ŽURNĀLS Redaktora sleja

29. Marts 2011 /Nr.13 (660)

Atver Pilsonības likumu
Doc. Dr.iur.
Jānis Pleps
 

Konstitūcijas un parasto likumu nošķiršanai ierasts atsaukties gan uz apstākli, ka konstitūciju parasti esot grūtāk grozīt, gan arī uz apsvērumu, ka konstitūcijai vajadzētu būt stabilai, pēc iespējas izvairoties no nevajadzīgiem tās grozījumiem.

Raugoties Latvijas normatīvo aktu sistēmā pēc šiem kritērijiem, mēs zināmā mērā varētu apmulst. Nav šaubu, ka Satversme ir šīs republikas konstitūcija. Taču no konstitūcijas grūtās grozīšanas un stabilitātes nav ne vēsts. Kopš šā gadsimta sākuma izveidojusies tradīcija, ka teju katru gadu nepieciešams atvērt Satversmi dažiem grozījumiem. Pašlaik sabiedrībā cirkulē visdažādākie priekšlikumi Satversmes uzlabošanai, notiek dažādas parakstu vākšanas un sākas Valsts prezidenta iniciatīvas apspriešana.

Savukārt daži citi likumi, šķiet, ir ar daudzkārt lielāku konstitucionālo nozīmi nekā pati Satversme. Piemēram, Pilsonības likums tā arī nav grozīts kopš 6. Saeimas laikiem. Mūsu dinamiskajā tiesiskajā sistēmā, kuru nez vai varētu raksturot normatīvā stabilitāte, tas ir uzmanības cienīgs fakts.

Neraugoties uz gadiem ilgušajām diskusijām, ka Pilsonības likuma regulējums neatspoguļo sabiedrības aktualitātes un vērtības, kā arī ignorē straujās pārmaiņas, kuras raisījusi dalība Eiropas Savienībā un migrācijas procesi, Pilsonības likumā grozījumi nav izdarīti. Tāpat likumdevējs ignorējis vēsturiski novecojušus formulējumus un normas, kuras būtu grozāmas. Piemēram, personai, kas vēlas iegūt Latvijas pilsonību naturalizējoties, vēl joprojām atbilstoši likuma normai būtu jāmācās 1991. gada 10. decembra konstitucionālais likums “Cilvēka un pilsoņa tiesības un pienākumi”. Lai gan šis likums jau vairāk nekā desmit gadus nav spēkā.

Līdz šim pastāvējusi politiska vienošanās Pilsonības likumu negrozīt. Izrādās, ka šāda vienošanās var nodrošināt normatīva akta stabilitāti daudz labāk nekā sarežģītās konstitūcijas grozīšanas procedūras.

Šobrīd, runājot turku sultāna pavalstnieka dēla vārdiem, ledus ir sakustējies. Saeima nolēmusi atvērt Pilsonības likumu, lai izdarītu tajā būtiskus grozījumus. Jautājumi, kuri vairāk nekā desmit gadus bija atlikti kā likumā negrozāmi, nu tiks apspriesti, diskutēti un formulēti normu priekšlikumos.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Dina Gailīte
Notikums
Realitātē tiesu darbs izrādās labāks nekā priekšstatos
Pagājušajā nedēļā, 21. martā, sabiedrībai kļuva pieejams Latvijas Tiesnešu mācību centra (LTMC) 2010. gada decembrī un 2011. gada janvārī veiktās tiesu klientu aptaujas rezultātu kopsavilkums. Galvenais secinājums: Latvijas ...
5 komentāri
Kristīne Dupate
Skaidrojumi. Viedokļi
Par kļūdainu Senāta spriedumu dzimumu diskriminācijas sakarā
2010. gada 8. decembrī Augstākās tiesas Senāts ir pieņēmis kļūdainu spriedumu lietā Nr. SKC–1336/2010. Kļūda attiecas uz diskriminācijas fakta (ne-)konstatēšanu un faktisko apstākļu izvērtēšanu no dzimumu līdztiesības tiesību ...
41 komentāri
Pēteris Kušners
Skaidrojumi. Viedokļi
Atļaujas forma valsts amatpersonu amatu savienošanas gadījumos
Atļauja savienot amatus valsts amatpersonai kā problēmjautājums pēdējā laikā izskan visvairāk saistībā ar policijas darbiniekiem. Taču tā ir tikai viena amatpersonu daļa, kuru skar normatīvais regulējums – saņemt atļauju savienot ...
1 komentāri
Agris Bitāns
Nedēļas jurists
Agris Bitāns
7 komentāri
Jurijs Fjodorovs
Skaidrojumi. Viedokļi
Kriminālprocesa likuma nepilnības attiecībā uz izmeklēšanas institūtu
Kriminālprocesa tiesības ir viena no tiesību nozarēm, kas attīstās ļoti straujos tempos. Lai gan 2005. gada oktobrī stājās spēkā jaunais Kriminālprocesa likums, kurš nomainīja veco, vēl padomju laikos pieņemto Latvijas ...
AUTORU KATALOGS