Senāta Administratīvo lietu departaments noraidījis SIA “BITE Latvija” blakus sūdzību par Administratīvās rajona tiesas tiesneša 2024. gada 4. decembra lēmumu, ar kuru atteikts pieņemt pieteicējas pieteikumu par pienākuma uzlikšanu Rīgas valstspilsētas pašvaldībai pārtraukt prettiesisku bezdarbību un nodrošināt tās autonomās funkcijas izpildi, proti, nodrošināt, ka pieteicēja var veikt kabeļu trašu izbūvi savos projektos.
Attiecīgi spēkā stājies Administratīvās rajona tiesas tiesneša lēmums, ar kuru atteikts pieņemt “BITE Latvija” pieteikumu.
Senāta lēmumā norādīts, ka administratīvajā tiesā var tikt risināts strīds tikai par konkrētām tiesiskajām attiecībām, nevis par vispārīgu valsts vai pašvaldības funkcijas izpildi vai bezdarbību kādas funkcijas pildīšanā.
Savukārt “BITE Latvija” prasījums ir vērsts uz to, lai panāktu kompleksu un līdz konkrētu tiesisko attiecību līmenim neprecizētu pašvaldības rīcību, kas var prasīt dažāda rakstura rīcību un lēmumus daudzos neprecizētos konkrētos gadījumos.
Tāpat Senāta lēmumā vērsta uzmanība, ka administratīvā tiesa var izskatīt strīdus par konkrētām tiesiskajām attiecībām un konkrētu faktisko rīcību, tostarp bezdarbību konkrētā gadījumā. “Lai arī pieteicējai kā elektronisko sakaru komersantam acīmredzot ir plašs uzņēmums un daudzi strīdīgi gadījumi, administratīvā procesa kārtībā ir iespējams risināt tikai katru šādu atsevišķu tiesisko strīdu,” rakstīts lēmumā.
Vienlaikus Senāts uzsver, ka šādi netiek izslēgts, ka būtiskām situācijas izmaiņām pietiek arī ar mazāku skaitu lietu, jo arī atsevišķa tiesiskā strīda gadījumā administratīvajai tiesai ir pienākums izvērtēt lietā piemērojamo normu atbilstību augstāka juridiskā spēka tiesību normām un pārbaudīt privātpersonas tiesību ierobežojumu samērīgumu.
“BITE Latvija” pārstāvis tiesas sēdē norādīja, ka pastāv grūtības pat uzsākt būvniecības administratīvo procesu, jo arhitekti atsakās izstrādāt būvvaldē iesniedzamu projektu, kas a priori būtu neatbilstošs Rīgas teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumiem. Senāta ieskatā, ievērojot personas tiesības uz aizskarto tiesību un interešu aizsardzību tiesā, tas nedrīkst radīt nepārvaramu šķērsli vērsties tiesā. Tas nozīmē, ka “BITE Latvija” būtu atzīstamas tiesības vērsties iestādē un tiesā un prasīt labvēlīga administratīvā akta izdošanu tajā procesa stadijā un ar tādu iesniegumu vai pieteikumu, ciktāl tai ir bijis iespējams no savas puses izpildīt normatīvajos aktos norādītās prasības, uzsver Senāts.
Lietas Nr.: SKA-415/2025 (680052224).