ŽURNĀLS Numura tēma

25. Oktobris 2011 /Nr.43 (690)

Zvērests ir sena tradīcija, kur jāievēro precīza forma
4 komentāri
Dr.iur.
Sanita Osipova
Satversmes tiesas tiesnese 

Cik lielas ir Saeimas deputātu tiesības mainīt svinīgā solījuma tekstu? Satversme runā par svinīgo solījumu, tomēr daudzi deputāti lietoja jēdzienu "zvēru", savukārt par citām neprecizitātēm deputātiem tika lūgts atkārtot solījumu/ zvērestu.

Zvērests ir mūžsens modelis uzticības solīšanai. Vien mainījies ir tas, kam mēs zvēram: dieviem, Dievam, karalim, tautai…

Jau pirmie juridiskie dokumenti, kuri ir atrasti un ir apmēram 5 tūkstošus gadu veci, satur zvērestu formulas. Piemēram, senajā Ēģiptē tika zvērēts tiesas priekšā. Puses zvērēja runāt patiesību, ar zvērestu apliecināja noteiktas ziņas, zvērēja pildīt spriedumu, utt. Zvērests bija viena no garantijām tiesas sprieduma izpildīšanai.

VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri (4)
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Studente
28. Oktobris 2011 / 11:54
0
ATBILDĒT
Ar visu cieņu pret cienījamo profesori un viņas ļoti interesantajām lekcijām, es tomēr negribētu, lai viņa kļūtu par Saeimas priekšsēdētāju. Jo baidos, ka tad visiem nāktos zvērēt Ozirisa un Izīdas priekšā.
Kristaps Kretainis
28. Oktobris 2011 / 10:01
0
ATBILDĒT
Ar \"līdzīgiem gadījumiem\" es domāju ne tikai attiecībā uz zvēresta nodošanu, bet vispār par valodas dialekta izmantošanu personas komunikācijā ar valsti.
Kristaps Kretainis
28. Oktobris 2011 / 09:55
0
ATBILDĒT
Ņemot vērā,ka mūsu situācija nav unikāla, būtu interesanti papētīt citu Eiropas valstu tiesisko regulējumu un praksi līdzīgos gadījumos. Ka tik vēl neatklājas, ka mēs te nodarbojamies ar velosipēda izgudrošanu. :)
refleksija
26. Oktobris 2011 / 10:32
0
ATBILDĒT
Autore:Īpaši mums patīk, ka mūsu situācija ir unikāla savā dramatismā.



Refleksija par dramatismu un simboliem:

Latvijas valsts karoga likums noteic Latvijas valsts karoga lietošana svētku, atceres un atzīmējamās dienās.(7.pants)\"Parasts\"karogs jāizvieto četrās dienās gadā,bet sēru noformējumā,ko lai saka-piecās dienās gadā.



P.S.Paldies autorei par rakstu.
visi numura raksti
Egils Levits
Numura tēma
Par latviešu valodu Satversmes 4. pantā nacionālas valsts kontekstā
2 komentāri
Numura tēma
Vai Saeimas deputāts var dot svinīgo solījumu latgaliski
Plašu sabiedrības rezonansi guva 11. Saeimas pirmā sēde, jo radīja dažādu izjūtu gammu: izbrīnu – deputātu grūtības nolasīt Saeimas deputāta amata svinīgo solījumu; neizpratni – nevis deputātu dotais solījums, bet zvērests; ...
5 komentāri
Dina Gailīte, Gunārs Kusiņš
Numura tēma
Oficiālajā saziņā, arī Saeimas debatēs, jālieto latviešu literārā valoda
3 komentāri
Iveta Andžāne
Nedēļas jurists
Iveta Andžāne
5 komentāri
Juris Viļums, Gunārs Igaunis
Numura tēma
Voi latvīši poši zyna, kas ir latvīšu volūda?
7 komentāri
AUTORU KATALOGS