ŽURNĀLS Redaktora sleja

27. Augusts 2013 /Nr.35 (786)

Re-independence
4 komentāri

Pagājušajā nedēļā apritēja kārtējā gadskārta kopš 1991. gada 19. augusta, kad pučisti centās apturēt sabirstošās Padomju Savienības bojāeju. Notika pretējais, un burtiski dažu dienu laikā PSRS kļuva par čaumalu bez olas, resp., satura, un jau tā paša gada 21. decembrī PSRS vispār beidza pastāvēt.

Pučs finalizēja arī Latvijas neatkarības atgūšanas procesu – 21. augustā Augstākā padome pieņēma konstitucionālo likumu "Par Latvijas Republikas valstisko statusu", ar kuru atcēla 1990. gadā 4. maija deklarācijas "Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu" 5. punktu, kas paredzēja pārejas periodu valsts varas de facto atjaunošanai, un 9. punktu, kas noteica neatkarības atjaunošanu sarunu ceļā ar PSRS. Līdzīgi Latvijai notikumi risinājās arī Lietuvā un Igaunijā. Jau 24. augustā Baltijas valstu neatkarību atzina Krievija, bet 6. septembrī to paguva izdarīt pat PSRS.

Pagājušajā nedēļā, atskatoties uz šiem vēsturiskajiem notikumiem, kāds autoritatīvs Latvijas valststiesību lietpratējs konstatēja unikālu faktu – ka Latvijai faktiski ir trīs svinamas neatkarības dienas. Pirmkārt, protams, 1918. gada 18. novembris – valsts dibināšana, otrkārt – 1990. gada 4. maijs, kad padomju okupācijas apstākļos vēlētā Augstākā padome atzina, ka Latvijas Republika de jure joprojām pastāv, tikai nepieciešama valsts varas de facto atjaunošana, treškārt – jau minētais 1991. gada 21. augusts, kad šis de facto tika īstenots. Visi šie datumi, dabiski, iekļauti arī likumā "Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām", pirmie divi – kā valsts svētku dienas, trešais atrodams atceres un atzīmējamo dienu sarakstā.

Tātad, pretēji ierastajam uzskatam par mūsu skumju pilno kalendāru, vismaz valsts neatkarības sakarā Latvijā oficiālu svētku netrūkst!

Pameklējot citu valstu pieredzē, līdziniekus neatkarības svinēšanā nemaz nav tik viegli atrast. Līdzīgi Latvijai vismaz divreiz valsts neatkarības svētkus, protams, svin mūsu likteņa līdzinieces Igaunija un Lietuva, tāpat 1918. gada un 1991. gada zīmīgie datumi tiek atzīmēti arī Armēnijā, Azerbaidžānā, Ukrainā u.c. valstīs, kas veidojušās un atradušās Krievijas impērijas un PSRS teritorijās. Tomēr analoģijas paretam atrodas arī tālākās pasaules daļās, piemēram, arī Dominikāna neatkarību svin divas reizes – priecājoties gan par atdalīšanos no Spānijas 1821. gadā, gan atbrīvošanos no Haiti okupācijas 1844. gadā.

Vēl viena svarīga atziņa, ko gadījās dzirdēt pagājušajā nedēļā, izskanēja Tallinā 20. augustā – oficiāli svinamajā Igaunijas Neatkarības atjaunošanas dienā, kas šogad noslēdzās ar britu megazvaigznes Robija Viljamsa koncertu. Tad, nu, lūk, viņš pilnīgi precīzi sveica savu tūkstošgalvaino skatītāju pūli Neatkarības atjaunošanas dienā, viņa vārdiem runājot: Day of Re-independence.

Ja jau pat vienkāršam strādnieku šķiras zēnam no Lielbritānijas, kā Robijs pats sevi definēja, ir tādējādi skaidra Igaunijas (un līdz ar to arī pārējo Baltijas valstu) turpinātības aksioma, tad, cerams, visai drīz šaubas zudīs arī atlikušajiem vietējiem un tālākiem kontinuitātes doktrīnas nesapratējiem.

komentāri (4)
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
H
30. Augusts 2013 / 09:54
0
ATBILDĒT
Nu, ar argumentāciju no wikipēdijas un \"svētajām tiesībām\" es gan uzmanītos. Ļoti ātri var nonākt lielkrievu šovinistu argumentācijas līmenī :))

Starp citu, somugri šeit bija pirms baltiem, mēs viņus izstūmām.
Kurši gāja jūriņā, zobentiņu rociņā
29. Augusts 2013 / 17:02
0
ATBILDĒT
Mēs, Balti, šo zemi apdzīvojam jau 4500 gadus, tās ir tās mūsu svētās tiesības uz šo zemi.

http://lv.wikipedia.org/wiki/Balti



Man svarīgi liekas 1290.gads, kad vācieši kā pēdējo iekaroja Zemgali; 1918 - 1920.gads, kad atbrīvojāmies no krievu un vācu iekarotājiem/kolonistiem un 1990-91.gads, kad atkal atbrīvojāmies no krievu iekarotājiem/kolonistiem.
Rigaer Zeitung
28. Augusts 2013 / 22:49
0
ATBILDĒT
Runāt par oponentiem kā par \"nesapratējiem\" (vortāla galvenajā lapā citātā no raksta galā redzams vārds \"apšaubītājiem\", bet rakstā - \"nesapratējiem\") - tas ir ceļš uz diskusijas novēršanu. Apklusinot strīdus, izziņas progresu nevar panākt.
Robija Viljamsa fans
28. Augusts 2013 / 09:48
0
ATBILDĒT
Ja jau pats Robijs Viljamss to ir teicis... :)
visi numura raksti
Kristīne Ķipēna, Anvars Zavackis, Jurijs Ņikišins
Skaidrojumi. Viedokļi
Sodu izcietušo personu noziedzīgo nodarījumu recidīvs
Apzinoties noziedzības problēmu un meklējot tai risinājumus, viens no būtiskiem aspektiem, kam ir jāpievērš uzmanība, ir noziedzīgo nodarījumu recidīvs. Andrejs Judins un Ilona Kronberga atzīst, ka, "piespriežot un izpildot ...
2 komentāri
Skaidrojumi. Viedokļi
Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedums lietā "Nagla pret Latviju": ieskats un analīze
Šajā žurnāla numurā vēršam uzmanību uz Eiropas Cilvēktiesību tiesas (turpmāk – ECT) 2013. gada 16. jūlijā pasludināto spriedumu lietā "Nagla pret Latviju" (pieteikuma Nr. 73469/10), kur ECT lēma, ka ir noticis tiesības uz vārda ...
Artūrs Kučs, Linda Bīriņa
Skaidrojumi. Viedokļi
Žurnālistu avotu aizsardzība ECT praksē un lieta "Nagla pret Latviju"
Eiropas Cilvēktiesību tiesa 2013. gada 16. jūlijā pasludināja spriedumu lietā "Nagla pret Latviju",1 konstatējot Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas (turpmāk – Konvencija) 10. panta pārkāpumu. Šis ir ...
2 komentāri
Aleksandra Vasiļjeva
Skaidrojumi. Viedokļi
Eiropas Savienības pilsonības jēdziena ekstensīvā ietekme uz brīvas pārvietošanās tiesībām
Eiropas Savienības (turpmāk – ES) pilsonības institūts ir pavisam jauna parādība, kurai nav analogu ne starptautiskajās tiesībās, ne nacionālajās tiesību sistēmās. ES pilsonības jēdziens ir nostiprināts Līguma par Eiropas ...
Tiesību prakse
Valsts kapitālsabiedrības saimnieciskā darbība kā rīcība ar valsts mantu
Publisko personu kapitālsabiedrības kā jebkuras kapitālsabiedrības mērķis ir tās dalībnieka ekonomisko interešu sasniegšana dividenžu izmaksas formā. Publisko personu kapitālsabiedrību gadījumā nozīmīgs kritērijs ir dividenžu ...
AUTORU KATALOGS