ŽURNĀLS Tiesību politika

30. Septembris 2014 /Nr.38 (840)

Kāpēc administratorus pielīdzināja valsts amatpersonām
1 komentāri
Sannija Matule
Jurista Vārds 

Kā jau tas plašāk izskanējis, 25. septembrī Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Maksātnespējas likumā, tostarp arī paredzot, ka maksātnespējas procesa administratori ir pielīdzināmi valsts amatpersonām. Kas pamudināja likumdevēju šādi lemt?

Kamēr vieni sarakstās, tikmēr otri izlemj

Diskusijas par maksātnespējas procesa administratoru statusu nav jauns temats, un tas ne reizi vien analizēts arī "Jurista Vārda" slejās, tostarp šajā numurā zvērināta advokāta Mg.iur. Kaspara Novicāna rakstā "Maksātnespējas procesa administratoru statusa reforma". Jāpiebilst, ka minētajā publikācijā autors šo jautājumu analizē kontekstā ar Saeimas 2014. gada 3. jūlija plenārsēdē pirmajā lasījumā vienbalsīgi atbalstīto likumprojektu "Grozījumi Maksātnespējas likumā", kas paredz reformēt maksātnespējas procesa administratoru statusu. Šo grozījumu sakarā tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš 15.

komentāri (1)
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Magone
30. Septembris 2014 / 13:42
0
ATBILDĒT
Administratori ir pakļauti mazākai tiesu kontrolei nekā tiesu izpildītāji. Ja nekustamā īpašuma izsoli rīko administrators, izsoļu aktus apstiprina rajona (pilsētas) tiesas, kas izskata maksātnespējas lietu. Ja nekustamā īpašuma izsoli pēc tiem pašiem Civilprocesa likuma noteikumiem rīko tiesu izpildītājs, izsoļu aktus apstiprina apgabaltiesas."
Nu nav tā, Čepānes kundze! Izsoles aktu maksātnesp.procesā apstiprina rajona tiesa, bet šo lēmumu var pārsūdzēt apgabaltiesā. Tāpēc nekādas priekšrocības šajā jautājumā nav. Administratora lēmumi par kreditoru prasījumu atzīšanu, administratora lēmumi fizisko personu maksātnesp.procesā, admin.lēmumi par procesa izbeigšanu u.c. ir pārsūdzami tiesā. Aģentūra skata tikai administratora rīcību, nevis lēmumus, izņēmums varētu būt izsoles izmaksu aprēķins, bet arī Aģentūras lēmumi ir pārsūdzami tiesā. No iepriekš minētā secināms, ka patiesībā tieši tiesa ir tā, kas pārrauga un kontrolē visu maksātnespējas procesu, t.sk. tiesai ir tiesības atcelt administratoru no konkrētā procesa.
Nu nevajag izraut vienu tiesību normu un no tās izdarīt secinājumus. Varu droši apgalvot, ka administratori ir visvairāk uzraudzītā profesija. Vēl bez tiesas un Aģentūras mūs uzrauga arī kreditori, parādnieki, VID, trešās personas, policija, arī mūsu pašu administratoru asociācija, kura arī drīkst atņemt sertifikātu. Uzraugs uzrauga galā.
visi numura raksti
Ilma Čepāne
Skaidrojumi. Viedokļi
Tiesnesis ir tiesu sistēmas "atslēgas amats"
Tieslietu padome tika izveidota pēc ilgstošām un plašām diskusijām gan speciāli izveidotajā Saeimas Juridiskās komisijas apakškomisijā, gan arī Juridiskajā komisijā. Tieslietu padomes izveidošanas mērķis bija nodrošināt līdzsvaru ...
3 komentāri
Kaspars Novicāns
Skaidrojumi. Viedokļi
Maksātnespējas procesa administratoru statusa reforma
Latvijas Republikas Saeima 2014. gada 3. jūlija plenārsēdē pirmajā lasījumā vienbalsīgi atbalstīja likumprojektu "Grozījumi Maksātnespējas likumā".1 Tas paredz reformēt maksātnespējas procesa administratoru ...
1 komentāri
Māris Leja
Jurista vizītkarte
Māris Leja
Egons Rusanovs
Skaidrojumi. Viedokļi
Odoroloģiskās ekspertīzes rezultātu izmantošanas problēmas kriminālprocesā
Šis ir otrais raksts triju rakstu sērijā par odoroloģiskās ekspertīzes rezultātu izmantošanas problēmām Latvijas kriminālprocesā. Pirmo rakstu skat. 2014. gada 12. augusta "Jurista Vārda" 31. numurā.
2 komentāri
Saeimas Preses dienests
Tiesību politika
Jauninājumi privātpersonu un uzņēmumu maksātnespējas regulējumā
Saeima ceturtdien, 25. septembrī, galīgajā lasījumā pieņēma izmaiņas maksātnespējas regulējumā, kas paredz privātpersonu maksātnespējas procesa reformu, tostarp būtiski samazinot parādu dzēšanas termiņus un ieviešot tā saukto ...
AUTORU KATALOGS