Pirmās atsauksmes par ierosinājumu grozīt Civillikuma (turpmāk – CL) normas attiecībā uz līgumsodu, ja neskaita vienprātību "līgumsodi bieži ir pārmērīgi", liecina vai nu par ierosināto grozījumu būtības neizpratni, vai demagoģisku tieksmi bremzēt radikālas izmaiņas. Priekšlikuma būtība nav izslēgt procentos izteiktu līgumsodu vispār, bet pārtraukt periodiski (ilgstoši pieaugošu) aprēķināmu līgumsodu piemērošanu, kas dublē procentu maksājumus. Mērķis ir novērst kļūdu līgumsoda būtības izpratnē un kopš padomju laikiem ierastu, bet Civillikuma būtībai neatbilstošu traktējumu.
Pārmaiņas nevar panākt vienīgi ar zinātnisku pamatojumu par citādu CL 1716. un turpmāko pantu iztulkojumu, jo judikatūrā ilgstoši atzīts procentos izteikts līgumsods un tāda izteiksme netiek noliegta vispār. Jautājums ir par nenoteiktību un pārmērībām, ko rada pieaugošs vai atkārtoti maksājams līgumsods. Tāpēc ir vajadzīga CL normu skaidrāka izteiksme, precizējot vispirms, kas saprotams ar vārdu "pametums" un kādas sekas izriet no tāda precizējuma. Galvenā dziļi iesakņojusies kļūda ir tā, ka blakus procentiem kā tirgus ekonomikā pamatotai un taisnīgai maksai par sveša kapitāla lietošanu pastāv legāla iespēja piedzīt vēl otrreiz procentiem līdzīgu maksu, tikai saucot to par līgumsodu.
Skaidrības labad atgādināsim 2012. gada 16. oktobrī "Jurista Vārdā" Nr. 42 (741) publicēto ierosinājumu izteikt CL 1716. pantu jaunā redakcijā:
"Līgumsods ir konkrēti noteikta naudas summa vai cita mantiska vērtība, ko kāda persona uzņemas maksāt (ciest) sakarā ar savu saistību tajā gadījumā, ja viņa šo saistību neizpildītu vai neizpildītu pienācīgi. Līgumsodu nedrīkst noteikt vairākkārtīgu (atkārtotu) vai procentuāli pieaugošu maksājumu vai devumu veidā."1
Pagājušā gada decembrī notika Tieslietu ministrijas rīkotā sanāksme, kurā Tirdzniecības un rūpniecības kameras, Komercbanku asociācijas, Advokātu kolēģijas, Kredītņēmēju apvienības, banku pārstāvji, tiesību zinātnieki un Saeimas deputāti vienprātīgi atzina, ka praksē vērojamas līgumsodu pārmērības, taču viedokļi atšķīrās par ceļiem, kā šādas negatīvās parādības pārvarēt. Diskusija deva ierosmes par grozījumu redakcionālu pilnveidošanu un atklāja vajadzību plašāk izskaidrot ierosinājumu būtību. Izskanēja šādi iebildumi:
1) līgumu brīvību nevajagot ierobežot, it īpaši komersantu līgumu attiecībās;
2) līgumsodam esot sodoša un preventīva funkcija, ko nedrīkstot mazināt;
3) procentos izteikti līgumsodi esot arī citās valstīs, tostarp ES dalībvalstīs;
4) līdzējiem un tiesām jau esot pietiekami daudz tiesisku līdzekļu, lai nepieļautu pārmērības.
Zīmīgi, ka šādus pretargumentus visai aktīvi izvirzīja gados jauni advokatūras pārstāvji, kas pretendē arī uz nobriedušu zinātnieku vārdu, bet nav savām acīm vērojuši līgumsoda evolūciju no padomju laika līdz mūsdienām. Tas mudina sīkāk pievērsties vēsturiskajiem apstākļiem, kuros nostiprinājies uzskats, ka procentos izteikts līgumsods ir parasta un nebūt ne slikta parādība.
Atskats vēsturē
Kopš Civillikuma atjaunošanas spēkā tā normas par līgumsodu ir interpretētas tā, kā tas bija padomju tiesību sistēmā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes