2. Aprīlis 2013 / 02:24
Neatkarīgi no tā, kādi ir katra personiskie uzskati abortu jautājumā, no akadēmiskā un zinātniskā viedokļa šie abi teksti vispār neiztur nekādu kritiku – nedz Olsenas kundzes vēstule, nedz tam pievienotais \"atzinums\" (pēdiņās). Tik daudz aplamību vienkopus nekur neesmu redzējis – nezinu, vai te jāsmejas, vai jāraud.
(1) S. Olsena: \"J. Rudevskis pasludinājis Sanhosē pantus par nozīmīgāko tiesību avotu mākslīgo abortu jomā\" – tas vienkārši neatbilst patiesībai; nekur J. Rudevska rakstā šādu apgalvojumu nav. Sanhosē panti vispār nav nekāds \"tiesību avots\", jo tie nesatur nekādu būtiski jaunu pozitīvu apgalvojumu, uz kuru būtu īpaši jāatsaucas. Sanhosē panti tikai strukturētā veidā atgādina divas elementāras lietas: (a) ka starptautiskajās tiesībās nav nekādu \"tiesību\" uz abortu, un (b) ka cilvēka dzīvība ir nedalāms kontinuums no ieņemšanas līdz nāves brīdim. (Protams, es saprotu, ka prasīt no Dr.iur. S.Olsenas akadēmiskā diskusijā runāt tikai patiesību nozīmē uzlikt viņai nesamērīgi smagu nastu, tādēļ šī piezīme ir drīzāk rētoriska.)
(2) Kas attiecas uz pagājušā gada oktobra pasākumu Saeimā, tad J. Rudevskis tur nemaz nepiedalījās. No abām S. Olsenas minētajām personām tur piedalījās tikai Pupinks, kurš gan ir nevis \"Georgs\", bet Gregors – bet, protams, arī šādu sīkumu ievērošanu no Dr.iur. S.Olsenas prasīt ir par daudz.
(3) S. Olsena: \"starptautiskajā akadēmiskajā vidē [..] no šādiem dokumentiem norobežojas, tos nekomentē un neanalizē\". Dīvains apgalvojums, it īpaši ņemot vērā to, ka vienpadsmit Sanhosē pantu parakstītāji pieder pie šīs pašas \"starptautiskās akadēmiskās vides\" – proti, tie ir starptautiski pazīstami tiesību un medicīnas profesori, tostarp tādi \"smagsvari\", kā Finniss, Benadžāno un Roberts Džordžs. Salīdzinājumam: par S.Olsenas pievienotās \"cedelītes\" autora N. Datas zinātniskajiem sasniegumiem un piederību pie \"starptautiskās akadēmiskās vides\" pagaidām nekas nav dzirdēts.
(4) N. Data piedēvē pantu autoriem kaut kādus uzskatus par \"intīmām attiecībām par pieaugušiem, kas tām abpusēji piekrituši, utt.\" Šo apgalvojumu citādi, kā par idiotisku nosaukt nav iespējams. Īstenībā Sanhosē pantos vispār nekas nav teikts ne par kādām \"intīmām attiecībām\" – tie runā tikai par nedzimuša bērna statusu starptautiskajās tiesībās un par aborta problemātiku. Jāsecina, ka šis cilvēks vai nu vispār nav lasījis Sanhosē pantus, vai uz katra soļa spēj saskatīt \"intīmas attiecības\". Tas atgādina veco anekdoti par pacientu, kurš teica: \"Dakter, es nezinu, kas tas ir, ko jūs tikko uzzīmējāt uz lapas – bet zinu, ka tur divi mīlējas!\"
(5) Kas attiecas uz atlikušo \"cedelītes\" daļu, tad tajā ir tikai divas lietas : (a) izmisīgi centieni pierādīt, ka Sanhosē panti nav nekādas starptautiskas organizācijas apstiprināts \"oficiāls dokuments\" (ko neviens nekad arī nav apgalvojis); (b) ad hominem uzbrukumi Sanhosē pantu autoriem. Nekāda Sanhosē pantu satura atspēkojuma pēc būtības tur nav.
Sanhosē pantiem var piekrist vai nepiekrist, bet tie jebkurā gadījumā ir motivēti pēc būtības. S.Olsenas un N. Datas teksti tādi nav. Secinājums: ja Sanhosē pantu pretiniekiem ir TIK nožēlojams akadēmiskās diskusijas līmenis, tad jau laikam šo pantu autori ir uz pareizā ceļa.