Par apcietināto tiesību ierobežojumiem ieslodzījumā
Dipl. iur. Māris Mednis — “Latvijas Vēstnesim”
Foto: Māris Kaparkalējs, “LV” |
Iepriecinošs bija Satversmes tiesas 2001.gada 19.decembra spriedums lietā nr.2001–05–03 par Tieslietu ministrijas ar 2001.gada 9.maija rīkojumu nr.1–1/187 apstiprināto “Pagaidu noteikumu par aizdomās turēto, apsūdzēto, tiesājamo un notiesāto personu turēšanas kārtību izmeklēšanas cietumos” atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 95. un 111.pantam1. Šajā spriedumā pēc būtības kārtējo reizi argumentēti apstiprināts, ka apcietināto tiesības Latvijā tiek ierobežotas nelikumīgi. Kaut arī, pateicoties 1993.— 1999.gadā veiktajiem pētījumiem par ieslodzīto tiesībām, ekspertu padomiem, sabiedrisko un ārvalstu organizāciju iesaistīšanai un prasībām tiesās, apcietināto stāvoklis Latvijā uzlabojas, tomēr tas vēl nav pietiekami juridiski noregulēts.
1. Latvijas Republikā ieslodzījuma vietās apcietinātajiem bieži liegts satikties ar tuviniekiem, citām personām, tiek traucēta (aizturēta, cenzēta) viņu korespondence, tādējādi ierobežojot ar Satversmi garantētās tiesības uz privāto dzīvi, korespondenci, ģimenes tiesības.
Pamatojoties uz Ministru kabineta iekārtas likuma 15.panta 2.daļu, ar tieslietu ministres I.Labuckas 2001.gada 9.maija rīkojumu nr.1–1/187 «Par «Pagaidu noteikumu par aizdomās turēto, apsūdzēto, tiesājamo un notiesāto personu turēšanas kārtību izmeklēšanas cietumos» apstiprināšanu» izdotas un stājušās spēkā pielikuma (turpmāk — Pagaidu noteikumi) normas, kuras vai nu ierobežo minētās personu tiesības, vai arī kurām nav nekādas juridiskas nozīmes:
20.pants «Ievietojot personu izmeklēšanas cietumā, jābūt procesa virzītāja rakstiskam paziņojumam par saziņas ierobežojumiem»; 21.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes