ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

19. Janvāris 2010 /Nr.3 (598)

Terorisms un tā kvalifikācija starptautisko tiesību aspektā
1 komentāri
Mg.iur.
Dace Blese
 

Rakstā tiks vērsta uzmanība uz asimetrisko draudu radītajām izmaiņām starptautisko tiesību attīstībā, bet īpaši tiks akcentēta to ietekme uz terorisma kvalifikāciju. Juristu diskusijas un pilnīgi pretējie viedokļi parāda, cik ļoti sarežģīts ir šis jautājums.

Faktiskās situācijas apraksts

Pēdējās desmitgadēs situācija drošības jomā pasaulē ir būtiski izmanījusies. Atšķirībā no situācijas pagājušajā gadsimtā šobrīd nopietnus draudus valstu drošībai rada nevis citas agresīvi noskaņotas valstis, bet gan dažādi radikāli noskaņotu personu grupējumi, kuri kā līdzekli savu mērķu sasniegšanai izmanto terorismu. 2009. gada vasarā tika vēstīts: "Pirms dažām dienām, 24. jūnijā, Irākā, Bagdādē, teroristu sarīkota sprādziena rezultātā bojā gājuši 70 cilvēki. Vēl dažas dienas iepriekš – 20. jūnijā – 60 cilvēki miruši Irākas pilsētā Kirukā."1 Rakstot par situāciju Vidējos Austrumos, žurnālists un terorisma pētnieks Džeisons Bērks (Jason Burke) izteicies, ka "mūs apdraud kas jauns un atšķirīgs, sarežģīts un daudzveidīgs, aktīvs un mainīgs, ko ļoti grūti raksturot".2 Ir izveidojusies situācija, kurā radikālu ideju iedvesmotas personas, kurām nav ne konkrētas teritoriālas saistības, ne atšķirības zīmes un bieži vien pat ne stingras piederības kādai no teroristu organizācijām, ir spējīgas organizēt uzbrukumus, kuri ir faktiski līdzvērtīgi tādiem, kādus varētu veikt kāda agresīvi noskaņota valsts. Kopš 20. gadsimta deviņdesmito gadu sākuma gan pret ASV, gan arī citām valstīm tikuši veikti daudzi džihādisma3 ideoloģijas iedvesmoti terora akti,4 kuros bojā gājuši desmitiem tūkstoši cilvēku. 2001. gada 11. septembra terora akti, kuri ir būtiski ietekmējuši starptautisko tiesību attīstību, protams, nav vienīgie. 1993. gada 23. februāra sprādziens Ņujorkas Pasaules tirdzniecības centra Ziemeļu tornī, kura rezultātā bojā gāja seši cilvēki, bet vairāk nekā tūkstotis tika ievainoti,5 1995. gada 13. novembra sprādziens pie ASV Militārās sadarbības programmas ēkas Riādā; 1996. gada 25. jūnija terora akts pie Kobāras (Khobar) torņiem, ASV gaisa spēku bāzē Saūda Arābijā, kurā bojā gāja vairāki desmiti cilvēku; 1998. gada 7. augusta sprādziens ASV vēstniecībās Nairobi, Kenijā un Dārelsalāmā, Tanzānijā; 2000.

komentāri (1)
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Andris
24. Aprīlis 2010 / 19:38
0
ATBILDĒT
Super! Man Loti patika arī iepriekšējais rakstiņš par terorisma tēmu un valsts tiesībām uz pašaizsardzību. Patika gan analīze gan arī Tavs rakstīšanas stils - tiešām interesants un saistošs :))
visi numura raksti
Gunārs Kūtris
Skaidrojumi. Viedokļi
Jurista īpašais pienākums pret valsti
7 komentāri
Kristaps Tomsons
Skaidrojumi. Viedokļi
Eitanāzijas institūta izpratne, nošķiršana un iedalījums
Eitanāzijas jautājums ir aktuāls daudzās pasaules valstīs. Pēdējo desmit gadu laikā vairākām valstīm ir izdevies pieņemt likumus, kas legalizē eitanāziju, kā arī iedzīvināt tos praksē. Vairākās Eiropas valstīs – Nīderlandē, ...
2 komentāri
Ludvigs Švarcs
Notikums
Juridiskā komisija atbalsta Tieslietu padomes izveidi
Jau vairākus gadus Latvijas tiesneši un citi ar tiesu sistēmu saistītie tradicionāli atsaucas uz jauno Tiesu iekārtas likumu, proti, ar tā pieņemšanu notikšot būtiskas pārmaiņas tiesu sistēmā. Pagaidām gan ar jaunā likuma ...
Jānis Načisčionis
Nedēļas jurists
Jānis Načisčionis
1 komentāri
Andrejs Dovguško
Skaidrojumi. Viedokļi
Saistību piespiedu izpildīšana brīdinājuma kārtībā
9 komentāri
AUTORU KATALOGS