Īsināts Latvijas Republikas tiesībsarga Jura Jansona ziņojums par 2014. gada cilvēktiesību un labas pārvaldības aktualitātēm Latvijā, kas nolasīts 2014. gada 10. decembrī, atklājot Tiesībsarga biroja rīkoto Starptautiskajai cilvēktiesību dienai veltīto konferenci. Pilns ziņojuma teksts pieejams mājaslapā tiesibsargs.lv.
1. Bērnu tiesības
[1.1.] Lielais bērnu skaits ārpusģimenes aprūpes iestādēs (pašvaldību bērnu namos) norāda uz to, ka valsts nav pietiekami veikusi nepieciešamās darbības, lai nodrošinātu ikvienam bērnam tiesības uzaugt ģimenē. Valstī beidzot ir izstrādāta deinstitucionalizācijas stratēģija jeb plāns, kā panākt pakāpenisku bērnu ārpusģimenes aprūpes iestāžu likvidāciju un sekmēt alternatīvos ārpusģimenes aprūpes veidus, tomēr pāreja uz alternatīvo aprūpi notiek pārāk lēni.
Tiesībsarga biroja darbinieki šogad veica plānotas vizītes 21 Latvijas pašvaldību bērnu aprūpes iestādē.1
[1.2.] 2013. gada 31. decembrī Latvijā ārpusģimenes aprūpē atradās 7967 bērni, no tiem 1760 bērniem aprūpe tika nodrošināta bērnu aprūpes iestādēs. Tāpēc vērsos pie visām Latvijas pašvaldībām un aicināju atbalstīt audžuģimenes un aizbildņus, lai veicinātu šo aprūpes pakalpojumu sniedzēju skaita palielināšanos. Atsevišķas pašvaldības (Jēkabpils, Rīga, Salaspils novads u.c.) jau nodrošina papildu garantijas audžuģimenēm, piemēram, papildus obligātajiem pabalstiem izmaksā audžuģimenēm piemaksu pie valsts maksātā pabalsta par audžuģimenes pienākumu pildīšanu.2
[1.3.] Ieslodzīto personu bērnu tiesībām uz saskarsmi ar vecākiem Tiesībsarga birojs 2014. gadā pievērsās pirmo reizi.3 Līdz šim Latvijā ieslodzīto personu bērni netika skatīti kopumā kā mazaizsargātu personu kategorija.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes