Kriminālprocesa likuma (turpmāk arī – KPL) 11. sadaļa paredz kriminālprocesa īpatnības atsevišķu kategoriju lietās. Pašlaik spēkā esošais Kriminālprocesa likums satur četru šādu sevišķu procesu tiesisko reglamentāciju; viens no tiem ir process par noziedzīgi iegūtu mantu. Pēdējo gadu laikā tieši šim sevišķajam procesam tika pievērsta pastiprināta juristu uzmanība. Tas galvenokārt ir saistīts ar diskusiju par mantas konfiskāciju krimināltiesiskajā un kriminālprocesuālajā izpratnē, kuru būtiski ir veicinājuši profesoru Ā. Meikališas un K. Stradas-Rozenbergas 2010. gadā veiktā pētījuma "Mantas konfiskācijas tiesiskais regulējums Latvijā un Eiropas Savienībā, tās izpildes mehānisma efektivitātes nodrošināšana"1 rezultāti. Kaut gan minēto pētnieku pamatots uzskats, ka būtu jāatsakās no mantas konfiskācijas kā soda, nav guvis pilnīgu atbalstu, lielākā daļa krimināltiesisko zinātņu speciālistu un praktiķu piekrīt, ka krimināltiesiskās mantas konfiskācija ir netaisnīga un tās piemērošanas iespēja būtu vismaz sašaurināma, savukārt tā sauktās kriminālprocesuālās mantas konfiskācijas tiesiskā reglamentācija ir jāattīsta un būtiski jāuzlabo.
Attiecībā uz mantas konfiskāciju kā sodu likumdevējs ir spēris nozīmīgu soli, paredzot, ka tā ir piemērojama tikai kā papildsods un lielākoties par noziedzīgiem nodarījumiem, kas ir izdarīti mantkārīgā nolūkā, ir saistīti ar materiāla labuma gūšanu vai radījuši mantisku kaitējumu.2 Tajā pašā laikā paliek atklāts jautājums, vai spēkā esošais noziedzīgi iegūtās mantas atzīšanas un atņemšanas kriminālprocesuālā regulējuma risinājums ir pietiekami efektīvs.
Kriminālprocesa tiesību teorijā izšķir vairākus kriminālprocesuālās mantas konfiskācijas veidus. Viens no šiem veidiem (kas iniciējams pirmstiesas kriminālprocesā) ir process par noziedzīgi iegūtu mantu, kas pamatā reglamentēts KPL 27. un 59. nodaļā.
Līdz šim KPL 59. nodaļas normas tika grozītas piecas reizes.3 Ievērību pelnījis apstāklis, ka, neraugoties uz to, ka process par noziedzīgi iegūtu mantu eksistē kopš jaunā Kriminālprocesa likuma spēkā stāšanās 2006. gada 1. oktobrī, pirmie grozījumi šā sevišķā procesa tiesiskajā reglamentācijā veikti tikai 2009. gadā. Tas bez šaubām vispirms ir saistāms ar šo jauno kriminālprocesuālo institūtu regulējošo tiesību normu piemērošanas prakses izveidi.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes