ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

7. Janvāris 2020 /Nr.01 (1111)

Juridiskās izglītības kvalitāte. Kurp ejam?
Taisnīga tiesa
1 komentāri
Laila Medina
Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece tiesību politikas jautājumos 
Inta Salinieka
Bijusī Tieslietu ministrijas Valststiesību departamenta direktore* 

Kvalitatīva tiesību normu izstrāde un piemērošana ir viens no būtiskākajiem aspektiem, kas veido sabiedrības uzticēšanos tiesībām, valsts pārvaldei un tiesām. Tādēļ vēl jo svarīgāk ir nodrošināt atbilstošu juridisko izglītību, kas sagatavo juristus, kuri sabiedrībai radīs uzticību tiesībām.

Kāda ir jurista misija

Demokrātiskas tiesiskas valsts pastāvēšanas viena no prasībām ir stabilitāte, kas balstīta kārtībā un ilgtspējā. Šāda stabilitāte ir iespējama, ja pastāv labi organizēta un uzticību pelnoša valsts un sabiedrības savstarpējā sadarbība, kuras pamatā ir vispāratzīti un saistoši rīcības noteikumi. Mūsdienu sabiedrībā šādi noteikumi ir iekļauti valsts vērtībās, tiesību principos un ārējos normatīvos aktos, kas kopumā veido tiesību sistēmu.

Tiesību sistēma spēj sekmīgi pastāvēt un attīstīties tikai tad, ja valstī ir pietiekami nobriedusi tiesību kultūra – kvalitatīva tiesību aktu piemērošana privāto un publisko tiesību attiecībās. Lai tiesību sistēmas un kultūras elementi atbilstu tiesiskas valsts principam, nepietiek ar to formālu esību. Tiesību aktiem un to piemērošanai jāatbilst sabiedrības izvirzītiem un akceptētiem kvalitātes kritērijiem, sabiedrības izpratnei par taisnīgumu, turklāt šim procesam ir jābūt vērstam uz nepārtrauktu attīstību ar mērķi iekļauties Eiropas tiesību kultūras un vērtību telpā.

Tas, nenoliedzami, ir visas sabiedrības uzdevums, tomēr īpašu loma šī uzdevuma īstenošanā ir cilvēkiem, kas ir izvēlējušies savu profesionālo dzīvi saistīt ar jurista izglītību. "Juristiem sabiedrībā ir īpaša misija. Tā nav tikai profesionāla, bet arī ētiska kategorija."1 Šī misija uzstāda augstu latiņu juridiskās profesijas pārstāvju profesionālās karjeras sākumpunktam – juridiskajai izglītībai. Lai izstrādātu kvalitatīvu tiesību aktu un vēlāk to korekti piemērotu, kompetentam un ar augstu morāli apveltītam ir jābūt gan tiesību normas izstrādātājam, gan tās piemērotājam.

komentāri (1)
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
NRA
8. Janvāris 2020 / 09:12
1
ATBILDĒT
- Kurp ejam?
- Bojā.
visi numura raksti
Intervija
"Lielākā noziedzība Latvijā ir saistīta ar korupciju un naudas atmazgāšanu"
2019. gada sākumā vienu no pirmajām intervijām pēc stāšanās amatā J. Bordāns sniedza "Jurista Vārdam" un iezīmēja tajā savas apņemšanās tieslietu jomā. Šajā žurnāla laidienā, kurā ministrijas un tās padotības iestāžu ...
9 komentāri
Dina Gailīte
Redaktora sleja
Kurp šogad dodas tieslietu sistēma
Laila Medina
Tiesību politika
Cik daudz izdarīts ekonomisko noziegumu apkarošanā Latvijā
Toms Dreika
Tiesību politika
Dalītā īpašuma piespiedu nomas vietā – likumiskas zemes lietošanas tiesības
32 komentāri
Jurista Vārds
Notikums
Ar administratīvās atbildības reformas ceļvedi pārspēti iepriekšējie rekordi
Noslēdzot aizvadīto darba gadu ar savas pastāvēšanas vēsturē smagāko – vairāk nekā 400 gramu – izdevumu, kuram turklāt jau dažās dienās tika izpirkta liela daļa no izdevēja pasūtītās papildtirāžas, grāmatžurnāls ...
AUTORU KATALOGS