ŽURNĀLS Informācija

21. Decembris 2010 /Nr.51 (646)

Tiesnešu domas par algu reformu atšķiras
7 komentāri
Dr.iur.
Gatis Litvins
 

Saeimas Juridiskā komisija un Juridiskās komisijas Tiesu politikas apakškomisija 14. decembrī pirms otrā lasījuma vērtēja Ministru kabineta iesniegtos grozījumus Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā, likumā "Par tiesu varu", Prokuratūras likumā un Satversmes tiesas likumā, kuri paredz tiesnešu un prokuroru atalgojuma iekļaušanu vienotajā valsts atalgojuma sistēmā. Atšķirībā no iepriekšējām reizēm komisijas un apakškomisijas sēdēs piedalījās tikai viena tiesnese – Latvijas Administratīvo tiesnešu biedrības pārstāve un Administratīvās rajona tiesas priekšsēdētāja Ilze Freimane, lai gan aicināti bija arī citi tiesu varas pārstāvji.

Tiesu politikas apakškomisija izskatīja tiesnešu vēstules par reformas ieceri un Saeimā iesniegtajiem likumprojektiem – vēstulēs paustais viedoklis nav viennozīmīgs.

Lielākajā daļā vēstuļu tiesneši atbalsta Tieslietu padomes 2010. gada 1. decembra lēmuma Nr. 18 argumentāciju (Tieslietu padomes lēmumu sk.: Tiesnešu algasviedokļu krustugunīs. Jurista Vārds, 07.12.2010., Nr. 49). Tiesneši arī pārmet pārējiem varas atzariem sabiedrības pretstatīšanu tiesu varai.

Tomēr atsevišķās vēstulēs to autori atzīst, ka piekrīt likumprojektos piedāvātājam risinājumam vai uzskata līdzšinējo vai likumprojektos noteikto atalgojuma līmeni par adekvātu. Vienā no vēstulēm tiesneši pat norādījuši, ka ētisku apsvēruma dēļ savu algu jautājumu nekomentēs.

Tāpat tiesneši sniedz priekšlikumus un vērš uzmanību arī uz problēmām, kas saistītas ar līdzšinējo un paredzēto tiesnešu atalgojuma sistēmu.

Tiesneši ierosina noteikt jaunu pārejas periodu, samazinot algu, sakarā ar likumprojektu pieņemšanu radušos algu starpību kompensēt ar valsts parād­zīmēm, mazināt atšķirību starp rajona tiesas un Augstākās tiesas tiesneša algu, pārskatīt piemaksas par kvalifikācijas klasēm un to piešķiršanas nosacījumus, apdomāt ieceri rajona tiesas tiesnesi piesaistīt 12. mēnešalgu grupai, iekļaut vienotajā atalgojuma sistēmā Latvijas Bankas un Finanšu kapitāla tirgus komisijas darbiniekus u. c.

Vēstulēs tiesneši piedāvā arī citus interesantus ierosinājumus, kas tiešā veidā nav saistīti ar atalgojumu. Tiek ierosināts pārskatīt kvalifikācijas prasības tiesneša amata kandidātiem (piemēram, Augstākās tiesas tiesnešiem jābūt doktora grādam tiesību zinātnēs) un tiesneša palīgiem, vienlaikus tiem nosakot adekvātu atalgojuma līmeni. Būtu arī jādomā par zemesgrāmatu piederību tiesu sistēmai, tāpat vajadzētu ieviest tiesnešu rotāciju un apgabaltiesu vajadzētu noteikt vienīgi kā apelācijas, bet Augstāko tiesu – kā kasācijas instances tiesu.

Tiesnešu vēstules nemainīja deputātu ieceri, un Saeimas Juridiskā komisija vienojās, ka tiesneši un prokurori tiks iekļauti vienotajā atalgojuma sistēmā, un atbalstīja likumprojektu iesniegšanu otrajam lasījumam, kas arī būs galīgais lasījums, jo likumprojekti tiek izskatīti steidzamības kārtībā.

Atšķirībā no tiesnešiem prokuratūras pārstāve neiebilda pret prokuroru iekļaušanu vienotajā atalgojuma sistēmā.

Plašākas diskusijas Saeimas Juridiskās komisijas sēdē raisījās tikai par atsevišķiem likuma noteikumiem. Radās domstarpības par vēlmi saglabāt līdzšinējo nosacījumu, ka tiesneša amata kandidāts stažēšanās laikā saņem mēnešalgu 80 procentu apmērā no apgabaltiesas, rajona (pilsētas) tiesas vai zemesgrāmatu nodaļas tiesneša mēnešalgas. Tiesnešu pārstāve norādīja: iecelšanas amatā process var ilgt pat deviņus mēnešus un šāda samazināta alga var būt šķērslis, lai tiesneša amatam piesaistītu labus profesionāļus. Savukārt deputāti un Tieslietu ministrijas pārstāvji norādīja, ka šāds nosacījums jau šobrīd pastāv un ir nepieciešama gradācija starp vēl amatā neieceltu un ieceltu tiesnesi.

Deputāti arī vienojās, ka tiesnešiem tiks izmaksāta vienreizēja kompensācija, kura gan nebūs kā kompensācija par tiesiskās paļāvības principa pārkāpumu. Tās mērķis ir vismaz kaut kā kompensēt netaisnību, kas tika pieļauta pret tiesnešiem iepriekšējos gados.

Iecerēts, ka tiesnesis varēs saņemt piemaksu ne vairāk kā 20 procentu apmērā no viņam noteiktās mēnešalgas, ja papildus saviem tiešajiem amata pienākumiem pildīs vēl citus pienākumus.

Bez tam 2011. gadā, lai motivētu labākos un visvairāk noslogotos tiesnešus, Tieslietu padome atbilstoši vadlīnijām varēs noteikt tiesnesim piemaksu par personisko darba ieguldījumu un darba kvalitāti ne vairāk kā 30% apmērā no mēnešalgas. To tiesnešu skaits, kuriem varēs noteikt piemaksu, nedrīkstēs pārsniegt 10% no attiecīgajā tiesu līmenī strādājošo tiesnešu skaita. Tiesnešu pārstāve iebilda, izsakot priekšlikumu, ka apmēram 200 000 latu labāk vajadzētu novirzīt algu fondā. Saeimas Juridiskā biroja pārstāvis komisijas sēdē arī norādīja: tad, kad prēmēšana būs atļauta, pēc konsultēšanās ar Tieslietu padomi prēmiju izmaksai atvēlētos līdzekļus (pēc likuma – 15% no atalgojuma fonda) varētu ieskatīt tiesnešiem algās.

Tāpat komisija vienojās palielināt piemaksu pie algas tiesu nama priekšsēdētājam.

Likumā tika ieviesti precizējumi, kas paredz samazināt Satversmes tiesas un Augstākās tiesas tiesnešu palīgu (tiesas padomnieku, konsultantu) mēnešalgu maksimālo lielumu, neskarot šobrīd noteiktās algas, lai motivētu tos perspektīvā kļūt par tiesnešiem.

Turklāt komisija atbalstīja arī Saeimas deputātu un Finanšu un kapitāla tirgus komisijas iekļaušanu vienotajā atalgojuma sistēmā, tajā skaitā izdarot būtiskus grozījumus līdzšinējā Saeimas deputātu darba samaksas sistēmā, atsakoties no piemaksām un lielākās daļas kompensāciju.

Likumā tika ietverts uzdevums Ministru kabinetam izstrādāt likumprojektu un uzsākt nepieciešamās konsultācijas par Latvijas Bankas amatpersonu (darbinieku) atlīdzības regulējuma iekļaušanu vienotajā atlīdzības likumā pēc tam, kad būs saņemts Eiropas Centrālās bankas atzinums par šo ieceri. Lai gan Latvijas Bankas pārstāvis kategoriski neiebilda pret šo ieceri, viņš atgādināja par prasību, ka būtiskas izmaiņas pret valstu nacionālo banku vienmēr ir jāsaskaņo ar Eiropas Centrālo banku, kas parasti procesu padara salīdzinoši sarežģītu un laikietilpīgu. Viņš aicināja šobrīd vēl neizlemt, kurā likumā un kādos formulējumos tas tiktu darīts, kā arī atgādināja, ka, ietverot Latvijas Banku Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā, grozījumi, kas automātiski skartu Latvijas Banku, būtu jāsaskaņo ar Eiropas Centrālo banku.

Gatis Litvins

komentāri (7)
7 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
p.s.
22. Decembris 2010 / 22:44
0
ATBILDĒT
Un kas ir morāle galu galā? izteikties skaisti un darīt ļaunas lietas? Tieši šī ,,jurista" atsace uz morāli, pie tā, kas šobrīd notiek valstī un ar tiesnešu algām ir amorāla, turklāt liecina par patiesu dubultmorāli un primitīvu domāšanu :(
Tiesnesis
22. Decembris 2010 / 22:37
0
ATBILDĒT
a ko darīt mums, kad mūs jau sen pārņemušas šausmas par to, ka Vemjotības līderes Āboltiņas komrādi zvanās uz tiesām, kad vajag bīdīt štelles(Aksenoks) un ietekmēt tiesu, viņa pati piedalās iespējams noziedzīgā nodarījumā un apzog tiesnešus?!
jurists
22. Decembris 2010 / 22:11
0
ATBILDĒT
Ja Jūs patiešām esat tiesneši, tad pārņem pamatotas šausmas (!) par mūsu tiesnešu korpusa kvalifikāciju un morāli.
No malas
22. Decembris 2010 / 09:22
0
ATBILDĒT
Tas jau ir pamatots viedoklis. Tam var piekrist vai nepiekrist, bet cienīt to vajag.
Smaids
21. Decembris 2010 / 14:41
0
ATBILDĒT
>>No malas

Vemjotība - vismaz smieklīgs joks, un neizskatās pēc žargona, bet pēc šo partiju raksturojošas iesaukas. Visādā ziņā, Satversmes sprieduma nepildīšana domājams ir noziegums, tādēļ nedomāju, ka runājot par vai ar iespējamiem noziedzniekiem būtu sevišķi jārunā valodā, kura tiem ir sveša!
No malas
21. Decembris 2010 / 11:26
0
ATBILDĒT
Ja tu tiešām strādā par to, par ko uzdodies, tad tāda žargona kā, piemēram, "Vemjotība" lietošana tevi lieliski raksturo. Ne no labākās puses, protams.

Argumentēts, pamatots komentārs iederētos daudz vairāk nekā tas, kas tev sanāca.
Tiesnesis
21. Decembris 2010 / 10:49
0
ATBILDĒT
Kad vēstnesī bija publikācijas par tiesnešu vakancēm, piezvanīju vienam čomam, kurš kādreiz gribēja būt par tiesnese, bet tagad strādā bankā. Viņš sākumā ļoti nopriecājās par ziņu, bet kad uzzināja, ka pirmajā instancē saņem biku virs 500 LS, atjokoja, ka labāk pagaidīs kārtējo banku krīzi :)

.

Starp citu es nesaprotu par kādu solidaritāti te kāds runā - tirgus ekonomikas apstākļos, un apstākļos, kad tieslietu sistēma savu algu pilnībā atpelna??

Izskatās ka Vemjotība vnk vēlas atpakaļ 90 gadus, kad bieži reāli tiesu lēma, parādus piedzina bandīti.
visi numura raksti
Mīrons Krons
Domu mantojums
Civīllikuma pirmais pants
9 komentāri
Erlens Kalniņš
Domu mantojums
Piezīmes Mīrona Krona rakstam "Civīllikuma pirmais pants"
8 komentāri
Jūlija Kolomijceva
Skaidrojumi. Viedokļi
Ārvalsts likuma piemērošana civilprocesā
Civillietās ar ārvalsts elementu, tās izskatot Latvijas tiesās, kolīziju normu piemērošanas dēļ var rasties nepieciešamība noskaidrot ārvalsts likuma saturu. Kolīziju normu piemērošanas procesu nosacīti var sadalīt divos posmos. ...
Dzintra Pededze
Nedēļas jurists
Dzintra Pededze
4 komentāri
Dina Gailīte
Notikums
Eiropas Savienības Tiesa – no iekšpuses
Atsaucoties Eiropas Savienības Tiesas tiesneša Egila Levita un Vispārējās tiesas tiesneses Ingrīdas Labuckas uzaicinājumam, decembra vidū Luksemburgu apmeklēja vairāki Latvijas politiķi un juristi: Saeimas Ārlietu komisijas ...
AUTORU KATALOGS