ŽURNĀLS Redaktora sleja

4. Janvāris 2011 /Nr.1 (648)

2011. gads kā intriga
Dr.iur.
Gatis Litvins
 

Lai arī kalendārs rāda jau 2011. gadu, dzīve turpina tecēt savu ierasto gaitu. Notikusi tikai gadskaitļa maiņa. Par vēsturi intriģējošāka tomēr ir nākotne. Ar ko šis gads atšķirsies no iepriekšējā, ar ko tas mūs iepriecinās vai apbēdinās, par ko tas mums liks domāt un diskutēt? Šie jautājumi neliek mieru.

Līdz šim Saeimai ir grūti gājis ar apolitisko amatpersonu iecelšanu. Vairāki labi tiesnešu kandidāti noraidīti, korupcijas galvenais “apkarotājs” cīnās ar saviem darbiniekiem, cilvēktiesību aizstāvis ir gluži nemanāms... Kā veiksies nākamgad?

Pirmais Saeimas pārbaudījums amatpersonu izvēlē būs jauna tiesībsarga izraudzīšana – viņam jākļūst par neērtu “ēnu” valsts varai un drosmīgi jānorāda uz tās pieļautajiem cilvēktiesību pārkāpumiem. Lai arī līdz pašreizējā tiesībsarga pilnvaru termiņa beigām atlikuši vairs tikai trīs mēneši, pat neviena pelīte Saeimas namā par kandidatūrām uz šo amatu vēl nav iepīkstējusies. Būtu žēl, ja šis būtiskais jautājums tiktu izlemts “vienas nakts sēdē”. Vēl būtiskāks parlamenta lēmums, protams, būs valsts pirmās amatpersonas – Valsts prezidenta – vēlēšanas.

Arī Satversmes tiesai turpmāk darba netrūks. Valsts budžeta izdevumu sadaļa arvien samazinās un ne visiem var samaksāt tik, cik viņi vēlētos. Arī tiesneši izteikuši gatavību aizstāvēt savu atalgojuma sistēmu, kura bija noteikta likumā “Par tiesu varu”.

Loģiski būtu, ja šogad saules gaismu likuma formā ieraudzītu senlolotā tiesnešu regulāras novērtēšanas sistēma. Tādējādi tiktu novilkta kvalitātes mērlente starp tiesneša atbildīgo darbu un atalgojuma apmēru.

Izskatīšanu būs sagaidījuši vairāki Latvijas iedzīvotāju pieteikumi Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Var prognozēt, ka 2011. gadā šī pārnacionālā institūcija vēl biežāk norādīs uz cilvēktiesību pārkāpumiem Latvijā un valstij finansiāli grūtajā laikā nāksies šķirties arī no naudas kompensācijām pēc Eiropas standartiem. Cerams, šis fakts valsts varas pārstāvjiem liks rūpīgāk izlasīt Satversmi un Krimināllikumu un tur cita starpā pamanīt, ka Latvijā nav paredzēts tāds kriminālsods kā cilvēka turēšana pazemojošos apstākļos.

Prognožu sarakstu noteikti varētu turpināt. Ja arī Tev, cienījamo lasītāj, ir kādi nākotnes paredzējumi, dalies ar tiem, lai, uzsākot nākamo – 2012. gadu, varam kopīgi atskatīties un salīdzināt, kas piepildījies un kas ne.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Māris Leja
Skaidrojumi. Viedokļi
Par tiesu praksi krimināllietās 2010. gadā
Rakstā apskatītas trīs krimināllietas, kas 2010. gadā izskatītas AT Senāta Krimināllietu departamentā (turpmāk tekstā – AT Senātā). Šo lietu kontekstā pievērsīšos šādu noziedzīgu nodarījumu analīzei – zādzības (KL 175. ...
14 komentāri
Zane Grāvelsiņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Darba devēja uzteikums no darbinieka neatkarīgu iemeslu dēļ
Raksta mērķis ir izprast darba devēja uzteikuma no darbinieka neatkarīgu iemeslu dēļ būtību un izpētīt, kā šis jautājums regulēts Darba likumā un speciālajos likumos, kā arī citu valstu normatīvajos aktos. Autore piedāvās Darba ...
4 komentāri
Tiesību prakse
Dubultās sodīšanas aizlieguma principa (ne bis in idem) pārkāpums
Nodokļu soda nauda var tikt uzskatīta par kriminālsodu Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas izpratnē. Dubultās sodīšanas aizlieguma princips aizliedz personu apsūdzēt vai tiesāt par otru nodarījumu ...
Jūlija Jerņeva
Nedēļas jurists
Jūlija Jerņeva
6 komentāri
Akadēmiskā dzīve
Aicina uz priekšlasījumiem juridiskajā zinātnē
1 komentāri
AUTORU KATALOGS