Ikviens jurists ir dzirdējis par kapitālsabiedrības dalībnieku (akcionāru) līgumu (turpmāk – akcionāru līgums). Tomēr ne visi zina un spēj izskaidrot, kas ir saprotams ar šo līguma veidu. Nespēja izskaidrot slēpjas arī apstāklī, ka nav pat vienotas definīcijas, kas ir saprotams ar akcionāru līgumu, nerunājot nemaz par tiesiskajām sekām. Autors šajā rakstā, nepretendējot uz šī jautājuma padziļinātu izpēti, sniegs vispārīgu ieskatu par akcionāru līguma izpratni un atšķirībām no kapitālsabiedrības statūtiem.
Definīcija
Akcionāru līgums ir civiltiesisks līgums ar saistību tiesību raksturu, kuram piemērojamas vispārējās civiltiesību normas par līguma noslēgšanu un tiesiskajām sekām, un par šā līguma priekšmetu var būt jebkas, kas saistīts ar kapitālsabiedrību un dalībnieka (akcionāra) statusu kapitālsabiedrībā.1 Pastāv pat viedoklis, ka akcionāru līgums ir tāds vispārīgs saistību tiesību līgums, kur vismaz viena puse ir kapitālsabiedrība dalībnieks (akcionārs).2 Jau no piedāvātajām definīcijām ir redzams, ka akcionāru līguma tvērums ir ļoti plašs, tāpēc praksē to izmanto visdažādāko jautājumu risināšanai saistībā ar kapitālsabiedrības darbību vai dalībnieka tiesību realizēšanu.
Akcionāru līgumi var būt ļoti apjomīgi vai arī saturēt tikai atsevišķus konkrētajām darījuma pusēm aktuālus aspektus, tostarp valdes un padomes locekļu atlases un ievēlēšanas kārtību, īpašas balsošanas privilēģijas, saskaņotas balsošanas pienākumu, tiesības uz informāciju, akciju atsavināšanas kārtību, pirmpirkuma tiesības, kapitālsabiedrības stratēģiskos virzienus, nākotnes investīciju veikšanu, strīdu risināšanas kārtību u.tml.3 Līdz ar to, lai dalībnieks (akcionārs) saprastu, vai konkrētajā gadījumā vispār ir nepieciešams slēgt akcionāru līgumu, pirmkārt, ir jāizprot šī tiesību instrumenta atšķirības no statūtiem.
Saturs un forma
Kapitālsabiedrības statūti arī ir līgums,4 kas noslēgts starp kapitālsabiedrības dalībniekiem un kapitālsabiedrību, kā arī starp pašiem kapitālsabiedrības dalībniekiem.5 Atbilstoši Komerclikuma 142. panta pirmajai daļai kapitālsabiedrības statūti ir viens no dibināšanas dokumentiem, proti, statūtu esamība ir obligāta, un neviena kapitālsabiedrība nevar tikt izveidota un pastāvēt bez statūtiem.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes