 1973(2011) (turpmāk –rezolūcija).
Jau pirms operācijas sākuma vairāku valstu pārstāvji uzsvēra, ka spēka lietošana Lībijā nekādā ziņā nebūs jau zināmo konfliktu Afganistānā un Irākā atkārtojums, piezīmējot, ka šis gadījums balstās uz starptautisko tiesību normām un ir guvis izteiktu starptautiskās sabiedrības atbalstu. Tomēr ANO DP par rezolūciju balsoja desmit valstis un piecas atturējās.5 Sarežģījumi radās pēc rezolūcijas pieņemšanas, kad sāka dalīties viedokļi par spēka lietošanas mērķiem, spēku vadību, kontroli un misijas uzdevumu kopumā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes