Jautājums par tautas vēlētu Valsts prezidentu līdz šim publiskajā telpā jau izskanējis gana bieži, taču nekur daudz tālāk par saukļiem, lozungiem, domu un viedokļu apmaiņu šajā ziņā nav tikts. Iespējams, būtisks pavērsiens notikumu tālākā attīstībā ir sagaidāms pēc tam, kad ar saviem secinājumiem klajā nāks īpaša Saeimas darba grupa, kas šā gada februārī izveidota tieši Valsts prezidenta pilnvaru iespējamai paplašināšanai un ievēlēšanas kārtības izvērtēšanai. Par tās izveides apsvērumiem, mērķiem un uzdevumiem nelielā sarunā ar "Jurista Vārdu" stāsta darba grupas vadītājs – Saeimas deputāts, profesors Dr.iur. Ringolds Balodis.
Kāpēc un kādam nolūkam jūsu vadībā ir izveidota darba grupa Valsts prezidenta pilnvaru un ievēlēšanas kārtības izvērtēšanai?
Pagājušajā gadā Saeimas pirmsvēlēšanu laikā vairākas politiskās partijas par vienu no saviem saukļiem izvirzīja arī ieceri par tautas vēlētu Valsts prezidentu. Tiešā veidā par to runāja divas partijas, bet vēl citu politisko spēku pārstāvji šādu ideju nenoraidīja, drīzāk – pauda tai zināmu atbalstu. Tādējādi bija tikai likumsakarīgi un loģiski, ka pēc 12. Saeimas vēlēšanām jautājums par mūsu Valsts prezidenta pilnvarām un ievēlēšanas kārtību atkal nonāca likumdevēja redzeslokā.
Runājot par sevi personīgi, jāteic, ka ar šādu jautājumu nesaskaros pirmo reizi, jo savulaik, vēl nebūdams Saeimas deputāts, kā tiesību zinātnieks jau biju uzrunāts attiecīgu priekšlikumu izstrādei grozījumiem Satversmē, taču, neraugoties uz pusgadu ilgu ekspertu komandas ļoti apjomīgu un kvalitatīvu darbu, tolaik šis rosinājums par Valsts prezidenta institūta iespējamām izmaiņām neguva likumdevēja atbalstu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes