ŽURNĀLS Numura tēma

23. Janvāris 2018 /Nr.4 (1010)

Nekustamā īpašuma atbrīvošanas civilprocesuālais regulējums
6 komentāri
Jānis Lapsa
LU Juridiskās fakultātes pasniedzējs, ZAB “Kalniņa, Lapsa un partneri” zvērināts advokāts, Tieslietu ministrijas Civilprocesa likuma grozījumu pastāvīgās darba grupas dalībnieks 

Tiesu praksē ir daudz lietu par nekustamā īpašuma atbrīvošanu, kas pozitīva nolēmuma gadījumā rezultējas ar nepieciešamību veikt arī nekustamā īpašuma atbrīvošanu izpildu procesā. Daudzo lietu esamība tiesā ir izskaidrojama gan ar sabiedrības tiesisko apziņas līmeni par saistību izpildi, gan ar negodprātīgu procesa dalībnieku rīcību. Savukārt tiesas nolēmumu izpildes procesā jautājums par nekustamā īpašuma atbrīvošanu joprojām ir nesakārtots, ir daudz neskaidrību, mainās prakse un viedokļi. Vēl vairāk šis jautājums aktualizējas ar jauno Dzīvojamo telpu īres likuma projektu,1 kurš nodots sabiedrības vētīšanai.

Referātā tiks apskatīti nekustamā īpašuma atbrīvošanas gadījumi, sniegti risinājumi prasījumu tiesai formulēšanā un nolēmumu izpildē.

Referāta mērķis ir piedāvāt jaunus risinājumus attiecībā uz nekustamā īpašuma atbrīvošanas problemātiku, lai civilprocess gan iztiesāšanas, gan nolēmumu izpildes stadijā būtu taisnīgs un efektīvs.

 

1. Nekustamā īpašuma atbrīvošanas jēdziens

Nekustamā īpašuma atbrīvošana sevī ietver vairākas darbības – nekustamā īpašuma atvēršanu, ieiešanu tajā, personu un mantu izlikšanu, mantu apraksti un nodošanu glabājumā, valdījuma pārtraukšanu (ievešanu valdījumā), nekustamā īpašuma nodošanu.

Nekustamā īpašuma atbrīvošana praksē pašlaik notiek vai nu kā izlikšana, vai ievešana valdījumā. Praksē ar izlikšanu saprot nekustamā īpašuma atbrīvošanu no tām personām, kas konkrēti norādītas spriedumā, savukārt ievešana valdījumā ir abstrakta, parasti ir norādīts viens parādnieks, bet nekustamais īpašums tiek atbrīvots arī no personām, kas nav minētas ne nolēmumā, ne izpildu rakstā.

 

2. Nekustamā īpašuma atbrīvošanas gadījumi

Lai risinātu jautājumus par efektīvu tiesvedību, jāapkopo iespējamie gadījumi, kad var norisināties nekustamā īpašuma atbrīvošana. Tie būtu:

  1. prasības par nomas, īres, patapinājuma līgumu izbeigšanu;

  2. prasības par nomas, īres, patapinājuma līgumu atzīšanu par spēkā neesošiem;

  3. prasības, kuru rezultātā notiek īpašumtiesību maiņa (restitūcija, pirkuma / maiņas līgumu izpilde / neizpilde, izpirkuma tiesības realizācija, laulāto kopmantas sadale);

  4. negatorās prasības;2

  5. prasības par dzīvojamās telpas īrnieka ģimenes locekļu un citu personu dzīvojamās telpas lietošanas tiesību izbeigšanu;

  6. prasības par dzīvokļa īpašuma atsavināšanu, vienlaikus izliekot dzīvokļa īpašnieku;

  7. sabiedrības vajadzībām nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšana;3

  8. nekustamā īpašuma pārdošana piespiedu izsolē (parādu dēļ, kopīpašuma sadale);

  9. saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšana pēc notariāli apliecinātiem vai zemesgrāmatā ierakstītiem terminētiem īpašuma nomas vai īres līgumiem, kas paredz nomnieka vai īrnieka pienākumu termiņa notecējuma dēļ atstāt vai nodot nomāto vai īrēto īpašumu (izņemot dzīvokli);4

  10. notariālie izpildu akti pēc terminētiem nomas vai patapinājuma līgumiem, kas paredz nomnieka vai patapinājuma ņēmēja pienākumu termiņa notecējuma dēļ atstāt vai nodot nomāto vai patapināto īpašumu.5

Saistībā ar jauno Dzīvojamo telpu īres likuma projektu, iespējams, šis uzskaitījums varētu tikt papildināts ar saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšanu pēc zemesgrāmatā ierakstītiem terminētiem dzīvojamo telpu īres līgumiem, kuriem iestājies termiņš.6 Šāds priekšlikums ir atbalstāms, jo jaunajā likumā7 nav paredzēta dzīvojamo telpu īres līguma pagarināšanas iespēja, kas novērš strīda esamību.

VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri (6)
6 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Aivars
24. Janvāris 2018 / 23:09
0
ATBILDĒT
"Džerald, atkal Tu? :) "
Kas nu būtu runājis!
23. Janvāris 2018 / 15:57
16
ATBILDĒT
Tajā par laikā, autoram labi zināmais SIA “Foxstar” ar zvērināto tiesu izpildītāju J.Šubrovsku izsūta īrniekiem paziņojumus par jaunā īpašnieka ievešanu valdījumā. Veicot ievešanu valdījumā īpašnieka pārstāvis, tiesu izpildītājas un divu pašvaldības policistu klātbūtnē dzīvokļa durvīm nomainīja slēdzenes un lika īrniekiem pamest dzīvokli, tiesu izpildītājai aprakstot dzīvoklī esošo mantu. Tiesu izpildītājai tika uzrādīti spēkā esoši beztermiņa īres līgumi, kuri tika ignorēti.
Īrniekiem atbilstoši likuma Par dzīvojamo telpu īri 8. pantam ir likumīgas tiesības turpināt īrēt šo dzīvokli no jaunā īpašnieka. Ja nav tiesas sprieduma par īrnieku izlikšanu, īrniekus nedrīkst izlikt. Ja dzīvokli izmanto īrnieki ar spēkā esošu īres līgumu, tas ir saistošs arī nākamajam īpašniekam. Ievešana valdījumā šādos gadījumos nozīmē tikai to, ka jaunais īpašnieks drīkst apskatīt telpas, norakstīt skaitītāju rādījumus. Pēc tam viņam kopā ar tiesu izpildītāju jāatstāj telpas, lai netraucētu īrniekiem lietot dzīvokli. Pēc ievešanas valdījumā tiesu izpildītājam jāpārliecinās, ka jaunais īpašuma ieguvējs atstāj telpas kopā ar viņu.
"Likuma Par dzīvojamo telpu īri 8. pantā teikts: “Ja dzīvojamā māja vai dzīvoklis pāriet citas juridiskās vai fiziskās personas īpašumā, jaunajam īpašniekam ir saistoši iepriekšējā īpašnieka noslēgtie dzīvojamās telpas īres līgumi.” Kamēr ar jauno īpašnieku nav panākta vienošanās par citu īres maksu, īrnieks turpina maksāt to īres maksu, ko maksājis iepriekšējam īpašniekam.
Ņemot vērā to, ka īrnieks nav parādnieks Civilprocesa likuma izpratnē, tiesas izdotais izpildu raksts par jaunā īpašnieka ievešanu valdījumā attiecas tikai uz parādnieku (bijušo īpašnieku). Uz īrniekiem šis izpildu raksts neattiecas! Jaunais īpašnieks nedrīkst traucēt īrniekiem lietot dzīvojamo telpu vai radīt situāciju, lai īrnieks būtu spiests pamest dzīvojamo telpu. Iekļūšanu dzīvoklī var vērtēt kā likumīgu tikai tad, ja tā notiek saskaņā ar īrnieka gribu.
Magone > Kas nu būtu runājis!
24. Janvāris 2018 / 09:00
9
ATBILDĒT
Šis nu ir spilgts piemērs tam, ka īres tiesiskās attiecības nav sabalansētas -īrnieks drīkst visu, jaunais ieguvējs/īpašnieks -gandrīz neko.
Visvairāk izbrīnīja šādi teikumi: "Ievešana valdījumā šādos gadījumos nozīmē tikai to, ka jaunais īpašnieks drīkst apskatīt telpas, norakstīt skaitītāju rādījumus. Tiesas izdotais izpildu raksts par jaunā īpašnieka ievešanu valdījumā attiecas tikai uz parādnieku (bijušo īpašnieku). Uz īrniekiem šis izpildu raksts neattiecas!"
Nē, ievešana valdījumā nozīmē, ka jaunais ieguvējs drīkst lietot telpas un tajās dzīvot. Kopā ar īrniekiem.
Es būtu rīkojusies tāpat -izliktu ārā ar visām parpalām! Lai pēc tam sniedz sūdzības un prasības pieteikumus. Ja likumdevējs nevar jautājumu sakārtot, tad nekas cits neatliek.
No labiem īrniekiem neviens neatbrīvosies. No īrniekiem gribēs atbrīvoties tikai tad, ja viņi nemaksā tirgus cenai atbilstošu īres maksu. Un, ja tas tā ir, tad man nav saprotams, kādēļ likumdevējs to pieļauj. No neatkarības pasludināšanas jau tik daudz gadu pagājis un šim jautājumam jau sen bija jābūt sakārtotam.
Jums ir problēmas? Nieki! Tās atrisinās SIA "Arvik" > Magone
24. Janvāris 2018 / 10:22
3
ATBILDĒT
(piedāvājam goblinu servisu)
Magone > Jums ir problēmas? Nieki! Tās atrisinās SIA "Arvik"
24. Janvāris 2018 / 15:35
5
ATBILDĒT
Paldies. Šāda "goblinu servisa" izveide ir vēl viens apliecinājums tam, ja likumdevējs nerīkojas, tad ir jāmeklē alternatīvi risinājumi.
Magone
23. Janvāris 2018 / 09:57
9
ATBILDĒT
Vēl viens liels paldies par rakstu! Patīk man Jūsu domu gājiens. Visnotaļ atbalstāms. Katrā ziņā šis īres un nomas tiesisko attiecību lauciņš ir nopietni revidējams, jo pašreizējais regulējums ir ļoti neapmierinošs.
visi numura raksti
Tieslietu ministrija
Numura tēma
Šābrīža aktualitātes nacionālajā un pārrobežu civilprocesā
2017. gada 7. un 8. decembrī norisinājās ikgadējā tiesību zinātnieku un praktiķu konference "Civilprocess – Latvijas un pārrobežu regulējuma aktuālie problēmjautājumi", ko Tieslietu ministrija sadarbībā ar Tiesu administrāciju ...
Gvido Zemribo
Numura tēma
Likums “Par tiesu varu” un civilprocesuālā likumdošana
Viktorija Jarkina
Numura tēma
Acīmredzami pareizs nolēmums vai tajā ietvertais lietas iznākums kā pamats atteikumam ierosināt kasācijas tiesvedību
1 komentāri
Daina Ose
Numura tēma
Saīsinātie spriedumi Latvijas civilprocesā
Inga Kačevska
Numura tēma
Briseles I bis regula un pagaidu pasākumi starptautiskā šķīrējtiesas procesā
AUTORU KATALOGS