"Jurista Vārds" jau iepriekš ir informējis, ka Latvijas zvērinātu advokātu kopsapulcē 22. martā tika pieņemts lēmums izveidot ziedojumu programmu "Par Ukrainas uzvaru", advokātu kolēģijai ziedojot pirmo summu un aicinot ar saviem ziedojumiem pievienoties citus tieslietu nozarē strādājošos. Visai īsā laikā tika saziedoti vairāk nekā 50 tūkstoši eiro.
Ziedojumi tika vākti platformā "Ziedot.lv", un pēc tam daļa no tiem nodota biedrībai "Ogres novada attīstībai", kas noskaidroja ukraiņu karavīru vajadzības, veica automašīnu meklēšanu, iegādi un sagatavošanu ceļam. Faktiski minētā biedrība nodarbojās ar visu loģistiku, kā arī piesaistīja cilvēkus, kas bija gatavi ziedot savu laiku, lai palīdzībai paredzētās automašīnas ar citu humānās palīdzības kravu nogādātu Ukrainā. Tas ir ārkārtīgi liels darbs, jo šajā reizē piefrontē dažādās vietās vajadzēja nogādāt 24 automašīnas un citu tehniku. Turklāt nogādāt tā, lai risks pašiem braucējiem, kuru bija vairāk nekā 30, būtu saprātīgs un neviens netiktu apdraudēts.
Konkrēti par tieslietu nozares pārstāvju saziedoto naudu tika iegādātas astoņas automašīnas, automašīnas piekabe, moto tehnika, kā arī termokameras un droni. Juridisko profesiju pārstāvji tika aicināti arī piedalīties saziedoto automašīnu nogādāšanā to galamērķos. Brīvprātīgie, kuri ved automašīnas, pēc savām iespējām un sajūtām var izvēlēties, līdz kurai Ukrainas pilsētai palīdzību nogādāt: līdz Ļvivai, Kijivai vai citai – jau tiešai piefrontes pilsētai. Šajā braucienā no Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijas braucienā piedalījās Kārlis Tračums, Dāvids Ģīlis, Jānis Bordāns, Normunds Duļevskis un Saulvedis Vārpiņš.
Ceļš uz Ukrainu ir garš, pati situācija Ukrainā – nemierīga, jo sevišķi piefrontē. Daļa no automašīnām tika nogādātas pat aptuveni 15–20 km attālumā no frontes līnijas – teritorijā, kurā darbojas ienaidnieku droni un diemžēl nav iespējams izslēgt, ka arī palīdzības sniedzēji nejauši var kļūt par ienaidnieka mērķi.
Bet ir jābrauc, jo tikai tādā veidā šī palīdzība vairs nav bezpersoniska, abstrakta – Ukrainas aizstāvjiem ir svarīgi pašiem sajust, ka ir konkrēti cilvēki, kas sniedz viņiem palīdzību, ka ir cilvēki, kuri pārdzīvo par Ukrainu un pārdzīvo par savu valsti, jo Ukraina ir tā, kura cīnās par mums visiem. Šie ziedojumi un to aizvešana ir apliecinājums, ka tā nav tikai Ukrainas problēma, bet gan mūsu visu kopēja lieta. Un ir jāsaprot, ka materiālais atbalsts ir tikai viens sniegtās palīdzības aspekts šādos braucienos. Otrs, ne mazāk būtisks aspekts – vienlaicīgi tas karavīriem ir arī psiholoģiskais atbalsts, jo viņi redz, ka viņi nav aizmirsti un nav vieni, ka par viņiem domā. Karavīru acīs, kuri gatavi jebkurā brīdī mirt, saņemot viņiem aizvestās lietas, ļoti bieži ir aizkustinājuma asaras. Un tās ir patiesas.
Ukrainas sabiedrība ir sadalīta it kā divās daļās – viena, kura karo, cīnās, mirst, dzīvo gruvešos un postažā. Turpretim tālāk no frontes līnijas cilvēki dzīvo kā miera laikā – apmeklē kafejnīcas, sauļojas ūdenstilpņu krastos un izliekas, ka viņus it kā karš nemaz neskar.
Karotājus sāpina tā sabiedrības daļa, kas viņus nesaprot un neatbalsta viņu pašu zemē, tāpēc svarīgi ir radīt un uzturēt ukraiņos sajūtu, ka viņi nav vieni, ka esam mēs un vēl daudzi citi, kas spēj nākotni skatīt tālāk.
Aicinu visus – gan advokātus, gan tiesnešus, tiesu darbiniekus, prokurorus, tiesu izpildītājus, notārus un citus juristus – iesaistīties šajā kustībā, pievienoties un uz Ukrainu braukt arī pašiem, jo tur daudzas lietas kļūst skaidrākas, var iegūt skaidrāku priekštatu par to, kam un kā ir jānotiek pie mums, lai mēs būtu gatavi X stundai, bet, kas vēl svarīgāk – lai šo X stundu nepieļautu.
Mums ir jāturpina atbalstīt Ukrainu, ja mēs vēlamies, lai mūsu bērni dzīvotu brīvā un mierīgā valstī. Turpinās ziedojumu vākšana platformā "Ziedot.lv", lai nogādātu nākamo palīdzības sūtījumu.