ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

9. Maijs 2006 /Nr.18 (421)

Kā pareizi atrisināt juridisku kāzusu
7 komentāri

Šajā juridiskā kāzusa analīzē, kas var noderēt kā mācību līdzeklis jurisprudences studentiem, apskatīta juridiska konflikta situācija, par kuru dažās grupās Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes semināros studenti domāja, ka ir pietiekami labi to izanalizējuši 15 minūtēs, vai uz papīra- vienas lappuses apjomā. Piedāvātajā analīzē ir redzams, ka situācijā, kas no pirmā acu uzmetiena ir vienkārša, rūpīgāk apsverot, atklājās visai daudz noskaidrojamu un vērtējamu apstākļu, no kuriem atkarīgi gala secinājumi.

Kā pareizi atrisināt juridisku kāzusu

Praktisks analīzes piemērs

Edvīns Danovskis, LU Juridiskās fakultātes students
07.JPG (8700 bytes)
Foto: no personiskā arhīva

Šajā juridiskā kāzusa analīzē, kas var noderēt kā mācību līdzeklis jurisprudences studentiem, apskatīta juridiska konflikta situācija, par kuru dažās grupās Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes semināros studenti domāja, ka ir pietiekami labi to izanalizējuši 15 minūtēs, vai uz papīra– vienas lappuses apjomā.

Piedāvātajā analīzē ir redzams, ka situācijā, kas no pirmā acu uzmetiena ir vienkārša, rūpīgāk apsverot, atklājās visai daudz noskaidrojamu un vērtējamu apstākļu, no kuriem atkarīgi gala secinājumi.

Ārvalstu un labākajos Latvijas juridiskajos birojos viens no atbildīgiem uzdevumiem, kādus dod iesācējiem juristiem, ir izvērsta referāta sagatavošana par kādu lietvedībā esošu strīdu. Referāts jāsagatavo tāds, lai būtu aptverti visi iespējamie pretējās puses argumenti, traktējumu pagriezieni sakarā ar kādu detaļu noskaidrošanu, arī pretējai pusei uzdodamie jautājumi par faktiem, gribas izpausmēm, vērā ņemamiem likumiem.

Šādā perspektīvā kāzusa vispusīga un dziļa analīze praktiskajās nodarbībās saistību tiesībās (un ne tikai) ir vērtīgs treniņš un vienlaikus gatavošanās praktiskajam darbam.

Topošais jurists Edvīns Danovskis ir parādījis labu centību un prasmi veikt juridisko analīzi. Tas ir paraugs, kuram vajadzētu rasties aizvien vairāk un vairāk sekotājiem.

Zin. konsultants prof. Dr.iur.habil. Kalvis Torgāns

Analizējamais uzdevums (sastādījis K. Torgāns)

Lauku rajonā V.Paliņas (77 gadus veca) personiskajā mājā uz īres līguma pamata dzīvoja L.Akots. Reiz, kad Paliņa bija slima, Akots paziņoja, ka turpmāk negādās viņai zāles un medicīnisko palīdzību, kā arī pārtiku no rajona centra, ja vien Paliņa “nepārrakstīs” māju uz viņa vārda. Kad Akots iesniedza Paliņai rakstisku apņemšanos turpmāk ik mēnesi gādāt produktus un vajadzības gadījumā ar automašīnu aizvest uz poliklīniku, Paliņa piekrita mājas “pārrakstīšanai”. Akots atveda zvērinātu notāru, kurš pēc Paliņas lūguma noformēja mājas dāvinājuma līgumu. Pēc pusgada Akots pārstāja sniegt Paliņai jebkādu atbalstu.

Uzdevuma analīzes plāns

Uzdevumā norādīto faktu analīze ļauj izvirzīt vairākas versijas par notikušā juridisko traktējumu:

I. Ir noslēgts vienots uztura līgums?

II. Nav noslēgts vienots uztura līgums, bet gan divi patstāvīgi tiesiski darījumi, tādēļ tie vērtējami atsevišķi:

1. Akota apsolījuma juridiskais vērtējums, noskaidrojot šādus jautājumus:

1.1. Oferte, lai noslēgtu uztura līgumu?

1.2. “Bezatlīdzības uztura” līgums?

1.3. Uztura dāvinājuma līgums?

2.

komentāri (7)
7 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Peet
9. Novembris 2006 / 18:45
0
ATBILDĒT
Jaa, labs kazusa risinajums.
Anonīms lietotājs
17. Maijs 2006 / 11:33
0
ATBILDĒT
Komentāros par iespējamiem spaidiem trūkst nopietna pamatojuma: CL 1464. pants nosaka, ka tiesiskus darījumus spaidi var ietekmēt tik tad, ja tie ir prettiesīgi. Turklāt arī bailēm jābūt dibinātām un pamatotām (CL 1465.p.)Prettiesīgums iespējams tikai tad, ja kāds rīkojas pretēji pastāvošām tiesībām (likumam, tiesiskam darījumam utml.). Vai atteikums sniegt turpmāku pārtikas produktu sagādi un vadāšanu uz poliklīniku, ja šāds pienākums nav bijis, ir prettiesisks (kaut ņemot vērā personas vecumu, dzīves pieredzi, veselību)? Domājams, ka nē, taču viennozīmīgu atbildi sniegt būtu pārgalvīgi.



Komentārā par 1581. pantu ir sniegts pareizs konstatējums, ka uztura līgums, ja nav sevišķas norunas, ir uzskatāms par noslēgtu bez termiņa un spēkā esošu līdz uztura ņēmēja nāvei. Risinājumā tas netiek apšaubīts un CL 1581. pants attiecināts tikai uz Akota rakstiskās apņemšanās spēkā esamību, ja nav pamata uzskatīt, ka noslēgts uztura līgums.



CL 1. pants ir piemērojams ļoti uzmanīgi un vispirms jāizprot tā saturs. Diez vai šī panta piesaukšana katrā saistības nepildīšanas gadījumā būtu jēgpilna.



Šeit pasviestie viedokļi, versijas iebildumi un papildinājumi vien liecina, cik dažādi aspekti jāaplūko, lai izvērtētu kādu juridisku strīdu. Viens risinājums parasti tiek rasts tiesas spriedumā, kad pieejami visi lietas materiāli, dalībnieku viedokļi un gūts pilnīgs ieskats lietas apstākļos. Taču doma vien, ka no uzdevumā dotajiem faktiem izriet tikai viens risnājums, pašos pamatos ir aplama.
Anonīms lietotājs
15. Maijs 2006 / 13:26
0
ATBILDĒT
komentētāji tādi skeptiski šoreiz. laikam pieder pie tiem, kas kāzusus risina 15 min. patiesībā ļoti labs paraugs, kā to vajadzētu darīt pareizi.
anna
12. Maijs 2006 / 21:08
0
ATBILDĒT
pārlieku liela centība mēdz aptumšot prātu - te būtu jāpameklē krimināllikumā, vai tā nav īpašuma izkrāpšana: slimam cilvēkam izteikt neatvairāmu piedāvājumu - es tev palīdzēšu, ja norakstīsi man māju, norakstīji...ko vēl gribi?
Anonīms lietotājs
11. Maijs 2006 / 11:45
0
ATBILDĒT
atvainojo: nevis "lasīšanas", bet "rakstīšanas"
Anonīms lietotājs
11. Maijs 2006 / 11:45
0
ATBILDĒT
nu bet kamēr vēl mācās un netiek pie spriedumu lasīšanas, nenāk parsliktu tā paanalizēt
ff
10. Maijs 2006 / 10:52
1
ATBILDĒT
Kaut kāds murgs
visi numura raksti
Anita Vaivade
Skaidrojumi. Viedokļi
Nemateriālā kultūras mantojuma tiesiskā aizsardzība
Latvijas teritorijā vissenākais tiesību avots, kurā noteikta kultūras mantojuma aizsardzība, ir 1666.gadā pieņemtais Zviedrijas pieminekļu aizsardzības likums,1 kas bija spēkā Vidzemē.
Ivars Meļķis
Skaidrojumi. Viedokļi
Parādnieka tiesiskās aizsardzības procesa mērķis
Plašās diskusijas par Maksātnespējas likuma ieviešanu saistītas ar to, ka jau pašos pamatos Maksātnespējas likuma uzdevums ir sabalansēt divas savstarpēji pretrunīgas interešu grupas - kreditora un parādnieka interešu aizsardzību ...
1 komentāri
Sergejs Rudāns
Skaidrojumi. Viedokļi
Saistību tiesību komentāri
Civillikuma noteikumi par darījuma iztulkošanu ir piemērojami visa veida līgumiem un vienpusējiem darījumiem, nevis tikai tiem, kas ir regulēti Saistību tiesību daļā. Šie darījumu iztulkošanas noteikumi attiecas ne tikai uz citās ...
Tiesību prakse
Par darījumu atzīšanu par spēkā neesošiem
Informācija
Daugavpilī būs četri zvērināti notāri
AUTORU KATALOGS