ŽURNĀLS Intervija

18. Decembris 2012 /Nr.51 (750)

Būtiski pilnveidojumi prokuratūras darbā
1 komentāri
Ģenerālprokurors
Ēriks Kalnmeiers
intervijā JV informācijas un elektroniskās versijas redaktorei Sannijai Matulei 
Sannija Matule
Jurista Vārds 

Aizvadītajā nedēļā, 12. decembrī, ir izsludināti apjomīgi grozījumi Prokuratūras likumā, kas pilnveido prokuratūras darba tiesisko regulējumu attiecībā uz prokuroru disciplināratbildību, prokuratūras amatpersonu kompetenci, prokuroru profesionālās darbības novērtējumu, ģenerālprokurora amata kandidātu izvirzīšanu, kā arī ievieš dažādu – minimālā un maksimālā – vecuma cenza piemērošanu u.c. Šie jauninājumi spēkā stāsies nākamā gada 1. janvārī. Turklāt arī šobrīd Saeimā atrodas jauns likumprojekts, kurā piedāvāts no Prokuratūras likuma svītrot normu par prokurora administratīvo imunitāti. Tādēļ JV uz sarunu aicināja ģenerālprokuroru Ēriku Kalnmeieru, lūdzot sniegt savu vērtējumu par prokuratūras darbā paredzamajām izmaiņām un norādot uz svarīgākajiem jauninājumiem.

Iepriekšējā intervijā JV, kas notika 2011. gada vasarā, atskatoties uz jūsu pirmo darba gadu ģenerālprokurora amatā, minējāt vairākus trūkumus vai nepilnības, kas normatīvo aktu līmenī būtu novēršami prokuratūras darbā. Vai kaut kas no tā atspoguļojas šā gada 22. novembra Saeimas galīgajā lasījumā pieņemtajos Prokuratūras likuma grozījumos?

Viennozīmīgi – jā, likumā bija nepieciešami grozījumi, un tie, kas ir pieņemti, sakrīt ar šīm vajadzībām. Prokuratūras likums ir pieņemts 1994. gadā un pamatredakcijā ir spēkā no minētā gada 1. jūlija. Līdz šim tajā gan ir veikti grozījumi, tiesa, ne pārāk daudz, un attiecīgi tas jau bija visādā ziņā morāli novecojis, bija nobriedusi nepieciešamība sakārtot šo likumu atbilstoši pašreizējai faktiskajai situācijai.

Līdz ar to, runājot vispārīgi, likums ir kļuvis gan terminoloģiski, gramatiski pareizāks un valodnieciski baudāmāks, gan arī tajā ietvertais regulējums ir saskaņots ar daudziem citiem tiesību aktiem, piemēram, likumu "Par tiesu varu", Satversmes tiesas likumu, likumu "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā", procesuālajiem likumiem un tā sauktajām Venēcijas komisijas rekomendācijām tiesu varas sistēmai.

komentāri (1)
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
SD
27. Decembris 2012 / 09:04
0
ATBILDĒT
Diemžēl ar pašiem prokuroriem šie grozījumi likumā netika apspriesti. Runājot par apmācību, tādas nav, runas par kvalifikācijas celšanu ļoti atgādina tādus pašus lozungus padomju laikā. Reālais darba samaksas samazinājums bija 60%, nevis 40%.
visi numura raksti
Diskusija
Līgumsods par braukšanu bez biļetes: uz administratīvo un civiltiesību robežas
Lai gan izmaiņas Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā, paredzot, ka par sabiedriskā transporta pakalpojumu izmantošanu bez samaksas vai braukšanai derīgas biļetes pasažieris maksā pārvadātājam līgumsodu, ir pieņemtas jau pirms ...
5 komentāri
Jānis Rozenfelds
Skaidrojumi. Viedokļi
Īpašuma fiziskās vienotības (ad caelum) entropija Latvijas tiesībās
Tiesību politika
Rosina prokurorus un tiesnešus atstāt bez administratīvās imunitātes
Saeimas plenārsēdē 29. novembrī, tikai nedēļu pēc apjomīgu grozījumu pieņemšanas Prokuratūras likumā, atkal tika skatīts jautājums par potenciālām izmaiņām minētajā likumā. Proti, lemts par deputātu A. Elksniņa, ...
1 komentāri
Tiesību politika
Par priekšlikumu izstrādi likumu grozījumu skaita un apjoma samazināšanai
Sannija Matule
Juridiskā literatūra
Pāris kilogramu judikatūras
1,8 kilogrami jeb 1328 lappuses – tieši tik apjomīgs ir nule iznākušais Augstākās tiesas Senāta 2011. gada spriedumu un lēmumu krājums. Šogad pie lasītājiem tas nonācis neierasti ātri – vēl pirms gadumijas, bet grāmatas ...
22 komentāri
AUTORU KATALOGS