ŽURNĀLS Redaktora sleja

25. Novembris 2014 /Nr.46 (848)

Konstitucionālo tiesību kāzusu rekorddiena
1 komentāri

Saskaņā ar SKDS aptaujas datiem tikai 23% iedzīvotāju uzticējās, bet 71% neuzticējās 11. Saeimai tās darbības pēdējā mēnesī (septembrī). Jaunās Saeimas sanākšana vienmēr tiek saistīta ar cerību, ka tā būs kaut nedaudz labāka par iepriekšējo.

4. novembrī notika 12. Saeimas pirmā sēde. Šī diena bija bagāta ar konstitucionālo tiesību kāzusiem. Pamatojoties uz tiem, "Jurista Vārds" cer sagaidīt daudzus interesantus rakstus no jums, cienījamie autori!

Jaunās Saeimas sanākšana aktualizēja dažādus jautājumus. Sabiedrībā neviennozīmīgi uztvēra tikko kā ievēlētā deputāta pienākumu dot svinīgo solījumu (zvērestu), lai arī viņš pirms tam ir paziņojis, ka nevēlas ieņemt Saeimas deputāta amatu un plāno atteikties no deputāta mandāta uzreiz pēc svinīgā solījuma (zvēresta) nodošanas.

11. Saeimas pirmajā sēdē svinīgo solījumu (zvērestu) ļāva dot tikai latviešu literārajā valodā, tomēr šā gada 4. novembrī šī prakse tika mainīta. Saeimas priekšsēdētāja noraidīja iespēju dot solījumu latgaliski, turpretī 12. Saeimas izveidotā pagaidu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija aicināja Saeimu atzīt šādu svinīgo solījumu (zvērestu). Saeima piekrita komisijas atzinumam un leģitimizēja Saeimas deputāta svinīgā solījuma (zvēresta) došanu tikai latgaliski (skat. "Jurista Vārds" 2011. gada 25. oktobra numuru, kurā pārsvaru guva viedoklis, ka oficiālajā saziņā, arī Saeimas debatēs, jālieto latviešu literārā valoda).

Ar to viss vēl nebeidzās. 12. Saeimas izveidotā pagaidu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija noraidīja piecu deputātu iesniegto priekšlikumu uz trim mēnešiem atlikt 12. Saeimas deputāta mandāta apstiprināšanu Dzintaram Zaķim. No Latgales vēlēšanu apgabala ievēlētajam Dz. Zaķim tiek pārmesta balsu pirkšana 12. Saeimas vēlēšanās. Pirmkārt, diskutabls bija jautājums, vai pagaidu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai ir kompetence lemt par mandāta apstiprināšanu vai neapstiprināšanu. Otrkārt, vai lēmums jāpieņem pagaidu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai vai Saeimai? Treškārt, komisija diskutēja, kādos apstākļos varētu pieņemt lēmumu par mandāta neapstiprināšanu.

12. Saeimas pirmajā sēdē notika Saeimas priekšsēdētāju nomaiņa. Arī šajā procesā notika diskusija par to, vai deputāti var debatēt no Saeimas tribīnes par jaunā Saeimas priekšsēdētāja ievēlēšanas kārtību un kandidātiem, kā arī – vai pirms balsojuma Saeimas frakcijas var tikties ar Saeimas priekšsēdētāja kandidātiem un uzzināt viņu redzējumu par priekšsēdētāja amata izpildi. Debašu un "pirmsvēlēšanu" tikšanās iespējas tika noraidītas.

Turklāt kļuva arī zināms, ka jaunais veselības ministrs Guntis Belēvičs apvienos ministra amatu ar 12. Saeimas deputāta amatu. Lai arī iepriekš jau bijuši gadījumi, kad ministrs īsu laiku ir arī Saeimas deputāts, tomēr nav bijusi situācija, kad šāds stāvoklis ir pastāvīgs. Varas dalīšanas princips, izrādās, ir ļoti elastīgs!

12. Saeimas 4. novembra sēdē gadījās vēl vairākas interesantas situācijas. Vienu brīdi Saeimas interneta mājaslapā parādījās, ka ir apstiprināti mandāti nevis 100, bet 101 deputātam. Sociālajos tīklos ziņa par 12. Saeimas priekšsēdētāja vēlēšanu rezultātiem nokļuva ievērojami ātrāk, nekā tā izskanēja Saeimas sēdē utt.

Visus kāzusus vai vismaz šķietamos kāzusus šajā nelielajā "Jurista Vārda" slejā nemaz necentīšos uzskaitīt. Tomēr ir skaidras vismaz divas lietas. Pirmkārt, ka gan 12. Saeimas vēlēšanas, gan 12. Saeimas pirmā sēde uzdevusi daudz problēmjautājumu, par kuriem jāveic analīze. Otrkārt, 12. Saeimas pirmā sēde, visticamāk, nav uzlabojusi sabiedrības uzticību Saeimai.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Litvins G. Konstitucionālo tiesību kāzusu rekorddiena. Jurista Vārds, 25.11.2014., Nr. 46 (848), 2.lpp.
komentāri (1)
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
mazgudrais
25. Novembris 2014 / 11:22
2
ATBILDĒT
ņemot vērā, ka 11. saeima ar preambulu ielika rāmjos Satversmi, konstatējams, ka viss cits, ko dara/darīs 100 viedie, ir nenozīmīgs, salīdzinot ar Satversmes ierāmēšanu un nav vērts par to iespringt
visi numura raksti
Rolands Neilands
Skaidrojumi. Viedokļi
“Nolikto atslēgu” ilūzija
2013. gada jūlijā žurnālā "Kapitāls" tika publicēta intervija "Maksātnespējas pasludināšana – durvis uz Alises Brīnumzemi"1 ar šī raksta autoru. Intervijā autors ar Alises Brīnumzemi salīdzināja visus tos ačgārnos notikumus, ...
7 komentāri
Valdis Cielava
Skaidrojumi. Viedokļi
Preambula: Satversmes metamorfozes
Demokrātiskā valstī sabiedrības grupu iesaistīšana lēmumu pieņemšanas procesā ir nozīmīgs pilsoniskās līdzdalības veicinošs mehānisms. Lai sabiedrībā viestu pārliecību, ka pieņemtais akts ir tiesisks, īpaši vēlams attiecīgo ...
21 komentāri
Gatis Litvins
Notikums
Kā tiesai pārbaudīt vēlēšanu rezultātus  
"Jurista Vārds" turpina uzsākto tradīciju – autoru un lasītāju tikšanos klātienē. Šā gada 22. maijā "Jurista Vārds" aicināja lasītājus uz Jura Rudevska lekciju "Valsts varas un cilvēktiesību izpratne Eiropā un ASV", savukārt 20. ...
Sannija Matule
Notikums
Satversmes komentāros padziļināti izvērsti arī valsts pamati  
Pēc trīs gadu darba un vairāku desmitu cilvēku iesaistes ir noslēdzies vēl viens Latvijas Republikas Satversmes zinātnisko komentāru projekts, kas piepulcējas diviem iepriekšējiem un šajā reizē veltīts valsts pamatlikuma ievadam un ...
Tieslietu ministrija
Tiesību prakse
Eiropas Savienības Tiesa: aktuālie spriedumi
Tieslietu ministrija piedāvā iepazīties ar aktuāliem Eiropas Savienības Tiesas (turpmāk – EST) spriedumiem, kas pieņemti no 2014. gada marta līdz 2014. gada septembrim. 2014. gada 13. maijā EST pieņēma divus nozīmīgus spriedumus par ...
AUTORU KATALOGS