ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

13. Decembris 2005 /Nr.47 (402)

Izsole maksātnespējas procesā
Mg. iur.
Gaidis Bērziņš
Zvērināts advokāts 

Izsole maksātnespējas procesā

Gaidis Bērziņš, LU Juridiskās fakultātes lektors, zvērināts advokāts, Ilmārs Krūms, zvērināts advokāts
041.JPG (12928 bytes) 042.JPG (16274 bytes)

Gaidis Bērziņš
Foto: no personiskā arhīva

Ilmārs Krūms
Foto: no personiskā arhīva

Maksātnespējas procesa izsolē iekļaujamo mantu un tās organizēšanas procedūru regulē likums “Par uzņēmumu un uzņēmējsabiedrību maksātnespēju”,1 Civillikums un Civilprocesa likums.2 Pastāvošā prakse norāda uz to, ka iepriekš minētās tiesību normas netiek traktētas viennozīmīgi. Izsoles organizēšanas procedūra un tās rezultātu apstiprināšana līdzīgos gadījumos bieži vien notiek atšķirīgi, tādēļ nav iespējams noteikt tās vienveidīgās un skaidri izprotamās prasības, kas būtu jāievēro, organizējot izsoles procedūru un apstiprinot tās rezultātus. Dažādi tiek lietoti izsoles veidu (piespiedu (piespiestas) vai labprātīgas) pamatprincipi, pastāv atšķirīgas prasības attiecībā uz izsoles sākumcenas noteikšanas kārtību, kā rezultātā līdzīgās lietās tiesas pieņem dažādus nolēmumus. Raksta autoru mērķis ir aplūkot šīs atšķirīgās pieejas, t.sk. vēsturiskās, un sniegt savu viedokli to piemērošanā.

Saskaņā ar Civilikuma 2073.pantu pārdošana izsolē ir priekšlikums tam, kas par atklāti pārdodamu lietu sola dot visaugstāko cenu, noslēgt par to pirkuma līgumu. Baltijas guberņu civillikumu kopojumu3 3944.pants savulaik noteica, ka pārdošana publiskā tirdzniecībā ir priekšlikums tam, kas būs gatavs solīt visaugstāko cenu, noslēgt ar to pirkuma līgumu. (Kā saprotams no panta satura, pārdevējs bez atrunas nav tiesīgs atteikt pārdošanu tam, kas ir solījis visaugstāko cenu (Erdmans, IV, 330.lpp.).)

Parādniekam piederošo lietu izpārdošana maksātnespējas procesā notiek atklātās izsolēs, kuras organizē administrators, ja attiecībā uz konkrēto mantu likums “Par uzņēmumu un uzņēmējsabiedrību maksātnespēju” nenosaka citu atsavināšanas kārtību. Parādnieka mantas izsoli organizē un izsoles noteikumus izstrādā administrators. Norādītais parādniekam piederošo lietu atsavināšanas princips ir noteikts likuma “Par uzņēmumu un uzņēmējsabiedrību maksātnespēju” XI nodaļas “Bankrots” 102. un 104.pantā. Svarīgi ir precīzi interpretēt minētās normas. Tā kā šīs normas ir iekļautas nodaļā “Bankrots”, tad acīmredzot norādītais princips attiecībā uz parādniekam piederošo lietu atsavināšanu būtu attiecināms vienīgi uz tiem gadījumiem, kad par parādnieka maksātnespējas stāvokļa risinājumu ir noteikts bankrots. Līdz ar to, piemēram, parādnieka sanācijas gadījumā, būtu pieļaujami citi parādniekam piederošo lietu atsavināšanas veidi un kārtība.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Kalvis Torgāns
Skaidrojumi. Viedokļi
Judikatūras teorija un pielietojamā judikatūra
Judikatūra ir viens no jaunvārdiem, kura jēgu un saturu pēdējos divos gados Latvijā plaši apspriež publikācijās un konferencēs. Tas tiek darīts tik augstas abstrakcijas līmenī, ka ikvienam, kas praksē mēģina pielietot dažādās ...
1 komentāri
Informācija
Paraksta līgumu par izdošanu
1 komentāri
Jānis Pleps
Informācija
Kā interpretēt Satversmes tiesas spriedumus
Šāgada seminārā, kas 2.decembrī norisinājās Satversmes tiesas telpās, tika diskutēts par Satversmes tiesas spriedumu interpretācijas problēmām. Kā semināra atklāšanā uzsvēra Satversmes tiesas priekšsēdētājs Aivars Endziņš, ...
Līga Lediņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Patērētāju tiesību aizsardzība darījumos ar nekustamo īpašumu
2 komentāri
Jānis Pleps
Akadēmiskā dzīve
Tiesas procesa izspēļu starpfinišs
AUTORU KATALOGS