ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

19. Aprīlis 2011 /Nr.16 (663)

Lietu tiesību normu piemērošana tiesu praksē
Aktuālas problēmas
14 komentāri
Dr.iur.
Jānis Rozenfelds
LU Juridiskās fakultātes profesors, Civiltiesisko zinātņu katedras vadītājs, zvērināts advokāts 

Viena no aktuālākajām problēmām lietu tiesību normu piemērošanā ir saistīta ar nekustamā īpašuma īpašnieka jēdzienu. Diskusijas par īsto īpašnieku juridiskajā publicistikā nonākušas uzmanības degpunktā,1 it sevišķi kontekstā ar plašu publicitāti ieguvušo pagājušā gada spriedumu2 un senatora A. Laviņa atsevišķajām domām.3 Šīs diskusijas demonstrē, ka sabiedrības uzskati šajos jautājumos ir polarizējušies. Viena sabiedrības daļa liek uzsvaru uz zemesgrāmatu aktu publisko ticamību, otra – tieši pretēji – uzskata, ka, aizsargājot tikai tās personas intereses, kura ierakstīta zemesgrāmatā kā nekustamā īpašuma īpašnieks, tiktu nepamatoti aizsargātas arī nelikumīgi iegūtas tiesības.

Latvijas sabiedrība polarizējusies jautājumā par formālo īpašnieku un īsto īpašnieku, uz ko norāda pati šī formula.

Saistībā ar autora pausto viedokli par to, ka, risinot pretrunu starp īsto īpašnieku un formālo īpašnieku, priekšroka atbilstoši zemesgrāmatu publiskās ticamības principam dodama pēdējam, komentāros par šo rakstu cita starpā norādīts, ka šāda nostādne ir pretrunā ar CL regulējumu, kā arī ar Kriminālprocesa likuma normām.4

Juristu sabiedrībā jautājumā par zemesgrāmatu aktu publiskās ticamības principu (CL 994. pants, Zemesgrāmatu likuma 1. pants), no vienas puses, un kauzalitātes principu ("neviens nevar otram nodot vairāk tiesību, nekā pašam ir"), no otras puses, nav vienota viedokļa.

VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri (14)
14 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Jūlija
20. Aprīlis 2011 / 13:11
0
ATBILDĒT
Būtu jauki no Jūsu puses atsūtīt Vedernikova darbu. Kas attiecas uz KF Konstitucionālās tiesas 21.04.2003.gada lēmumu, tur jāņem vērā, ka Krievijā arī pēc šī lēmuma pastāvēja tā pati problēma: īpašnieki, kad izpildījās panta priekšnosacījumi par labticīgu lietas iegūšanu, mēģināja to apiet caur pantu par spēkā neesoša darījuma sekām. Šīs rīcības mērķis ir ļoti vienkāršs: ja lieta tika atgriezta ļaunticīgam atsavinātājam, tad no viņa jebkurā gadījumā īpašnieks var to atprasīt.

Jāpiekrīt, ka ieraksts pats par sevi nerada īpašuma tiesības, no kā izriet, ka, ja, piemēram, nek. īpašuma atsavināšanas līgumu noslēdza persona, kura ir rīcībnespējīga, tad kaut gan tika izdarīts ieraksts uz jaunā ieguvēja vārda, īpašuma tiesības nepārgāja. Attiecībā uz šāda līguma pusēm ieraksts nav tiesību radošs. Tomēr šī situācija būtu jānošķir no gadījumā, kad, piemēram, atsavināšanas līgumam iztrūkst visi nepieciešamie rekvizīti, bet z/g to nepamana, un izdara ierakstu. Ja šeit atsavinātājs ir īstais īpašnieks, kas tik tiešām grib nodot īpašuma tiesības citai personai, tad CL 1480.p.: „korroborācijas sekas ir lietu tiesības piešķiršana ieguvējam, tā ka minētā korroborācija šajā ziņā pilnīgi nodrošina dalībniekus, kaut arī tā būtu notikusi nepareizi, jo par kļūdām atbild vienīgi zemes grāmatu nodaļa.” Protams, lietu tiesības rada likums, taču tas janošķir no tiesiska pamata, uz kura personas var iegūt īpašuma tiesības (sk. CL 1007.p.). Savukārt, iegūstot īpašuma tiesības ar nodošanu, ir nepieciešams izteikt gribu atdot lietu citam par īpašumu/ iegūt lietu sev vai citam par īpašumu. (CL 988.p.).

Kaut kas cits notiek tad, ja papildus darījumā iesaistītajām personām parādās vēl trešās personas, kas ar līgumu iegūst nek. īpašumu. Turklāt, manā ieskatā, būtu arī jānošķir gadījumi, kad šādas trešās personas iegūst lietu, ko iepriekš pats atsavinātājs ieguva uz apstrīdama/absolūti spēkā neesoša darījuma pamata, no gadījumiem, kad īpašums tika atsavināts noziedzīga nodarījuma rezultātā vai atsavinātājs ieguva nek. īpašumu tieši noz. nodarījuma rezultātā.

Jūlija
20. Aprīlis 2011 / 12:34
0
ATBILDĒT
Sakarā ar Jūsu atbildi man komentārs:



Saskaņā ar AT Senāta Krimināllietu departamenta un Krimināllietu tiesu palātas tiesnešu kopsapulces 2009.gada 22.maija lēmuma 35.pkt., gadījumos, „kad persona savu iepriekš atsavināto nekustamo īpašumu atkārtoti atsavinājusi citai personai, izmantojot faktu, ka pirmais ieguvējs nav veicis nekustamā īpašuma koroborāciju, jāapsver jautājums, vai noziedzīgie nodarījumi nav kvalificējami kā piesavināšanās (KL 179.pants) un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija (KL 195.pants). Pirmais nekustamā īpašuma ieguvējs, pat ja turpmāk viņam radīti materiāli zaudējumi, nav atzīstams par cietušo krāpšanā, ja, atsavinot viņam nekustamo īpašumu, persona nav rīkojusies ar viltu vai izmantojot uzticību.”



Teiksim, vainīgais ir rīkojies ar viltu un pirmais nek. īpašuma ieguvējs ir atzīstams par cietušo. CL 925.p. paredz, ka prasību par valdījuma traucēšanu vai atņemšanu var celt gada laikā, pēc kura notecējuma prasības tiesība izbeidzas ar noilgumu. Vai šajā gadījumā tiesa krimināllietā varētu „mehāniski” atņemt otrajam ieguvējam īpašumu, neko papildus nevērtējot, ar nosacījumu, ka otrais ieguvējs var celt vindikācijas prasību pret otro ieguvēju (ja pie tam ir pagājis vairāk nekā gads)? KPL 356.p.2.d. 2.pkt. ir norādīts „īpašnieks vai likumīgais valdītājs…,novēršot saprātīgas šaubas, pierādījis savas tiesības”. Ja Jūs pieturaties pie viedokļa, ka noz. nodarījuma rezultātā kust./nekustamu lietu trešā persona var iegūt labticīgi ar tālāk atsavināšanu, saskaņā ar LR tiesībām, ja ir ieraksts uz otrā ieguvēja vārda, kas labticīgi ieguva nekustamu lietu uz spēkā esoša atsavinājuma darījuma pamata no vainīgās personas-atsavinātāja, tad uz kādu tiesību pamata jāatgriež lieta cietušajam? Respektīvi, jautājums ir par to, ar ko un kādas tiesības pirmais nek.īpašuma „ieguvējs” pierāda un kāpēc uz to attiecas KLP 360.p., ja es to pareizi sapratu.

Eksperts
20. Aprīlis 2011 / 11:05
0
ATBILDĒT
Raksta autors ir ļoti skops par Civillikuma 1481.panta iztulkošanu. Tas skan šādi:"1481. Korroborācija uzskatāma par notikušu un apstiprinātais darījums ir neapstrīdams pēc tam, kad tiesa iespiež "Valdības Vēstnesī" sludinājumu par to, lai personas, kurām ir kādi iebildumi, ierodas sešu mēnešu laikā. Tiklīdz izrādās, ka pa šo laiku nav celti nekādi iebildumi, taisāms lēmums atzīt darījumu par spēkā nākušu un visi vēlāki strīdi pret to noraidāmi. Tomēr tāda sludinājuma klajā laišana atkarājas no darījuma dalībnieku gribas." Oficiālā laikraksta "Valdības Vēstneša" vietā šobrīd ir oficiālais laikraksts "Latvijas Vēstnesis". Vai šī panta piemērošana nebūtu spēcīgs arguments diskusijā?
miauu
20. Aprīlis 2011 / 11:04
0
ATBILDĒT
Vai Jūs lūdzu nepateiktu, kā sauc šo E.Kalniņa rakstu, kuru pieminējāt savā komentārā ? Es to labprāt izlasītu.
Māris
20. Aprīlis 2011 / 09:07
0
ATBILDĒT
1.Manuprāt, lai gan KPL 360.pants lieto terminu „manta atdodama pēc piederības”, tas tomēr nav saprotams tādā nozīmē, ka tiesnesis „maina īpašuma tiesības” jeb izlemj strīdu par īpašuma tiesībām. Šeit tiesnesis vienīgi atjauno to faktisko stāvokli, kāds pastāvējis līdz attiecīgā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanai.

KPL 360.pantā var saskatīt zināmu līdzību (lai gan ne pilnīgu identitāti) ar CL normām par atņemta valdījuma atjaunošanu (piem, CL 921., 924.pantiem).

CL 921.pants nosaka sekojošo: lietas vai tiesības valdījumu, kas atņemts ar varu jeb valdītāju izstumjot, tiesa nekavējoties atjauno, tiklīdz cietušais pierāda, ka viņam tāds valdījums bijis un viņš no tā izstumts. Valdījums jāatjauno neatkarīgi no vardarbības izdarītāja vēlēšanās pierādīt savu īpašuma tiesību vai no kādām citām viņa ierunām [..].

CL 924.pants nosaka sekojošo: prasību par atņemta valdījuma atjaunošanu var celt ne vien pret vardarbīgo atņēmēju, bet arī pret katru trešo personu, kas patur tādu atņemtu lietu vai tiesību, zinādama par notikušo vardarbību.

KPL ietvaros cietušajam gan nav jāceļ prasība tādā nozīmē, kā to paredz CPL, bet gan tiesnesim, konstatējot KPL 360.panta pirmās daļas nosacījumus, ir pienākums lemt par mantas atgriešanu īpašniekam vai likumīgajam valdītājam.



Tas, ka, izstrādājot KPL 360.panta redakciju, nebija domāts uzlikt tiesai pienākumu izlemt jautājumu par īpašuma tiesībām, norāda arī apstāklis, ka KPL sākotnējā redakcijā KPL nepiešķīra nekādas tiesības trešām personām, kas piesaka strīdu uz arestēto mantu. Savukārt strīda izlemšana bez šo personu piedalīšanas procesā nav iespējama un pieļaujama.

Neskatoties uz to, ka KPL 111.1.pants šobrīd piešķir tiesības pārsūdzēt amatpersonu lēmumus, ja kriminālprocesā aizskartas mantas īpašnieka tiesības, diezin var tamdēļ KPL 360.panta interpretācija būt citāda, jo:

1) šis pants joprojām neparedz tiesības pārsūdzēt tiesas spriedumu (minētas vienīgi tiesības pārsūdzēt amatpersonu lēmumus), bet tieši šo tiesību piešķiršana pārsūdzēt tiesas spriedumu, ir nepieciešams, lai tiesa būtu tiesīga izlemt strīdu par īpašuma tiesībām;

2) ja paralēli jau tā visai ievērojamam jautājumu lokam, kas tiesai jāizlemj kriminālprocesa ietvaros, tiesa būtu spriesta pēc būtības izskatīt strīdu par īpašuma tiesībām, tas kavētu kriminālprocesa pabeigšanu saprātīgos termiņos.



2.Otro jautājuma būtību, jāatzīst, ka īsti neizpratu.

E.D.
20. Aprīlis 2011 / 08:40
0
ATBILDĒT
Iesaku izlasīt:www.dissercat.com/content/pravovoi-status-dobrosovestn go-priobretatelya-teo... Autors Vedernikovs M.A. Arī KF Konstitucionālās tiesas 21.04.2003.gada lēmumu. Ieraksts z.grāmatā viens pats nevar piešķirt tiesībai absolūtu spēku, arī z.grāmatas tiesnesis nevar izlemt jautājumu par tiesas pieņemtā lēmuma tiesiskumu (E.Kalniņš);tiesības, kuriem likums nav piešķīris lietisku spēku, tādu nevar iegūt arī ar nostiprinājumu, jo lietu tiesību rada vienīgi likums, nevis privāta griba vai iestāžu kļūdas.Tādēļ nostiprināšanai z.grāmatā per se NAV TIESĪBU RADOŠA SPĒKA (CL 1480.)-no E.Kalniņa raksta.
Jūlija Kolomijceva
19. Aprīlis 2011 / 10:49
0
ATBILDĒT
Piekrītu E.D.



un vēl piemetīšu klāt: īpašuma tiesību sistēmu mēs saistām pamatā ar trim sistēmām: konsensuālo jeb līgumisko (Francija), abstrakto (Vācija) un kauzālo (Nīderlande).



Kas attiecas uz publiskās ticamības principu: nosacīti var izdalīt vismaz trīs sistēmas, kādā pakapē publ. ticamības princips tiek realizēts kādā valstī. Publiskās ticamības principu var arī nepretstatīt kauzalitātei, kā tas tiek darīts rakstā:



Francijā ir konsensuālā sistēma, tomēr nolūkā nodrošināt publicitāti arī tiek izdarīts ieraksts zemes grāmatā. Vācijā ierakstam ir daļēji konstitutīvs spēks, jo, no vienas puses, īpašuma tiesību pārejai nav nepieciešams spēkā esošs saistību tiesību darījums, pietiek ar ierakstu (simboliskā nodošana), no citas puses, ja persona pozitīvi zina, ka ieraksts uz atsavinātāja vārda neatbilst patiesībai, tad attiecībā uz šādu personu ieraksts nav īpašuma tiesību radošs (labticīgums). Par Latviju runājot, tad, vēsturiski skatoties, ierakstu nevarēja dzēst tikai divos gadījumos: 1) ieilgums (sk. arī CL 1003.p.); 2) ja tika veikts pirms vai pēc darījuma noslēgšanas process - uzaicinājums atsavinot nekustamu īpašumu (sk. piemēram, CL 1481,1611.p.). Šādā veidā tika panākts, ka nosacīti jeb relatīvi spēkā esošs darījums, ar kuru atsavināja nekustamu īpašumu, kļuva neapstrīdams, un ierakstu nevarēja vairāk dzēst, atzīstot darījumu par spēkā neesošu. Bez tam korroborācija novērsa pilnībā arī formālos trūkumus, ja atsavinātājs bija īstais īpašnieks. Savukārt, tika uzskatīts, ja darījums ir absolūti spēkā neesošs, tad, pat ja ir izdarīts ieraksts uz jaunā ieguvēja vārda, tad iepriekšējam īpašniekam bija vindikācijas tiesības, kaut gan tas vairs netika ierakstīts zemes grāmatā. Beidzot Bukovskim un Ko. ir viena interesanta tēze tieši saistībā ar korroborāciju (CL 1480.p.): ja darījums ir noslēgts viltus, dokumentu viltošanas rezultātā utt., tad, stājoties spēkā spriedumam krimināllietā, visas tiesiskas sekas, kas balstījās uz šāda darījuma, ir automātiski atzīstamas par spēkā neesošām.

Jūlija Kolomijceva
19. Aprīlis 2011 / 10:28
0
ATBILDĒT
par bezatlīdzības darījumiem un nek. īpašumiem:

vairākās valstīs ir tā, ka nevar paturēt lietu, pat ja tā iegūta labticīgi, ja atsavināšanas darījums ir bezatlīdzības, tā ir arī Polijā.



Par labticīgumu runājot, tas viss nav tik vienkārši: ja kāds ir ierakstīts zemes grāmatā, tad parasti tiek uzskatīts, ka persona ir leģitimēta rīkoties ar īpašumu un rodas arī tiesību šķietamība (vācu val. Rechtsschein), ka ierakstītā persona ir īpašnieks. Tomēr ieraksts var būt nepamatots, jo, piemēram, atsavināšanas darījums ir absolūti spēkā neesošs (kauzalitāte: ieraksts+atsavināšanas jeb saistību tiesību darījums=īpašuma tiesību pāreja ar nodošanu). Šajā sakarā es arī vēršu Jūsu uzmanību uz CL 1060.p.:\"Ja prasītājs apgalvo, ka lietu ieguvis kā nodotu ..., tad viņam arī jāpierāda, ka viņa priekšgājējs bijis tās īpašnieks.\" Tāpēc jautājums ir par to, ciktāl personai, iegādājoties īpašumu, jāpēta blakus apstākļi, kas saistīti ar iepriekšējā līguma spēkā un zemes grāmatā neierakstīto tiesību esamību, lai tā varētu tikt atzīta par labticīgu.

No tā izriet, ka, iegūstot lietu ar nodošanu, jāpārbauda iepriekšējā darījuma spēkā esamība
E.D.
19. Aprīlis 2011 / 10:27
0
ATBILDĒT
Zemegrāmatu reģistra sistēma nepārbauda dokumentu tiesiskumu un neatbild par "darījuma iekšējiem trūkumiem".Reģistrācija z.grāmatā ir formāls akts, kas per se nerada tiesības ! Zemesgrāmatu publiskās ticamības princips un tiesiskā paļāvība uz šiem ierakstiem nenozīmē to, ka mūžīgi varat paļauties uz cerību, ka ieraksti z.grāmatā netiks mainīti (E.Levits).
DNS
19. Aprīlis 2011 / 10:18
0
ATBILDĒT
Tiesu praksē jāveic labticīgā ieguvēja statusa kompleksa analīze: 1)nav ļauna nodoma; 2) nav konstatējama neuzmanība attiecībā uz veiktajām darbībām - izlietoti VISI mēri tādā piesardzības un rūpības pakāpē, kādu no ieguvēja prasa darījuma raksturs.Labticīgam ieguvējam pašam tas viss jāpierāda, nevis tiesai labticīgums jāpieņem a priori! Nav pielaižama darījuma legalizācija,aizbildinoties ar advokātu uzspiesto viedokli par ieguvēja materiālajām interesēm vai \"komerciālās apgrozības stabilitāti\"!Likumam neatbilstoši darījumi nevar radīt stabilitāti !!
Jūlija Kolomijceva
19. Aprīlis 2011 / 10:12
0
ATBILDĒT
1)Pie piedāvātās iztulkošanas rodas jautājums, kāpēc vispār jāmaina lietas piederība?



2)Vēl viens jautājums ir par KPL 360.p. norādi uz to, ka labticīgs ieguvējs/ķīlas ņēmējs var prasīt tikai zaudējumu atlīdzību (publisko tiesību princips: atļauts tikai tas, kas apstiprināts ar kādu tiesību normu.) No tā principā izriet, ka labticīga persona nevar celt īpašuma jeb vindikācijas prasību, tā var tikai prasīt zaudējumu atlīdzību



Edīte
19. Aprīlis 2011 / 09:58
0
ATBILDĒT
Titulētais īpašnieks var vindicēt savu īpašumu no labticīga ieguvēja, ja 1)īpašums pret atlīdzību iegūts no personas,kurai nav bijis tiesību to atsavināt, par ko ieguvējs nav zinājis vai nevarēja uzzināt(!!),tad īpašnieks ir tiesīgs to atprasīt gadījumos, kad īpašums ticis nozaudēts, nozagts vai izgājis no valdījuma pretēji īpašnieka gribai.(KF Civilkodeksa 302.pants). Labticīguma juridiskās pazīmes:1)subjektīvās - nav ļauna nodoma; ievērota piesardzība, saprātīga rīcība ;2) objektīvās - tiek pieprasīta rūpība darījumā slēgšanā, pielietoti VISI mēri, noskaidrojot kontrahenta tiesības atsavināt īpašumu (due dilligence), nav tādi apstākļi, kuri pircējam būtu jāzin ( izsole, komisija,ieguvēja mazgadība un tml.).Lietu var nodot tikai reizē ar tiesībām
Māris Leja
19. Aprīlis 2011 / 08:01
0
ATBILDĒT
Citāts no pirmskara Senāta sprieduma par KPL un CL normu savstarpējo saistību strīdus jautājumā:

- KPL noteikumu nozīme, kas paredz no nozieguma cietušajam atņemtās mantas atdošanu atpakaļ šīs mantas „saimniekam”, nebūt nav tāda, ka ar to pēc būtības tiktu izšķirts pēc būtības jautājums par īpašuma tiesībām uz šo mantu ... KPL noteikumi neizslēdz VLK 923.panta (tagad CL 1065.panta) piemērošanu, saskaņā ar kuru izpratni prasītājs, nopērkot pianino no C., kurš to bija nopircis labā ticībā no V, kuram savukārt atbildētājs labprātīgi nodevis pianino glabāšanai, ir ieguvis uz šo pianino īpašuma tiesības un varēja vindicēt šo pianino no atbildētāja, neskatoties uz to, ka izmeklēšanas tiesnesis pianino bija nodevis atbildētājam, kā cietušam „saimniekam” sk. Senāta Civilā kasācijas departamenta spriedumu izvilkumi. Sastādītāji F.Konradi, A.Valters/ II turpinājums līdz 1927.g. jūlijam (II izdevums) 1932, 10 lpp, 1926.gada 28.janvāra spriedums Nr. 113).
Māris Leja
19. Aprīlis 2011 / 07:50
0
ATBILDĒT
Piekrītu viedoklim, ka pretruna starp CL un KPL normām ir tikai šķietama:

Skatot KPL 360.panta abas daļas kopsakarā izdarāms secinājums, ka noziedzīgi iegūtu mantu iespējams atņemt arī labticīgam ieguvējam.

No KPL 360.panta burtiskā teksta izriet, ka šā panta pirmā daļa attiecas uz visiem gadījumiem, kad noziedzīgi iegūta manta nonākusi trešo personu rokās, t.i., visos gadījumos tā atgriežama īpašniekam vai likumīgajam valdītājam, neatkarīgi no tā, vai ieguvējs bijis labticīgs vai ļaunticīgs. Savukārt no otrās daļas izriet, ka gadījumos, kad ieguvējs bijis labticīgs, viņam piešķirtas tiesības uz zaudējumu atlīdzināšanu, tai skaitā pret apsūdzēto.

Tomēr apšaubāms, vai šī KPL norma izšķir jautājumu par īpašuma tiesībām uz šo lietu. Domājams, ka tam nevajadzētu būt KPL uzdevumam risināt šo jautājumu. Apšaubāms, vai šis civiltiesībām specifiskais jautājums būtu risināms prokuroram vai tiesnesim krimināllietā.

Jau pirmskara Senāta praksē tika atzīts, ka „tas vien, ka pēc krimināllikumiem noziedzīgā ceļā iegūta lieta atdodama viņas agrākam saimniekam, neizšķir jautājumu, kam uz šo lietu pieder īpašuma tiesības”. (Latvijas Senāta spriedumi.14 sējums.Senāta civilās kasācijas departamenta spriedumi (1937-1940). Rīga, 1998, Faksimilizdevums. 1938.gada 29.septembra nolēmums Nr.920, 88-89 (5584-5585) lpp; pārējos manis atrastos nolēmumus par šo jautājumu sk. vēstules pielikumā).

Tāpēc konkrētās mantas atgriešana iepriekšējam īpašniekam vai likumīgajam valdītājam neliedz labticīgajam ieguvējam celt vindikācijas prasību pret personu, kurai kriminālprocesa ietvaros atgriezta noziedzīgā ceļā iegūta manta, pamatojoties uz KPL 360.pantu.

Kas attiecas uz KPL 360.panta otro daļu, to iespējams saprast tādā nozīmē, ka tā dod tiesības uz tādu zaudējumu atlīdzināšanu labticīgajam ieguvējam, kas radušies no brīža, kad viņš bija spiests izdot mantu KPL ietvaros, līdz brīdim, kamēr viņam izdodas mantu attiesāt no iepriekšējā īpašnieka, kam tā atgriezta KPL ietvaros.

visi numura raksti
Ludvigs Švarcs
Notikums
Juristu dienās apspriež Satversmes grozījumus  
Latvijā ierasto Juristu dienu nedēļu aizvadītajā pirmdienā iesāka Latvijas Zinātņu akadēmijā rīkotā konference, kurā tika apspriesta Valsts prezidenta Saeimai iesniegtā likumdošanas iniciatīva par iespējamiem Satversmes ...
Arnis Lauva
Skaidrojumi. Viedokļi
Pazust tulkojumā: spēka lietošanas mandāts Lībijā
2000. gadā Apvienoto Nāciju Organizācijas ģenerālsekretārs izveidoja Apvienoto Nāciju Miera operāciju ekspertu grupu (Panel on United Nations Peace Operations), kuras mērķis bija konstatēt ANO miera operāciju izpildes un organizācijas ...
Aleksejs Dimitrovs
Nedēļas jurists
Aleksejs Dimitrovs
2 komentāri
Juris Juriss
Skaidrojumi. Viedokļi
Par tiesu praksi naudas atmazgāšanas lietās
Izanalizējot kopumā simts pirmās instances tiesu, apelācijas un kasācijas tiesu pieņemtos nolēmumus krimināllietās, kuru ietvaros personas tika sauktas pie kriminālatbildības par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, par laika ...
Artūrs Gaveika
Skaidrojumi. Viedokļi
Robežkontroles punktu režīma tiesiskā regulējuma tendences
Valsts robežsardzes (VRS) likuma 2. pantā ir noteikts: "Robežsardze ir iekšlietu ministra pārraudzībā esoša tiešās pārvaldes iestāde. Robežsardze ir bruņota, un tās funkcijas ir valsts robežas neaizskaramības nodrošināšana un ...
AUTORU KATALOGS