Satversmes tiesa 2025. gada 14. martā publicēja spriedumu lietā Nr. 2022-32-01 par tiesību normām, kas regulē procesu par noziedzīgi iegūtu mantu. Par Satversmes tiesas spriedumu un tajā paustajām atziņām līdz šim ir pamatoti izteikts kritisks vērtējums.1 Tomēr nav noliedzams arī tas, ka Satversmes tiesas spriedums un tajā sniegtā attiecīgās tiesību normas interpretācija ir obligāta visām valsts un pašvaldību institūcijām (arī tiesām) un amatpersonām, kā arī fiziskajām un juridiskajām personām.2
Tāpēc šī raksta mērķis, pirmkārt, ir sniegt ieskatu tiesu praksē izteiktajās atziņās par apstrīdētā regulējuma interpretāciju un piemērošanu procesos par noziedzīgi iegūtu mantu, kas izdalīti no tādiem kriminālprocesiem, kuros tiek veikta izmeklēšana par autonomo noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu. Otrkārt, rast atbildi uz svarīgu jautājumu – vai Satversmes tiesas spriedumā paustās atziņas ir saskanīgas ar līdzšinējā tiesu praksē paustajām atziņām, ka Krimināllikuma 195. panta sastāva objektīvās puses pazīmes pašas par sevi nevar būt pietiekams pamats, lai varētu izdarīt secinājumu par mantas noziedzīgo izcelsmi, jo īpaši, ja lietā nav nekādas informācijas par predikatīvo noziedzīgo nodarījumu?
Procesos par noziedzīgi iegūtu mantu, kas izdalīti no tādiem kriminālprocesiem, kuros tiek veikta izmeklēšana par autonomo noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un kuros predikatīvais noziedzīgais nodarījums nav noskaidrots, mantas noziedzīgā izcelsme lēmumos par procesu uzsākšanu parasti tiek pamatota apmēram šādi: gadījumos, kad pirmstiesas procesa laikā nav iespējams iegūt ziņas par predikatīvo noziedzīgo nodarījumu, apstāklis, ka manta, kura vērtējama kriminālprocesa ietvaros, ir noziedzīgi iegūta, pierādāms ar Krimināllikuma 195. panta objektīvo pusi, proti, ar darbībām, kas veiktas ar mantu un kas ir norādītas Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma (turpmāk – NILLTPFNL) 5. pantā, kā arī balstoties uz netiešajiem pierādījumiem, kas norāda uz mantas noziedzīgu izcelsmi, piemēram, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas tipoloģijām un pazīmēm.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes