JAUNUMI Satversmes tiesas prakse

13. Oktobris 2021 / 11:04

Ierosināta lieta par normām, kas neparedz personu, kas atrodas īslaicīgās aizturēšanas vietā, nodrošināšanu ar dvieli un spilvenu

Satversmes tiesas 3. kolēģija 2021. gada 12. oktobrī ierosināja lietu “Par Aizturēto personu turēšanas kārtības likuma 7. panta ceturtās daļas 2. punkta un Ministru kabineta 2006. gada 10. janvāra noteikumu Nr. 38 “Noteikumi par īslaicīgās aizturēšanas vietā ievietoto personu uztura, mazgāšanas un personīgās higiēnas līdzekļu nodrošinājuma normām” 4. pielikuma atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 95. panta otrajam teikumam”.

Apstrīdētās normas

Aizturēto personu turēšanas kārtības likuma 7. panta ceturtās daļas 2. punkts nosaka, ka katru aizturēto nodrošina ar gultas piederumiem (matraci un segu).

Ministru kabineta 2006. gada 10. janvāra noteikumu Nr. 38 “Noteikumi par īslaicīgās aizturēšanas vietā ievietoto personu uztura, mazgāšanas un personīgās higiēnas līdzekļu nodrošinājuma normām” 4. pielikums nosaka, ka aizturētā persona tiek nodrošināta ar vienu zobu suku, zobu pastu (20 ml diennaktī), tualetes papīru (30 metru rullis 10 diennaktīm), šķidrajām tualetes ziepēm (40 ml diennaktī) un, ja nepieciešams, ar higiēniskajām paketēm (10 gab.).

Augstāka juridiska spēka norma

Latvijas Republikas Satversmes (turpmāk – Satversme) 95. panta otrais teikums noteic: “Spīdzināšana, citāda cietsirdīga vai cieņu pazemojoša izturēšanās pret cilvēku ir aizliegta.”

Lietas fakti

Lieta ierosināta pēc Administratīvās rajona tiesas pieteikuma. Administratīvās rajona tiesas izskatīšanā ir administratīvā lieta par Valsts policijas faktiskās rīcības, nenodrošinot personai normatīvajos aktos paredzētos sadzīves apstākļus īslaicīgās aizturēšanas vietā, atzīšanu par prettiesisku un nemantiskā kaitējuma atlīdzinājumu. Pieteicējs šajā administratīvajā lietā ir persona, kas 2019. gadā vairākkārt atradusies īslaicīgās aizturēšanas vietā. Būdams neapmierināts ar sadzīves apstākļiem īslaicīgās aizturēšanas vietā, viņš vērsies Valsts policijā, lūdzot atlīdzināt nemantisko kaitējumu, kas nodarīts neizsniedzot viņam spilvenu un dvieli. Valsts policija pieteicēja iesniegumu noraidīja, norādot, ka uzturēšanās apstākļi īslaicīgās aizturēšanas vietā esot atbilstoši normatīvo aktu prasībām.

Administratīvā rajona tiesa norāda, ka no apstrīdētā regulējuma neizriet pienākums īslaicīgās aizturēšanas vietā nodrošināt aizturētajam spilvenu un dvieli. Tas neatbilstot Satversmes 95. panta otrajam teikumam.

Tiesas process

Satversmes tiesa ir uzaicinājusi Saeimu un Ministru kabinetu līdz 2021. gada 13. decembrim iesniegt Satversmes tiesai atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.

  • Lietas sagatavošanas termiņš ir 2022. gada 12. marts.

Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lemj pēc lietas sagatavošanas.

Lēmums par lietas ierosināšanu pieejams šeit.

0
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
jaunumi
19. Janvāris / 16:39
Pērn saņemti gandrīz 500 ziņojumi par bērnu tiesību pārkāpumiem
19. Janvāris / 15:19
Plāno ieviest jaunus tiesiskos mehānismus kopīpašnieku starpā radušos strīdu risināšanai
19. Janvāris / 15:17
Aizsardzības komisija galīgajā lasījumā atbalsta grozījumus, kas paredz likvidēt slēgtā cietuma soda izciešanas režīma vidējo pakāpi
19. Janvāris / 14:05
Rīgas apgabaltiesa atstāj negrozītu Ekonomisko lietu tiesas lēmumu un par noziedzīgi iegūtiem atzīst vairāk nekā 1,3 miljonus eiro
19. Janvāris / 14:03
Apstiprināta Prokuratūras darbības stratēģija 2022.–2027. gadam
AUTORU KATALOGS