JAUNUMI

8. Novembris 2024 / 15:47

Senāts: Kad pasniedzēja asie vārdi studentam kļūst par pamatu tiesvedībai administratīvajā procesā?

Students administratīvajā tiesā iesniedza pieteikumu par pasniedzēja nievājošo attieksmi e-pasta sarakstē un lūdza atlīdzināt radīto kaitējumu. Tiesnesis atteicās pieņemt pieteikumu. Senāts šo lēmumu atstāja negrozītu, skaidrojot, ka strīds ietilpst publisko tiesību jomā, taču ne katrs asāks izteiciens studentam rada pamatu vērsties tiesā administratīvā procesa kārtībā. Rīcība būtu pārbaudāma tikai tad, ja tā būtiski ierobežotu studenta cilvēktiesības, bet konkrētajā gadījumā tas netika konstatēts. 

Senāts atzina, ka augstskola, īstenojot valsts akreditētu studiju programmu, darbojas publisko tiesību jomā. Students vērsās tiesā saistībā ar saraksti par studiju kursa prasību izpildi. Tādējādi strīds attiecas uz iestādes rīcību publisko, nevis privāto tiesību jomā. 

Tas, ka pieteicēja ieskatā ir aizskarts gods un cieņa jeb personas privātās tiesības, nepadara iestādes rīcību par tādu, kas nepieder publisko tiesību jomai. Lai tiesību aktu vai rīcību pārbaudītu administratīvā procesa kārtībā, ir būtiski, kādā jomā ir pieņemts šis tiesību akts vai veikta rīcība, nevis tas, kādas tiesības tas aizskar. 

Augstskolas rīcība pret studentu kā valstij īpaši pakļautu personu ir pārbaudāma tiesā, ja tā būtiski ierobežo šīs personas cilvēktiesības. 

Senāts ņem vērā, ka ikdienas dzīvē diemžēl nevar izvairīties no tādas savstarpējas komunikācijas, kas nav ideāla, reizēm kādu vārdu vai frāzi var teikt un uztvert asāk, reizēm komunikācijā var parādīties negatīva emocionāla attieksme. Taču tas nenozīmē, ka katrs asāks vārds radītu pamatu vērsties ar kaitējuma atlīdzinājumu tiesā. Lai runātu par tiesā aizstāvamu tiesību aizskārumu, būtu jāspēj norādīt uz tā nopietno raksturu; īpaši pakļauto personu gadījumā būtu jāspēj pamatot, ka komunikācija ir sasniegusi līmeni, kas būtiski ierobežo cilvēktiesības. Pretējā gadījumā ikdienas komunikācija cilvēku starpā kļūtu par nemitīgu tiesāšanās priekšmetu un neveicinātu kopīgu sadzīvošanu vienā sabiedrībā, kas, lai arī vienmēr nav ideāla, ir cilvēkiem nepieciešama. 

Senāta 2024.gada 7.novembra lēmums lietā Nr.SKA-525/2024 

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
jaunumi
11. Decembris / 13:52
Satversmes tiesa atsakās ierosināt lietu pēc Maskavas pilsētas īpašuma departamenta un Maskavas Starptautiskās sadarbības centra pieteikuma
11. Decembris / 13:12
Apkopotas Senāta atziņas noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas lietās
11. Decembris / 13:10
Apkopotas ECT atziņas par balansu starp apcietinājumu kā drošības līdzekli un personas tiesībām uz brīvību
11. Decembris / 08:58
Arī 2025. gadā Ukrainas civiliedzīvotāji Latvijā turpinās saņemt palīdzību
11. Decembris / 08:56
Senāts: Lieta par pieteicēja atcelšanu no maksātnespējas administratora amata nosūtīta jaunai izskatīšanai
AUTORU KATALOGS