ŽURNĀLS Eiropas telpā

6. Decembris 2005 /Nr.46 (401)

Publisko iepirkumu regulējums

Spējīgam biznesmenim nav jāskaidro izdevīgas iespējas, ko piedāvā publiskie iepirkumi. Daudzas mazas un lielas kompānijas cieši seko līdzi publisko iepirkumu konkursiem un padara publiskos tenderus par savas biznesa politikas neatņemamu sastāvdaļu. Viņiem pievienošanās Eiropas Savienībai paplašina apvārsni un rada jaunas iespējas. Savukārt valsts iestādēm iepirkumu procedūra palīdz nodrošināt, lai nodokļu maksātāju nauda tiktu tērēta visefektīvāk un labākas kvalitātes produktu iegādei.

Publisko iepirkumu regulējums

LL.M.1 Anatolijs Subočs, Eiropas Komisijas stažieris, sadarbībā ar Giju Verbernu no Amsterdamas advokātu biroja “Van Doorne”
ANATOLIJS-SUBOCS_FOTO-ED.JPG (7631 bytes)
Foto: no personiskā arhīva

Publiskie iepirkumi ir Latvijas ekonomikas svarīga sastāvdaļa – tie veido vairāk nekā 600 miljonus latu vērtus pirkumus, ko katru gadu izdara valsts iestādes.2 Visā Eiropas Savienībā (ES) šis daudzums sasniedz 1 miljardu eiro jeb 14% no ES iekšzemes kopprodukta.3 Publiskie iepirkumi aptver daudzus ekonomikas sektorus. Tie attiecas gan uz sīkiem pirkumiem, piemēram, kancelejas preču iegādi vietējai pašvaldībai, gan uz daudzmiljonu projektiem, kā Dienvidu tilta būve Rīgā.

Spējīgam biznesmenim nav jāskaidro izdevīgas iespējas, ko piedāvā publiskie iepirkumi. Daudzas mazas un lielas kompānijas cieši seko līdzi publisko iepirkumu konkursiem un padara publiskos tenderus par savas biznesa politikas neatņemamu sastāvdaļu. Viņiem pievienošanās Eiropas Savienībai paplašina apvārsni un rada jaunas iespējas.

Savukārt valsts iestādēm iepirkumu procedūra palīdz nodrošināt, lai nodokļu maksātāju nauda tiktu tērēta visefektīvāk un labākas kvalitātes produktu iegādei. Turklāt valsts ierēdņu prasmīgajās rokās publiskie iepirkumi var kļūt par svarīgu ieroci, lai sasniegtu sabiedriskās, ekonomiskās vai sociālās attīstības mērķus. Visbeidzot labi izstrādātas iepirkumu procedūras var palīdzēt samazināt birokrātiju un ierobežot korupciju.

Visi šie apsvērumi jāņem vērā, izstrādājot normatīvos aktus publisko iepirkumu regulēšanai. Latvijā galvenais tiesiskais instruments šajā jomā ir likums “Par iepirkumu valsts vai pašvaldību vajadzībām”.

4 Šis likums ir ticis grozīts jau vairākas reizes, bet, kā rāda prakse, vēl ir nepieciešami daudzi uzlabojumi. Pašlaik jauns Publisko iepirkumu likuma projekts5 ir akceptēts Ministru kabinetā un nosūtīts Saeimai. Eiropas līmenī Eiropas Savienība veica savu publisko iepirkumu režīma pamatīgu revīziju, 2004.
komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Līga Lediņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Patērētāju tiesību aizsardzība darījumos ar nekustamo īpašumu
Patērētāju tiesību aizsardzība kopš 1992.gada Līguma par Eiropas Savienību (Māstrihtas līgums) ir nokļuvusi Eiropas Savienības uzmanības centrā kā tiesību joma, kas ir ļoti cieši saistīta ar kopējā tirgus izveidi un ...
Jānis Pleps
Informācija
Kas aktuāls Latvijas valststiesībās
Ilze Krastiņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Par dažiem advokātu ētikas aspektiem
Tieši pašlaik, kad plaša sabiedrība ir iesaistīta diskusijā par dažādu profesiju pārstāvju profesionālo ētiku un tajā skaitā arī advokātu ētiku, vēlos kā advokātu profesijas pārstāve ar lielu darba stāžu šajā grūtajā, ...
1 komentāri
Informācija
Tiesneši vērtē savas biedrības darbu
1 komentāri
Jānis Pleps
Informācija
Kā tiesām kontaktēties ar sabiedrību
AUTORU KATALOGS