ŽURNĀLS Redaktora sleja

10. Maijs 2011 /Nr.19 (666)

Republikas robežas
Doc. Dr.iur.
Jānis Pleps
 

Ikdienā daudz tiek runāts par demokrātiskas un tiesiskas valsts principiem. Pēdējā laikā aktuāli kļuvuši sociāli atbildīgas valsts standarti. Bet līdz šim ēnā palicis proklamēšanas akta un Satversmes 1. panta kategoriskais nosacījums, ka šī valsts ir republika.

Modernajās valsts teorijās patiešām republikas principam vairs nav tās principiālās nozīmes kā aizvadītajos gadsimtos. Kādreiz izvēlei par labu republikai bija daudz fundamentālāka nozīme. Pietiek atcerēties Francijas revolūcijas klasiķus vai Federālista piezīmju tēzes. Piemēram, kopš Francijas III republikas laikiem konstitucionāli aizliegts grozīt šīs valsts republikānisko valdīšanas formu.

Šķiet, ar republikas principiem būtu gana vienkārši. Dažas elementāras prasības: lai valsts amatpersonas amatus iegūtu vēlēšanu ceļā, mantotas varas aizliegums, kā arī nepārkāpjami amata pildīšanas termiņi. Republikas idejai pretēja ir monarhija un aristokrātija.

Te vietā gan būtu jautājums, vai daudzās pasaules malās nav vērojama republikas demontāža. Gluži kā Francijā, kur konsulu Napoleonu Bonapartu, saglabājot republikas simboliku, kronēja par republikas imperatoru.

Jau esam pieraduši pie mūžīgajiem pirmajiem prezidentiem Āfrikas un Āzijas valstīs. Vienus gan spītīgi turpina pārvēlēt pēc kārtējā aizvadītā termiņa, citiem vienkārši pagarina pilnvaru termiņus bez vēlēšanām. Tāpat nevienu nepārsteidz, ka prezidenta vietā stājas viņa dēls, kurš tiek kaismīgi atbalstīts nākamajās vēlēšanās. Šobrīd interesants fenomens vērojams atsevišķās Latīņamerikas republikās: lai apietu trešā termiņa aizliegumu, bieži vien uz prezidenta amatu pēc vīra diviem termiņiem kandidē viņa sieva. Savukārt kādā kaimiņvalstī lielākā intriga saistās ar vecākā prezidenta izšķiršanos par nākamo vēlēšanu uzvarētāju.

Nez vai šāda prakse ir republikas principam atbilstoša. Varētu šķist, ka, par laimi, tas mūs neskar. Tomēr bijuši gadījumi, kad esam gribējuši vēlēt vai pat vēlējuši amatpersonas uz trešajiem un nākamajiem termiņiem.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Erlens Kalniņš
Skaidrojumi. Viedokļi
Galvojums kā akcesoriska saistība
9 komentāri
Gvido Zemribo
Skaidrojumi. Viedokļi
Kāds ir zvērināta advokāta statuss
1921. gada 19. martā Latvijas Tiesu palātas uzdevumā palātas loceklis H. Lazdiņš sasauca un atklāja zvērinātu advokātu kopsapulci, kurā bija ieradušies 63 zvērināti advokāti un kura ievēlēja pirmo Latvijas Zvērinātu advokātu ...
Rada Matjušina
Skaidrojumi. Viedokļi
Tiesneša objektivitāte un neitralitāte lietas iztiesāšanā
Ir svarīgi, lai sabiedrībai būtu pārliecība, ka tiesa, taisot spriedumu, ir objektīva un neitrāla.1 Demokrātiskā sabiedrībā ir būtiski, lai tiesnesis un visa tiesu sistēma ir objektīva, neitrāla un arī neatkarīga no jebkāda ...
3 komentāri
Jānis Pleps
Nedēļas jurists
Jānis Pleps
22 komentāri
Notikums
Pasniegtas Tieslietu sistēmas Goda zīmes
Piektdien, 6. maijā, valsts svētku noskaņās kārtējo reizi tika pasniegtas Tieslietu sistēmas Goda zīmes. Apbalvojumu saņēma 16 tieslietu sistēmas darbinieki. Tieslietu sistēmas Goda zīmju pasniegšanas svinīgais pasākums notika Rīgas ...
1 komentāri
AUTORU KATALOGS