Eksperte Konkurences padomes Analītiskajā departamentā. Līdz šim "Jurista Vārdā" publicēti trīs viņas raksti, pirmais – 2020. gadā. Visas autores publikācijas pieejamas Autoru katalogā juristavards.lv.
Kas jūs pamudināja uz pirmo publikāciju "Jurista Vārdā"?
Uz pirmo publikāciju mani pamudināja Rīgas Juridiskās augstskolas vieslektore Jūlija Jerņeva. Bakalaura studiju laikā aktīvi sāku interesēties par konkurences tiesību jautājumiem, tāpēc kursa darba ietvaros nolēmu padziļināti pētīt selektīvās izplatīšanas tīkla īpatnību e-komercijas jomā. Tā izstrādāju savu pirmo pētniecisko darbu konkurences tiesību nozarē, kuru vēlāk arī publicēju "Jurista Vārdā". Jāatzīst, ka pirmā publikācija bija liels izaicinājums, kas rezultējās milzīgā gandarījumā par padarīto.
Vai var uzskatīt, ka publikācijas "Jurista Vārdā" ietekmē likumdošanas procesu, tiesību politiku un tiesu praksi?
Pavisam noteikti. Gana daudz rakstu "Jurista Vārdā" ir publicējuši savā jomā atzīti eksperti, tādēļ nenoliedzami to paustās idejas un komentārs par kādu jautājumu tiek sadzirdēts un vēlāk rosina diskusiju arī likumdošanas procesa ietvaros. Nereti nākas sastapties arī ar tiesu praksē ietvertām atsaucēm uz publikācijām "Jurista Vārdā".
Kāpēc vēlams publicēties "Jurista Vārdā", ja jautājumu/problēmu iespējams aktualizēt dažādos portālos un sociālajos tīklos?
Publikācijas "Jurista Vārdā" ir iemantojušas vispāratzītu uzticamību un autoritāti juristu vidū, tādēļ šāda publikācija ir pagodinājums ikvienam juridiskās profesijas pārstāvim, it sevišķi studentiem, kas ļauj izcelties uz citu studentu fona.
Juristiem būtu savas domas jāpublicē "Jurista Vārdā", lai veicinātu viedokļu apmaiņu starp jomas ekspertiem un lai komunicētu savu domu plašākam lasītāju lokam. Publikācija sniedz arī iespēju saņemt konstruktīvu kritiku, no kā tālāk mācīties arī pašam publikācijas autoram, un rast iespēju diskutēt ar jomas ekspertiem par pausto domu dažādību.
Kas jūs pamudināja studēt jurisprudenci?
Mācoties vidusskolā, biju gana pārliecināta, ka studēšu ekonomiku un uzņēmējdarbību, taču dzīvei bija cits plāns un dažādu apsvērumu dēļ uzsāku studijas jurisprudencē, studējot tiesības un biznesu Rīgas Juridiskajā augstskolā. Tā nu tiesību zinātne mani "aizķēra", un esmu ļoti gandarīta ar izdarīto izvēli.
Vai, jūsuprāt, nākotnē jurisprudence kļūs par starpdisciplināru zinātnes jomu?
Jurisprudence zināmā mērā jau šobrīd ir starpdisciplināra joma. Praktizējošam juristam nereti ir jāpielieto zināšanas no tādām jomām kā ekonomika, filozofija, psiholoģija u.c. Tomēr, sabiedrībai kļūstot arvien sarežģītākai un savstarpēji saistītai, iespējams, ka nākotnē tiesību nozarei būs jākļūst vēl starpdisciplinārākai, lai efektīvi risinātu visdažādākos juridiskas dabas jautājumus. Piemēram, jaunu tehnoloģiju, mākslīgā intelekta, blokķēdes un biotehnoloģiju straujā izplatība rada nepieciešamību apspriest būtiskus jautājumus, kuru risināšanai juristiem noder zināšanas gan datorzinātnēs, gan inženierzinātnēs un pat bioloģijā.
Turklāt arvien biežāk starp juridiskās profesijas pārstāvjiem tiek atzīta starpdisciplinārās sadarbības nozīme, cenšoties veidot ciešāku sadarbību ar citu jomu ekspertiem. Par iepriekš minēto liecina arī studiju programmu pieaugums augstskolās, kurās apvienota juridiskā izglītība ar citu nozari.
Kopumā uzskatu, ka jurisprudence nākotnē kļūs arvien starpdisciplinārāka, jo ir un būs nepieciešamība pielāgoties jauniem izaicinājumiem, tādējādi cenšoties nodrošināt efektīvus risinājumus sarežģītām juridiskām problēmām.
Vai ikdienā lasāt "Jurista Vārdu"?
Jā, katru otrdienu cenšos atvēlēt kādu brīvu brīdi, lai apskatītu jaunākās publikācijas "Jurista Vārdā". Kas attiecas uz svarīgākajām tieslietu un tiesību politikas aktualitātēm, kurām būtu jāseko līdzi, šķiet, nebūtu korekti tādas uzskaitīt, jo katra interešu loks skar dažādu jomu regulējumu. Pati gan pašlaik aktīvi sekoju līdzi lielo tehnoloģiju uzņēmumu darbības reglamentēšanai, ko paredz Digitālo tirgu akts (Digital Markets Act), kas Eiropas Savienībā stājies spēkā pavisam nesen.
Jau studiju laikā esat izstrādājusi dažādus pētījumus gan par Eiropas Savienības tiesību jautājumiem, gan konkurences tiesībām – vai ar šīm tiesību jomām ir iecere arī turpmāk saistīt savu darbību?
Jāteic, ka konkurences tiesību jomai ir ievērojama loma manā dzīvē, tādēļ šobrīd aizvien turpinu saistīt gan savu akadēmisko, gan profesionālo darbību ar šo tiesību nozari. Proti, esmu izstrādājusi maģistra darbu par lielo tehnoloģiju uzņēmumu darbības ietekmi uz godīgu konkurenci un paralēli esmu uzsākusi savas profesionālās darba gaitas Konkurences padomē kā eksperte Analītiskajā departamentā.
Kādām īpašībām ir jāpiemīt jaunajiem juristiem, lai konkurētu darba tirgū?
Neuzskatu, ka īpašībām, kādām jāpiemīt jaunajiem juristiem vai jau gadiem praktizējošiem juristiem, ir būtiski jāatšķiras, lai konkurētu darba tirgū. Pamatā visam ir spēcīga darba ētika, izcilas komunikācijas prasmes, analītiskā domāšana un spēja pievērst uzmanību detaļām.
Tāpat nav lieki norādīt, ka, uzsākot darba gaitas, darba devēji nereti augstu vērtē tos jaunos juristus, kuri studiju laikā ir piedalījušies tiesu izspēlēs vai paspējuši kā citādāk izcelties uz citu studentu fona.
Jūsu novēlējums "Jurista Vārdam" un Latvijas juristiem!
"Jurista Vārdam" novēlu neizsīkstošu lasītāju skaitu un daudz rakstīt gribētāju. Juristiem novēlu nebaidīties mainīties līdzi laikam un lai nekad neaptrūkst jautājumu, uz kuriem meklēt atbildes!