ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

19. Oktobris 2004 /Nr.40 (345)

Pierādījumu izpratne dialektiskās loģikas skatījumā
Dr. habil. iur.
Reinhards Dombrovskis
Baltijas Starptautiskās akadēmijas emeritēts profesors 

Pierādījumu izpratne dialektiskās loģikas skatījumā

Par dialektisko domāšanu jurisprudencē

Prof. emer. Dr. hab. iur. Reinhards Dombrovskis – “Jurista Vārdam”


Foto: no personiskā arhīva

Izzināšanas procesi ir cilvēka praktiskās un teorētiskās darbības neatņemama sastāvdaļa. Pārveidojot dabu vai sabiedrību savā praktiskajā darbībā, cilvēks vienlaikus pārveido arī savu apziņu un uzkrāj jaunas zināšanas par savas darbības objektu. Tā galdnieks, izgatavojot galdu, pārveido ne tikai dabas materiāla formu (koka vietā parādās galds), bet arī pārveido savu apziņu. Citreiz viņš jau zinās, kādi koki vislabāk piemēroti kādas mēbeles izgatavošanai un kādus koka apstrādes paņēmienus jālieto.
Teorētiskajā darbībā objekts tiek pārveidots tikai ideāli, t.i., tikai zinātnieka galvā, un rezultātā veidojas jaunas teorētiskās atziņas par objektu. Izzināšanas pamatā atrodas subjekta un objekta attiecības, kuras filozofijā dēvē par izzinošām attiecībām, kas veidojas kā praktiskajā, tā arī teorētiskajā izzināšanā. Filozofijā izveidojas atsevišķa nozare –gnozeoloģija jeb mācība par izzināšanas likumsakarībām (izziņas teorija)!
Ir zināmas dažādas izzināšanas metodes, bet pašas vispārīgākās ir metafiziskās un dialektiskās domāšanas metodes. Loģiku kā zinātni veido divi līmeņi. Pirmais līmenis – veselā saprāta vai formāli loģiskā domāšana. Šo domāšanas veidu dēvē arī par ikdienas vai sadzīvisko domāšanu, bet vācu filozofs Hēgelis to nosaucis par metafiziku vai antidialektiku. Šis domāšanas līmenis raksturīgs praktiskajai izzināšanai, un šeit pilnīgi pietiekami zināt formālloģiskās domāšanas kārtulas un veiksmīgi lietot tās praksē. Prokurors vai tiesnesis veiksmīgi lieto formālās loģikas likumus savā darbībā, un viņi var iztikt bez dialektiskās loģikas palīdzības.
Jebkura teorētiķa domāšana, ja tikai viņš grib gūt panākumus zinātniskajā darbībā, nevar iztikt bez dialektiskās loģikas atziņām. Dialektiskā loģika – “tā ir mācība par vispārīgajiem domāšanas un izziņas likumiem, principiem un metodēm. Šādā skaidrojumā loģika pārvēršas par filozofijas būtiskāko un svarīgāko sastāvdaļu vai izziņas vispārīgo metodoloģiju.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Vija Piziča
Informācija
Kā operatīvi pārbaudīt notāriem iesniegto dokumentu īstumu
Informācija
Juristu dienas - 2004
Informācija
Atvērto durvju pasākumi Juristu dienu ietvaros
Tiesību prakse
Par dāvinājuma līguma formu
Jānis Neimanis
Skaidrojumi. Viedokļi
Psiholoģiskais terors darba vietā: juridiskie aspekti
1 komentāri
AUTORU KATALOGS