ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

11. Jūnijs 2024 /Nr.24 (1342)

Kāda ir padomes loma ilgtspējas jautājumu veicināšanā
Aija Panke
Zvērināta advokāte, Atbilstības prakses grupas vadītāja PwC Legal 
Maija Orbidāne
Ilgtspējas pakalpojumu vadītāja PwC 

Mūsdienu biznesa diskursā ilgtspēja jau ir kļuvusi par ko vairāk nekā vienkāršu modes vārdu. Šodien uzņēmumu darbības modeļi nav iedomājami bez ilgtspējas, tā ir neatņemama labas korporatīvās pārvaldības sastāvdaļa, bet diemžēl daži vēl tikai plāno, kā to efektīvāk iedzīvināt savu uzņēmumu pārvaldībā. Tradicionāli uzņēmumi izvēlas sākt ar ilgtspējas eksperta pieņemšanu darbā, bieži arī uzņēmumu valdes locekļi sāk apgūt ilgtspējas regulējuma ietekmi uz konkrēto uzņēmumu. Bet vai padomes locekļiem uzraudzības funkciju ietvaros arī ir kāda loma, lai veicinātu uzņēmuma attīstību ilgtspējas virzienā? Rakstā par to, kāda ir padomes loma ilgtspējīgas pieejas veicināšanai uzņēmumā, salīdzinot to ar valdes pienākumiem.

Kāpēc ilgtspēja šobrīd ir būtiska?

Mūsdienu sabiedrībā nepieciešamība pēc ilgtspējīgiem risinājumiem ir kļuvusi arvien izteiktāka, ko veicina pieaugošie vides izaicinājumi un sabiedrības gaidas. Sabiedrības gaidām seko arī normatīvais regulējums. Kā viens no ilgtspējas normatīvā regulējuma izstrādes celmlaužiem ir Eiropas Savienība (turpmāk – ES) ar tās vērienīgo Zaļo kursu, kura ambiciozais mērķis ir klimata neitralitātes sasniegšana līdz 2050. gadam. ES Zaļais kurss ietver plašu regulējuma iniciatīvu klāstu, kuru mērķis ir pārveidot Eiropu par ilgtspējīgāku un resursu ziņā efektīvu ekonomiku, sākot no nozaru dekarbonizācijas līdz bioloģiskās daudzveidības un aprites ekonomikas prakses veicināšanai.

Lai gan ES normatīvais regulējums ilgtspējas jomā ir daudzveidīgs, par zināmāko pēdējā laika instrumentu ir kļuvusi Korporatīvās ilgtspējas ziņošanas direktīva (Corporate sustainability reporting directive, turpmāk – CSRD), kas uzņēmumiem nosaka ziņošanas pienākumu attiecībā uz to sniegumu ilgtspējas virzienos – vides, sociālās un pārvaldības jomā.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Ilze Grīnberga
Skaidrojumi. Viedokļi
Padomes atbildības nianses publiskas personas kapitālsabiedrībā
1 komentāri
Krista Caune, Laura Daubure, Paula Stašaite
Skaidrojumi. Viedokļi
Uzticības zaudēšanas dēļ no amata atsaukta padomes vai valdes locekļa prasījumi
Būtisks priekšnoteikums padomes un valdes locekļu attiecībās ar kapitālsabiedrību ir starp tiem pastāvošā uzticība. Ja uzticība ir zaudēta, ir tikai saprotams, ka padomes vai valdes loceklis var tikt atsaukts no amata. Vienlaikus ...
Inese Tauriņa, Krista Asmusa
Skaidrojumi. Viedokļi
Valsts kapitālsabiedrību padomes locekļu atlase un reputācija
Zane Eglīte-Fogele, Dzintra Gasūne
Skaidrojumi. Viedokļi
Padomes pašnovērtējums – būtisks rīks padomes efektivitātes uzlabošanai
Inese Kalvāne
Skaidrojumi. Viedokļi
Valsts kapitālsabiedrību pārvaldība – ieteikumi uzlabojumiem pēc revīzijām transporta un sakaru nozarē
Pēdējo piecu gadu laikā Valsts kontrole veikusi1 vairākas revīzijas un sniegusi ieteikumus Satiksmes ministrijai kapitālsabiedrību pārvaldības uzlabošanai, kā arī aicinājusi Ministru kabinetu veikt grozījumus tiesību aktos. Šajā ...
AUTORU KATALOGS