ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

13. Decembris 2005 /Nr.47 (402)

Judikatūras teorija un pielietojamā judikatūra
1 komentāri

Judikatūra ir viens no jaunvārdiem, kura jēgu un saturu pēdējos divos gados Latvijā plaši apspriež publikācijās un konferencēs. Tas tiek darīts tik augstas abstrakcijas līmenī, ka ikvienam, kas praksē mēģina pielietot dažādās atziņas par judikatūras noskaidrošanu un nozīmi tiesisku konfliktu risināšanā, nākas sastapties ar grūtībām. Turpinot judikatūras teorijas pilnveidošanu, laiks sākt piezemētāk runāt par to, kā esošajos konkrētajos spriedumos atrast atziņas, kuras atbilst terminam "judikatūra".

Judikatūras teorija un pielietojamā judikatūra

Prof. Dr.habil.iur. Kalvis Torgāns, LZA akadēmiķis
01.JPG (10000 bytes)
Foto: no personiskā arhīva

Judikatūra ir viens no jaunvārdiem, kura jēgu un saturu pēdējos divos gados Latvijā plaši apspriež publikācijās un konferencēs. Tas tiek darīts tik augstas abstrakcijas līmenī, ka ikvienam, kas praksē mēģina pielietot dažādās atziņas par judikatūras noskaidrošanu un nozīmi tiesisku konfliktu risināšanā, nākas sastapties ar grūtībām. Turpinot judikatūras teorijas pilnveidošanu, laiks sākt piezemētāk runāt par to, kā esošajos konkrētajos spriedumos atrast atziņas, kuras atbilst terminam “judikatūra”. To varētu nosaukt par sistematizētu pielietojamo judikatūras atziņu kopu jeb tezaura veidošanu. Vienlaikus gan jāpiebilst, ka publikāciju autori bez jebkādām šaubām ātri pārorientējās un rakstos, kuros agrāk runāja par tiesu praksi, tagad par modernu kļuvis termins “judikatūra”1.

Līdz šim diskusiju ietvaros neatbildēti palikuši jautājumi par to, kas un ar kādām pilnvarām drīkst noteikt, kura ir labā un par pareizo atzītā tiesu prakse, vai atsevišķs spēkā stājies spriedums jau ir judikatūras sastāvdaļa, kāda ir atšķirība starp publicētu un nepublicētu tiesas spriedumu utt.

Likums uzliek pienākumu

Stimulu diskusijām un nepieciešamību noskaidrot, kas ir judikatūra, radīja šī termina iekļaušana likumu tekstā, turklāt atšķirīgos formulējumos.

Civilprocesa likuma 5.pantā ar 2004.gada 7.aprīļa grozījumiem iekļauta šāda sestā daļa: “Piemērojot tiesību normas, tiesa ņem vērā judikatūru.”

Kriminālprocesa likuma 2.panta 2.punkts nosaka: “Piemērojot Eiropas Savienības (Kopienu) tiesību normu, ņem vērā Eiropas Kopienu tiesas judikatūru, bet Latvijas Republikas tiesību normu piemērošanā ievēro Satversmes spriedumā sniegto attiecīgās normas interpretāciju.”

Administratīvā procesa likuma 15.panta ceturtā daļa satur analoģisku normu par Eiropas Kopienu tiesas judikatūru, bet 17.panta piektā daļa nosaka: “Ja Satversmes tiesa attiecīgo tiesību normu ir interpretējusi spriedumā, iestāde vai tiesa piemēro šo interpretāciju.”

Tādējādi civilprocesā ir jāņem vērā visu veidu judikatūra. Turpretim Kriminālprocesa likumā un Administratīvā procesa likumā par judikatūru rakstīts šaurākā nozīmē (tikai par Eiropas Kopienu tiesas judikatūru) un tāpēc vismaz no šo pantu teksta nav skaidrs, vai Latvijas tiesas, arī Satversmes tiesa, piedalās administratīvās un, kas sevišķi sarežģīti, arī krimināltiesiskās judikatūras veidošanā.

komentāri (1)
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
ja
13. Decembris 2005 / 15:29
0
ATBILDĒT
"tāpēc vismaz no šo pantu teksta nav skaidrs, vai Latvijas tiesas, arī Satversmes tiesa, piedalās administratīvās un, kas sevišķi sarežģīti, arī krimināltiesiskās judikatūras veidošanā."

Satversmes tiesas spriedumi neveido judikatūru, jo tiem saskaņā ar Administratīvā procesa likumu ir saistošs spēks. Judikatūru veido spriedumi, kas pārliecina ar savu argumentāciju, bet ne ar piešķirto juridisko rangu.
visi numura raksti
Informācija
Paraksta līgumu par izdošanu
1 komentāri
Jānis Pleps
Informācija
Kā interpretēt Satversmes tiesas spriedumus
Šāgada seminārā, kas 2.decembrī norisinājās Satversmes tiesas telpās, tika diskutēts par Satversmes tiesas spriedumu interpretācijas problēmām. Kā semināra atklāšanā uzsvēra Satversmes tiesas priekšsēdētājs Aivars Endziņš, ...
Gaidis Bērziņš, Ilmārs Krūms
Skaidrojumi. Viedokļi
Izsole maksātnespējas procesā
Līga Lediņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Patērētāju tiesību aizsardzība darījumos ar nekustamo īpašumu
2 komentāri
Jānis Pleps
Akadēmiskā dzīve
Tiesas procesa izspēļu starpfinišs
AUTORU KATALOGS