Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.

ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

25. Novembris 2014 /Nr.46 (848)

Preambula: Satversmes metamorfozes
21 komentāri

Demokrātiskā valstī sabiedrības grupu iesaistīšana lēmumu pieņemšanas procesā ir nozīmīgs pilsoniskās līdzdalības veicinošs mehānisms. Lai sabiedrībā viestu pārliecību, ka pieņemtais akts ir tiesisks, īpaši vēlams attiecīgo sabiedrības grupu viedokli uzklausīt tādās situācijās, kad pieņemamais normatīvais akts ierobežo tām Satversmē garantētās pamattiesības.1

šis raksts ir maksas saturs
ATVĒRT AR KODU
14
komentāri (21)
21 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Ad hoc
12. Decembris 2014 / 09:50
0
ATBILDĒT
Hehe, ieraudzīju raksta autoru un nosaukumu un, atzīšos, pirmā doma bija apmēram tāda: "Nu ko tad nu atkal vecais kompartijas skolas pārstāvis uzcepis?". Bet pēc izlasīšanas - visu cieņu, laba, juridiski korekta analīze un uzkāpts uz varžacīm dažiem valstsnācijas apoloģētiem ar smadzenēs iecirstu auseklīti.'
Good job, Professor :D
Ahoi
27. Novembris 2014 / 16:35
2
ATBILDĒT
Es kaut ko nesaprotu. Ja Cielavas kungs uzskata mūsu Satversmi par "buržuāziski reakcionāru" (jo to pieņēmusi "buržuāziski reakcionāra Satversmes sapulce"), tad kāda viņam daļa un kādēļ viņam rūp Satversmes preambula?
Buržujs
27. Novembris 2014 / 16:24
2
ATBILDĒT
Es atradu atbildi!
V.V. Cielava, kandidāta disertācijas temats: "Buržuāziskās Latvijas satversmes sapulces (1920-1922) reakcionārā daba" ("Реакционная сущность учредительного собрания буржуазной Латвии (1920 - 1922 гг.)")
mazgudrais > Buržujs
28. Novembris 2014 / 08:30
1
ATBILDĒT
tā izskatās, ka JV ir kļuvis par marksistu propagandas platformu, šitādi dziedādājputni, iespējams, cer uz kremļa ietekmes palielināšanos vistuvākajā nākotnē, tāpēc ptreventīvi šādus garadarbus raksta
Buržujs > Buržujs
27. Novembris 2014 / 16:25
2
ATBILDĒT
Re, kur atsauce: http://www.lawlibrary.ru/izdanie35656.html
Buržujs > Buržujs
27. Novembris 2014 / 18:11
2
ATBILDĒT
Kas rok, tas atrok. Redz, kas te nāk ārā: http://www.lawlibrary.ru/author.php?author=%C0%EF%F1%E8%F2%E8%F1+%D0.%C2.&tochno=1
Precīzs Latvijas okupācijas juridisks izvērtējums
Paskaties spogulī > Buržujs
27. Novembris 2014 / 21:40
1
ATBILDĒT
Autoru un nosaukumu atrodu, pašu tekstu diemžēl nē. Tāpēc ļoti grūti spriest, kā vērtēt šādu faktu profesora biogrāfijā.

Апситис Р.В.
Историческое значение вступления Латвийской ССР в состав СССР // Развитие государственно-правовых наук в Советских прибалтийских республиках. Тезисы докладов и сообщений научной конференции (Рига, 1 - 3 марта 1973 г.)

Kolēģi, pirms mest akmeni kāda cita dārziņā, lai katrs apdomā, ko darījis padomju okupācijas laikā un ko darītu eventuālas Krievijas agresijas bŗīdī.
Zemgalietis > Paskaties spogulī
27. Novembris 2014 / 23:13
1
ATBILDĒT
Jautājums it kā liek priekšā, ka latvietim ir tik dziļi iesakņojies nodevības gēns, ka viņš var tikai kolaborēt ar okupantiem? Simtiem tūkstošu cilvēku padomju okupācijas laikā dzīvoja klusu, strādāja, ar VDK nesadarbojās un paturēja savu sirdsapziņu tīru. Daži gribēja uzkalpoties un taisīt karjeru – un rakstīja šitādas te disertācijas. Tā bija viņu brīvā izvēle, un lai šodien nesūdzas, ka viņu melnos darbiņus aiz auss izceļ gaismā un nopeļ.
sena dziesma > Zemgalietis
28. Novembris 2014 / 09:41
0
ATBILDĒT
Vēsture rāda, ka tiesību zinātnieku radīto darbu saturu ļoti nosaka pastāvošā laika politiskā situācija. Cielava nav ne pirmais, ne pēdējais tāds. Tas pats Dišlers - par ko viņš kļuva un kādā balsī sāka dziedāt pēc tam, kad Kārlis Ulmanis pretēji Satversmei prettiesiski pārņēma varu? Varbūt Cielava būs mainījies.
Lēniņa mazbērns
26. Novembris 2014 / 16:57
4
ATBILDĒT
Biedrs Cielava,izmantojot Maskavas biedru citātus,devis iznīcinošu triecienu starptautiskās buržuāzijas pakalpiņiem.
Vanags > Lēniņa mazbērns
26. Novembris 2014 / 17:06
0
ATBILDĒT
Kreiss jau raksta autors ir - nevar pat līdz galam saprast - radikāls sociāldemokrāts vai jau marksistos. Bet nu Jeļcina laiku vācu konstitucionālo tiesību teorijas grāmatas tulkojumu un Hābermasu kaut kā negribas ieskaitīt kremlinu literatūras plauktā.
acis nogurst
26. Novembris 2014 / 14:00
6
ATBILDĒT
tiku līdz šai vietai:
"Satversmes 2. panta izmaiņas kļūst saprotamas, ja tās apskata kopsakarā ar mazākumtautību izslēgšanas politiku, kas tiek praktizēta kopš valsts neatkarības atgūšanas."
Tad atcerējos cienautoru no studiju laikiem,un sapratu,ka nav vērts tērēt laiku tālākai viņa sacerējuma izpētai.
Baraks Osama
26. Novembris 2014 / 11:53
2
ATBILDĒT
Daudz kam no rakstītā varu tikai pievienoties. Ja ne tūlītēju piekrišanu, tad nopietnas pārdomas tas patiešām izsauc – un ne tikai par pašu preambulas projektu, bet par pēdējo gadu laikā mūsu reģionā un pasaulē kopumā notiekošo. Šodien ziņās jau lasām par iespējamo tanku izvietošanu Baltijā… Kāds sakars ar preambulu un nacionālismu? Tāds, ka ļauj turpināt vilkt paralēles ar trīsdesmitajiem gadiem – krīze, nacionālisms, radikālisms, vadonisma idejas, dažādu mazākumgrupu marginalizācija, pat tāds sīkums kā olimpiskās spēles masu propagandas lielvalstī, kuras ideoloģijas centrāla tēze ir, ka visi ir sazvērējušies, visi melo viņiem un apmelo viņus. Protams, ir atšķirības – informācijas laikmets un tā tālāk – bet vai neiznāks tā, ka pēc gadiem, kad varēsim distancēti paskatīties uz visu notiekošo no malas, atkal nebūsim spiesti plātīt rokas? Nojauta ir tāda, it kā būtu iestājusies kaut kāda apmātība, kas dzen kaut kādā virzienā pa sliedēm, no kurām nokāpt nav iespējams. Nez kāpēc nāk atmiņā skolotāja Jodas citāts no filmas „Zvaigžņu kari” – the dark side clouds everything.
Lai nu paliek drūmās pārdomas. Atgriežoties pie juridiskiem jautājumiem - īpaši iesaku pievērst uzmanību šim teikumam, kas pilnīgi sasaucas ar maniem uzskatiem, kurus esmu jau iepriekš paudis JV komentāros: „Pieņemot tiesību aktu ar neskaidru mērķi un saturu, faktiski ir padarīts nenoteikts Satversmes 1. panta un 2. panta saturs.” Vai nav savādi, ka tik nelielu juristu uzmanību izpelnījies fakts, ka Saeima pieņem juridisku aktu, kura statuss līdz šim brīdim ir miglā tīts? Vai kādam ir šaubas par likumu, Ministru kabineta noteikumu, dažādu rīkojumu vai instrukciju juridisko statusu un piemērošanas kārtību? Domāju, ka viss ikdienā būtiskais ir vairāk vai mazāk zināms un tiesību teorijas studiju kursā izskaidrots. Taču ko iesākt ar konstitūcijas preambulu? Šis rakstīto tiesību fragments kā „pelēks”, nenoregulēts politiskās gribas izpausmes lauciņš ir identificēts un izmantots ar pārsteidzošu precizitāti. Ja mums ir it kā tiesību sistēmā jau reāli eksistējoša lieta – Satversmes ievads, tad, loģiski, to var arī grozīt. Sacīts – darīts. Taču kādu nozīmi un paplašināšanas iespējas gara acīm šim īsajam teikumam redzēja Satversmes pieņēmēji, kuru uzskati un tas, ko tie savulaik „paredzēja” vai „neparedzēja”, preambulas piekritēju vidū negaidīti ieguvis visaugstāko teleoloģisko svaru? Ar ko vēsturiskais Satversmes ievads atšķiras no tā, ko rakstām likumu ievadā: „Saeima/tauta ir pieņēmusi un Valsts prezidents izsludina šādu likumu” un ko visu laiku neesam uztvēruši citādi kā vien tehnisku, viegli ceremoniālu iespaidu radošu tekstu ar minimālu juridisko slodzi? Kurš, balstoties uz esošajām Latvijas tiesību teorijas atziņām, uzņemsies pierādīt, kāda ir ievada piemērošanas kārtība, un vai tas vispār ir objektīvi iespējams?
Gunvaldis
26. Novembris 2014 / 11:11
7
ATBILDĒT
Vai kāds neatgādinās, kāds bija Cielavas kunga promocijas darba temats?
Tālivaldis > Gunvaldis
26. Novembris 2014 / 13:56
7
ATBILDĒT
Un kāds Gunvaldim bija promocijas darba temats? Vai padomju okupācijas gados Gunvaldis grāva režīmu no iekšienes un izplatīja Satversmi un uzsaukumus, tos pārrakstot ar roku? Ierasts demagoģijas paņēmiens - kad nepatīkamam viedoklim nav ar ko argumentēti atbildēt, ķeramies pie ad hominem uzbrukuma:(
Gunvaldis > Tālivaldis
27. Novembris 2014 / 09:53
3
ATBILDĒT
Ha-ha, re kā Tālivaldis krīt histērijā pēc viena nevainīga faktu jautājuma! :) Tieši tāpat kā Armēņu radio atbilde, kad amerikāņu žurnālisti jautāja: "Cik lielu mēnešalgu saņem padomju inženieris ?" – "Bet pie jums nēģerus linčo!" :)
Tātad atkārtošu savu jautājumu: kāds bija Cielavas kunga promocijas darba temats?
Baraks Osama > Gunvaldis
27. Novembris 2014 / 10:43
2
ATBILDĒT
Faktu jautājumus pat vairāk kā jebkurus citus jautājumus būtu jāuzdod relevantus un par tēmu. Sevišķi jau akadēmiskā vai kvaziakadēmiskā vidē, pie kuras šis viedoklis kā argumentēta eseja katrā ziņā pieder.

Savukārt uz jautājumu šajā gadījumā atbildi var atrast gūglē dažu sekunžu laikā un tas būs krietni ātrāk kā gaidīt to šeit. Ja, protams, tiešām ir leģitīma vēlme aizpildīt robu zināšanās (es arī nezinu no galvas dažādu prominentu juristu darbus), nevis kaut kādi citi motīvi - piemēram, tas, par ko runāja iepriekšējais komentētājs.
Gunvaldis > Baraks Osama
27. Novembris 2014 / 13:12
6
ATBILDĒT
Trešo reizi atkārtoju bezgala vienkāršo jautājumu: kāds bija Cielavas kunga promocijas darba temats? Tā vietā lai rakstītu visādas pajolīgas muļķības, uz šo jautājumu jau sen varēja atbildēt: "Cielavas kunga promocijas darba temats bija [tāds un tāds]". Nu?
Dita Amoliņa
25. Novembris 2014 / 23:44
8
ATBILDĒT
Raksts ir paustas drosmīgas tēzes. Pārkāpjot tiesību zinātnes robežas, autors piedāvā atšķirīgu skatījumu uz nopietnu juridisku problemātiku, kuru Satversmes ievada tapšanas laikā tika primitīvi apspriesta, jo šo diskusiju aizstāja nacionālais naivums.
Ar interesi papētīju autora izmantotos avotus. Jāatzīst, ka raksts nav lasāms pusdienu pauzē, jo ļoti rūpīgi jāseko autora domu pavedienam, lai saprastu ideju.
Paldies autoram par rakstu un ļoti daudz domīgām domām.
Cienītā, > Dita Amoliņa
26. Novembris 2014 / 15:19
7
ATBILDĒT
Gribētos atgādināt, ka sabiedrība nesastāv tikai no juristiem, kas savā loģikas virknējumu sacensībā un reatīvismā īstenība nemaz nemīl savu nāciju - latviešus un savu valsti - Latviju!
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 1
visi numura raksti
Rolands Neilands
Skaidrojumi. Viedokļi
“Nolikto atslēgu” ilūzija
2013. gada jūlijā žurnālā "Kapitāls" tika publicēta intervija "Maksātnespējas pasludināšana – durvis uz Alises Brīnumzemi"1 ar šī raksta autoru. Intervijā autors ar Alises Brīnumzemi salīdzināja visus tos ačgārnos notikumus, ...
7 komentāri
Gatis Litvins
Notikums
Kā tiesai pārbaudīt vēlēšanu rezultātus  
"Jurista Vārds" turpina uzsākto tradīciju – autoru un lasītāju tikšanos klātienē. Šā gada 22. maijā "Jurista Vārds" aicināja lasītājus uz Jura Rudevska lekciju "Valsts varas un cilvēktiesību izpratne Eiropā un ASV", savukārt 20. ...
Sannija Matule
Notikums
Satversmes komentāros padziļināti izvērsti arī valsts pamati  
Pēc trīs gadu darba un vairāku desmitu cilvēku iesaistes ir noslēdzies vēl viens Latvijas Republikas Satversmes zinātnisko komentāru projekts, kas piepulcējas diviem iepriekšējiem un šajā reizē veltīts valsts pamatlikuma ievadam un ...
Tieslietu ministrija
Tiesību prakse
Eiropas Savienības Tiesa: aktuālie spriedumi
Tieslietu ministrija piedāvā iepazīties ar aktuāliem Eiropas Savienības Tiesas (turpmāk – EST) spriedumiem, kas pieņemti no 2014. gada marta līdz 2014. gada septembrim. 2014. gada 13. maijā EST pieņēma divus nozīmīgus spriedumus par ...
Aldis Alliks
Jurista vizītkarte
Aldis Alliks
AUTORU KATALOGS