Augstākā tiesa apkopojusi Eiropas Cilvēktiesību tiesas judikatūras atziņas par Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 5.pantu attiecībā uz drošības līdzekļa – apcietinājums – piemērošanu. Eiropas Cilvēktiesību tiesas judikatūra atklāj Konvencijas 5. panta saturu un piemērošanas metodoloģiju, kas savukārt palīdz identificēt situācijas, kurās apcietinājuma kā drošības līdzekļa piemērošana ir attaisnojama.
Personas tiesības uz brīvību un personas neaizskaramību ir vienas no cilvēka pamattiesībām, kuras aizsargā gan Latvijas Republikas Satversme, gan Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencija. Apcietinājums kā bargākais drošības līdzeklis būtiski ierobežo personas pamattiesības, tādēļ tā piemērošanai paredzēti pastiprināti izvērtēšanas noteikumi, kas vērsti uz balansa atrašanu starp kriminālprocesa interesēm un personas pamattiesībām.
Eiropas Cilvēktiesību tiesas judikatūras atziņas un piemēri ir sistematizēti atbilstoši iespējamiem Kriminālprocesa likuma pantiem, kas paredz gan Kriminālprocesa likumā paredzētos pamatus apcietinājuma piemērošanai, gan vērtējamos apstākļus atsevišķos procesuālos aspektos.
Apkopojumā nav norādes uz Latvijas tiesu prakses piemēriem.
Apkopojumā izmantoto nolēmumu teksti ir pieejami Eiropas Cilvēktiesību tiesas e-resursos. Nolēmumu lietās pret Latviju tulkojumi latviešu valodā pieejami arī Augstākās tiesas tīmekļvietnē sadaļā Tiesu prakse/ ECT nolēmumu arhīvs.
Apkopojumu sagatavoja Augstākās tiesas priekšsēdētāja padomniece juridiskajos jautājumos Dārta Eglīte sadarbībā ar Augstākās tiesas Judikatūras un zinātniski analītisko nodaļu.
- Apkopojums “Eiropas Cilvēktiesību tiesas judikatūras atziņu apkopojums par Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 5.pantu attiecībā uz drošības līdzekļa – apcietinājums – piemērošanu” pieejams Augstākās tiesas mājaslapā sadaļā Tiesu prakse/ ECT nolēmumu arhīvs