ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

16. Augusts 2011 /Nr.33 (680)

Trokšņa novērtēšana administratīvo pārkāpumu lietās
8 komentāri

Pēdējo mēnešu laikā ažiotāžu presē un interneta vietnēs izpelnījās lieta, kurā iesaistīta dziedātāja Ella, precīzāk, viņas vadītais klubs "Dstyle".1 Būtība: klubs tiek sodīts par trokšņu radīšanu, kas traucē kaimiņu mieru. Taču tas nav vienīgais klubs, kas Rīgas pašvaldības teritorijā ticis administratīvi sodīts par šāda veida pārkāpumiem. Tāpat Rīgas pašvaldības policija par kaimiņus traucējošu trokšņu radīšanu soda arī fiziskas personas. Līdzīgs administratīvo pārkāpumu – trokšņu radīšanas – regulējums saistošo noteikumu formā ir arī citās pašvaldībās, piemēram, Daugavpilī. Rakstā tiks analizēta Rīgas domes saistošajos noteikumos noteiktās administratīvās atbildības par trokšņošanu juridiskā daba un sodīšanas pamatotība pierādījumu ticamības kontekstā.

1. Trokšņa jēdziens

Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūras mājaslapā ir sniegta šāda trokšņa definīcija: troksnis ir nevēlamu skaņu kopums, tā intensitāti (skaļumu) mēra decibelos (dB). Decibelu skala ir logaritmiska, tāpēc skaņas līmeņa palielināšanās par trim decibeliem jau nozīmē trokšņa intensitātes divkāršošanos. Piemēram, parastas sarunas laikā skaņu līmenis var svārstīties ap 65 dB, bet, cilvēkam kliedzot, skaņa parasti sasniedz aptuveni 80 dB. Starpība ir tikai 15 dB, bet kliegšanas intensitāte ir 30 reižu lielāka. Lai ņemtu vērā to, ka cilvēka ausij ir atšķirīga jutība pret dažādām frekvencēm, trokšņa stiprumu jeb intensitāti parasti mēra decibelos A (dBA), izmantojot fizioloģiskās atbilstības skalu A. Turklāt ne tikai intensitāte nosaka to, vai troksnis ir kaitīgs cilvēka veselībai, ļoti svarīgs ir arī iedarbības ilgums. Ņemot vērā iepriekš minēto, tiek izmantots laikā izsvērtais vidējais skaņas līmenis. Attiecībā uz troksni darba vietā tas parasti tiek rēķināts astoņu stundu darba dienai.2

Savukārt 1984. gada Populārajā medicīnas enciklopēdijā troksnim sniegta šāda definīcija: troksnis ir haotiska, neharmoniska skaņa, kam raksturīga sarežģīta uzbūve (ļoti daudz dažāda augstuma toņu, kuru intensitāte un ilgums ātri un haotiski mainās) un specifiska iedarbība uz organismu. Vispārpieņemtā nozīmē ar "troksni" saprot visas blakusskaņas, kas neļauj pareizi uztvert runu, mūziku, traucē darbā un atpūtā. Skaņas frekvenču kopumu, kas veido troksni, sauc par trokšņa spektru. Izšķir zemas frekvences (līdz 300 Hz), vidēji zemas frekvences (300–1000 Hz) un augstfrekvences troksni (virs 1000 Hz). Trokšņa stiprumu mēra ar skaņas radītā spiediena attiecību pret spiedienu, kas pieņemts par salīdzināšanas mērvienību un aptuveni atbilst spiedienam, kāds ir skaņai ar 1000 Hz frekvenci pie dzirdamības sliekšņa. Tā kā skaņas spiediens pie dzirdamības sliekšņa ir miljoniem reižu mazāks par skaņas spiedienu pie sāpju sliekšņa, trokšņa stiprumu mēra logaritmiskās skalas mērvienībās – belos (B). Higiēnā mērījamo trokšņu stiprums ir 20–140 decibelu (dB).

komentāri (8)
8 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Inesei
18. Augusts 2011 / 11:51
0
ATBILDĒT
Jums vajag vērsties Veselības inspekcijā. Cik zinu, tā organizē trokšņu mērīšanu. Vienīgi par viņu darbības efektivitāti gan ir ļoti lielas šaubas, jo, cik 2 x ziņojām par veikala MAXIMA saldēšanas iekārtu traucējošo darbību, trokšņu līmeņa pārsniegums netika konstatēts acīmredzot jau tieši tāpēc, ka veikala vadība pirms tam tiek informēta par mērīšanas laiku, un tad jau tos trokšņus pieklusina, ko vēlāk atjauno.
Inese
17. Augusts 2011 / 14:54
0
ATBILDĒT
Jau otro gadu (vasaru) Pērnavas ielas dzīvojamo namu (atrodas pilsētas vēsturiskajā centrā) iedzīvotāji cenšas panāk, lai lielākais Rīgas skeitparks (Grīziņkalnā) pasākumu laikā klusinātu skaņu - mūziku un pasākuma vadītāja mikrofonā teikto. Skaņa ir tik stipra, ka dzīvokļos, kas atrodas pretī skeitparkam, atrodoties vienā istabā,var sadzirdēt runāto tikai, ja runātājs ir cieši blakus. Arī televīzijas pārraides, ja iedzīvotāji vēlas ne tikai redzēt, bet arī dzirdēt, skaņa jāpastiprina uz vislielāko jaudu. Par to ir informēta pašvaldības policija, Rīgas domes drošibas un kārtības komiteja, rajona izpilddirekcija. Atruna ir viena - nav verificētu mērinstrumentu, lai šo skaņu izmērītu. Ņemot vērā, ka šis skeitparks/stadions atrodas cieši līdzās (tieši pretī) daudzstāvu dzīvojamiem namiem, skaņa \"atsitas\" logos un iedzīvotāju dzīvi pasākumu laikā padara neciešamu. Pasākumi nekad nebeidzas 23.00, vēl pēc 1 naktī 2-3 reizes nedēļā (divus darbadienas vakarus un sestdien vai svētdien) kolektīvā aurošana traucē nakts mieru.

Pirmkārt - tas ir pilsētas vēsturiskais centrs, dzīvojamais rajons; otrkārt - atruna, ka skaņu nevar izmērīt, līdz ar to - nevar sodīt. Iedzīvotāji padarīti par skeitparka ķīlniekiem - pašvaldības struktūras plāta rokas un saka, ka darīt nevar neko, jo atļauja dota pasākumiem, kur skaņa būs \"saprātīgi pieļaujamā skaļumā\", kas nav izmērāms lielums. Ko lai dara šie iedzīvotāji, vai juristiem ir kāds viedoklis?
vcb
17. Augusts 2011 / 10:59
0
ATBILDĒT
problēmas būtība ir dziļāk - dažādu funkcionālo zonu nodalīšanā (industriālā, izklaides, dzīvojamā utt.); ja vienkopus atrodas klubs un dzīvokļi, jāievēro prasības, kādas tiek izvirzītas dzīv.zonai. Jo naktī pat ļoti kluss troksnis, kas periodiski atkārtojas (mūzikas basi utml.), traucē aizmigt un tādējādi var izčakarēt visu nākamo dienu. Pamēģiniet viesnīcā uztaisīt naktsklubu, kura basi naktī būs dzirdami viesu numuriņos - drīz vien nāksies pagriezt klusāk, veikt pārbūvi vai vispār likvidēt izklaides iestādi.
we
17. Augusts 2011 / 10:45
0
ATBILDĒT
Autors ir pilnīgs lunis!!! ieteiktu vairs nerakstīt šāda veida rakstus, tas ir kā kauna traips visiem juristiem!



analīze par troksni, publicē labāk apollo, nevis jv !
tiesu spriedumos ir arī šādas atziņas
16. Augusts 2011 / 11:21
0
ATBILDĒT
Citāta beigas - Ņemot vērā minēto, tiesa secina, ka personu var saukt pie administratīvās atbildības par trokšņošanu, pamatojoties uz Saistošo noteikumu Nr.80 4.1.un 15.punktu, tikai tad, ja objektīvi nav iespējams noteikt akustiskā trokšņa līmeni un atbildību par šāda veida trokšņošanu neapredz arī citas likumu normas.
tiesu spriedumos ir arī šādas atziņas
16. Augusts 2011 / 11:20
0
ATBILDĒT
[10.3] Atbildētājs ir norādījis, ka LAPK 167.1pantā ir paredzēta atbildība par atšķirīgu pārkāpumu nekā Saistošajos noteikumos Nr.80. Lai fiksētu LAPK minēto pārkāpumu, esot nepieciešams veikt mērījumus Ministru kabineta noteiktajā kārtībā. Ar šiem mērījumiem esot iespējams fiksēt tikai pastāvīgu, ilgstošu troksni, kas var būt potenciālais veselības traucējumu izraisītājs. LAPK neparedzot sankciju par īslaicīgu vai epizodisku personu miera traucēšanu ar skaļu troksni, piemēram, ar automašīnā nakts stundās atskaņoto mūziku namu pagalmā, bojātas automašīnas signalizācijas darbību, ielu muzikantu darbību, kā arī ar pārlieku skaļu uzvedību sadzīvē. Savukārt Saistošajos noteikumos Nr.80 iekļautās normas nosakot atbildību par sabiedriskās kārtības un miera pārkāpšanu, kā arī paredzot personu atbildību tieši par sabiedriskā miera neievērošanu, t.i., par tāda trokšņa radīšanu, kas ir īslaicīgs vai epizodisks un to nav iespējams fiksēt Ministru kabineta noteiktajā kārtībā.
<BR> Tiesa konstatē, ka Ministru kabineta 2004.gada 13.jūlija noteikumu Nr.598 „Noteikumi par akustiskā trokšņa normatīviem dzīvojamo un publisko ēku telpās” 1.pielikumā troksnis ir iedalīts tādā, kas ir pastāvīgs, un tādā, kas nav pastāvīgs. Šajā pielikumā ir noteikta trokšņa līmeņa mērīšanas kārtība. Atbilstoši 1.pielikuma 4.punktam, ja troksnis ir pastāvīgs, trokšņa līmeņa mērīšanas ilgums nedrīkst būt mazāks par trim minūtēm. Savukārt atbilstoši 1.pielikuma 3.punktam, ja troksnis nav pastāvīgs, trokšņa līmeni mēra laika intervālā, kas ietver vismaz vienu pilnu trokšņa līmeņa svārstību ciklu, bet tas nedrīkst būt mazāks par 15 minūtēm. Ņemot vērā minēto, tiesa secina, ka noteikt to, vai trokšņa līmenis atbilst normatīvam var tad, ja troksnis ir pastāvīgs, kā arī tad, ja tas nav pastāvīgs. Taču, lai noteiktu trokšņa līmeni gadījumā, kad troksnis nav pastāvīgs, troksnim ir jāilgst vismaz piecpadsmit minūtes, turklāt var būt nepieciešams arī tas, lai šāds nepastāvīgs troksnis atkārtotos ar prognozējamu periodiskumu. Pretējā gadījumā nav iespējams noteikt, vai trokšņa līmenis atbilst normatīvam.
<BR> Ja nav iespējams noteikt, vai trokšņa līmenis atbilst akustiskā trokšņa normatīvam, tad, tiesas ieskatā, nevar arī paredzēt atbildību par normatīva pārkāpšanu. Līdz ar to tiesa secina, ka LAPK 167.1pants neparedz atbildību par trokšņa radīšanu, ja objektīvi nav iespējams noteikt akustiskā trokšņa līmeni (piemēram, troksnis, kas nav pastāvīgs, ilgst mazāk kā 15 minūtes vai arī ilgst vairāk kā 15 minūtes, tomēr tas nav tik ilgs, lai kompetentā institūcija paspētu ierasties un veikt trokšņa līmeņa mērījumus).
<BR> [10.4] Tiesa secināja, ka LAPK 167.1pants neparedz atbildību par trokšņa radīšanu, ja objektīvi nav iespējams noteikt akustiskā trokšņa līmeni. Taču, tiesas ieskatā, personām ir tiesības prasīt, lai tās tiktu pasargātas arī no šāda trokšņa, ja tas, piemēram, traucē šo personu naktsmieru. Tas izriet no Latvijas Republikas Satversmes 96.pantā garantētajām tiesībām uz privāto dzīvi un mājokļa neaizskaramību. Līdz ar to pašvaldība ir tiesīga noteikt administratīvo atbildību par trokšņa radīšanu, ja objektīvi nav iespējams noteikt akustiskā trokšņa līmeni.
<BR> Taču ir jāņem vērā, ka arī citas likuma normas var paredzēt atbildību par trokšņošanu. Tā LAPK 167.pants paredz atbildību par sīko huligānismu. Līdz ar to, piemēram, ja personas skaļi trokšņo uz ielas, traucējot sabiedrisko mieru un kārtību, tad tās ir saucamas pie atbildības, pamatojoties uz LAPK 167.pantu.
<BR> Ņemot vērā minēto, tiesa secina, ka personu var saukt pie administratīvās atbildības par trokšņošanu, pamatojoties uz Saistošo noteikumu Nr.80 4.1.un 15.punktu, tikai tad, ja objektīvi nav iespējams noteikt akustiskā trokšņa līmeni un atbildību par šāda veida trokšņo
par ironiju
16. Augusts 2011 / 09:53
0
ATBILDĒT
Autors ar savu ironiju spēlējas neadekvāti.Huligānismu,protams,var izdarīt lietojot arī trokšņošanu.
<BR> Par \"lietas būtību\" pilnībā pievienojos R. viedoklim.
<BR>
R.
16. Augusts 2011 / 08:54
0
ATBILDĒT
šī juceklīgā raksta priekšpēdējais teikums skaidri parāda, ka tā autors pats nemaz nav sapratis tēmas būtību. Un tā manuprāt ir sekojoša - ja Pēterītis nakts laikā uz ielas skaļi bļaustās vai dzīvoklī ir ieslēdzis tādu muzonu, ka kaimiņi nevar gulēt, ir viennozīmigi skaidra viņa attieksme - man uz jums nospļauties! Tādā gadījumā viņš ir saucams pie atbildības par sīko huligānismu LAPK 167. Savukārt, ja Ellas klubā ir par skaļu sakruķīti basi, tad ir jāveic attiecīgs mērījums un jāsastāda LAPK 167 prim. Turklāt Rīgas domes saistošo noteikumu punkts par trokšņošonu ir izdots pilnīgi nevietā, kas arī norādīts šī raksta 3.nodaļas 2.rindkopā.
visi numura raksti
Dita Amoliņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Piezīmes pie Latvijas Republikas Satversmes 66. panta
"Mēdz sacīt, ka saimniecība ir politiskās dzīves pamats un ka labi nostādīta saimniecība dod iespēju taisīt labu politiku. Šāda saimniecības un politikas sakarība ir nenoliedzama, bet zināmos gadījumos šai formulai arī otrādi ...
3 komentāri
Sannija Matule, Dite Liepa
Intervija
Valodas likumu un tiesību zinātnes sadursme
Augusta sākumā Latvijas juristu apvienības valdes priekšsēdētājs Rihards Bunka Valsts prezidentam Andrim Bērziņam nosūtījis vēstuli par nepieciešamajiem grozījumiem likumā, lūdzot iekļaut Saeimas darba kārtībā jautājumu par ...
38 komentāri
Zigmunds Dundurs
Eiropas telpā
Eiropas Savienības procesuālās tiesības kriminālprocesā
Tradicionāli procesuālās tiesības kriminālprocesā tiek uzskatītas par ekskluzīvu nacionālo tiesību regulēšanas priekšmetu. Tomēr nevar neņemt vērā, ka Eiropas Savienības (turpmāk – ES) attīstības rezultātā aktuāli kļūst ...
Andrejs Judins
Nedēļas jurists
Andrejs Judins
2 komentāri
Tiesību prakse
Vecāku tiesību dot vārdu savam bērnam ierobežojuma pamatotība demokrātiskā sabiedrībā
Vārds ir viens no cilvēka privātuma kodola elementiem, viens no cilvēka sevis kā personības apzināšanās pamatiem. Vecākiem ir dota vara izvēlēties tikko piedzimušajai personībai tai atbilstošu vārdu. Citiem cilvēkiem nenozīmīgas ...
AUTORU KATALOGS