ŽURNĀLS Redaktora sleja

4. Augusts 2015 /Nr.30 (882)

Patiesības noskaidrošana
12 komentāri

Nesen likumdevējs grozīja Civilprocesa likumu, iekļaujot tajā jaunu tiesību normu – 9.1 pantu, ar ko noteica, ka puses, trešās personas un pārstāvji pārstāvamo vārdā sniedz tiesai patiesas ziņas par faktiem un lietas apstākļiem.

Likumdevējs pārvērta ētikas normu – rīkoties atbildīgi un godīgi pret sevi un citiem – par tiesību normu. Varētu teikt: likumdevējs atzinis, ka sabiedrībā šī ētikas norma netiek respektēta, tāpēc tās ievērošana nav atstājama kā personu labā griba, bet ir nosakāms kā tiesisks pienākums.

Likumdevēja mērķis – veicināt tiesas procesa efektivitāti, disciplinējot tiesas procesa dalībniekus, – ir saprotams. Cits jautājums: vai to ir iespējams izdarīt ar deklaratīvu tiesību normu?

Tiesiska strīda puses, kas pārstāv pretējas intereses, vienmēr ir subjektīvas. Neiespējami pieprasīt no tām būt objektīvām par strīda apstākļiem. Strīds izveidojas par civiltiesisko attiecību apstākļiem, jo katra puse uzskata, ka tās pusē ir patiesība. Apzinoties, ka strīda pamatā ir divu personu subjektīva un atšķirīga izpratne par patiesību, valsts ir radījusi īpašu mehānismu – tiesu, kas paceļas virs iesaistīto personu emocijām un interesēm un izšķir strīdu, kā rezultātā objektīvā procesā tiek pieņemts taisnīgs lēmums, lai noskaidrotu patiesību.

Tiesas process ir divu pušu cīņa, kurā uzvar tas, kurš tiesas priekšā pierāda savu taisnību ar iesniegto pierādījumu palīdzību. Tādā kārtā pierādīšanas mērķis ir noskaidrot tos faktiskos, patiesos apstākļus, uz kuru pamata tiesai, piemērojot tiem attiecīgas normas, jātaisa savs spriedums. Tiesa tikai uztver pušu iesniegtos un uzdotos pierādījumus, tos pārbauda, salīdzina un novērtē to pierādīšanas spēku. Pēc tam, kad puse pierādījusi zināmus apstākļus un tiesa atzinusi tos par noteiktiem, tiesa piemēro tiem attiecīgas tiesību normas. Tomēr tiesa nebūt neizturas vienaldzīgi un pasīvi jautājumā par patiesības noskaidrošanu. Tiesai ir pienākums visādi censties noskaidrot patiesību, uzstādot pusēm attiecīgus jautājumus tiesas sēdē, ja viņu mutiskie vai rakstiskie paskaidrojumi nav pietiekami skaidri. Tiesai ir pienākums vērst pušu vērību uz pierādījumu trūkumu tajos jautājumos, ko tiesa atzīst par svarīgiem. Likums arī prasa, lai tiesa dotu pusēm iespēju sniegt paskaidrojumus arī jautājumos, kuri tiesai jāierosina pašai (ex officio) neatkarīgi no prāvnieku norādījumiem. Prāvnieku darbību, kas vērsta uz viņu apgalvojumu un paskaidrojumu patiesīguma apliecināšanu pienācīgas kompetentas tiesas priekšā, sauc par pierādīšanu.

Profesors Vladimirs Bukovskis norāda: viss iepriekš sacītais liecina, ka jautājumā par patiesības noskaidrošanu tiesa nekādā ziņā nav vienaldzīga skatītāja, kas pasīvi uztver tikai to, ko puses ceļ tai priekšā, un turklāt tādā apgaismojumā, kādu piešķir apstākļiem viena vai otra puse.

Vai likumdevējs ar Civilprocesa likuma 9.1 pantu ir vēlējies aizstāt tiesas pienākumu nodrošināt patiesību ar pienākumu to darīt pusēm, trešajām personām un pārstāvjiem?

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Litvins G. Patiesības noskaidrošana. Jurista Vārds, 04.08.2015., Nr. 30 (882), 2.lpp.
komentāri (12)
12 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Seskis
6. Augusts 2015 / 12:41
5
ATBILDĒT
Šķiet, sers Vinstons Leonards Spensers - Čērčils izteicās, ka patiesība ir visdārgākā lieta, kuru nedrīkst izniekot un atklāt kuram katram. Tādējādi, Civilprocesā ir jānodala atsevišķa procesuālā izskatīšanas kārtība lietām, kur tiek noskaidrota patiesība. Šādām lietām jāpiemēro leknāka valsts nodeva, jo patiesība ir elitāri ekskluzīva lieta, kas maksā dārgi.
Arī sadzīvē patiesība, lai cik skarba tā ir, tiek vērtēta augstu. Bērnībā Seskis kopā ar māsiņu bieži gāja kolhoza ravēšanas klaušās gar kaimiņa mājām, kurās mitinājās feldšere Vizmiņa, bet pagalmā skraidīja Sibīrijas laika Žuļiks. Sunītis šad tad sliktā noskaņojumā mēdza ieklupt stilbos - te Seskim, te māsiņai. Feldšere Vizmiņa vienmēr godīgi atzinās, ka sunītis nav potēts pret trakumsērgu, un deva Seskim lapiņas ar brāļa - zārku meistara telefona numuru, - lai parādot mammai vai papam, viņi zināšot, kur jāzvana.
Vecāki zvanīja ar, un zārku meistars čakli ēvelēja zārciņus Seskim un māsiņai. Tomēr ne Seskis, ne māsiņa nesaslima, tamdēļ pieaugot zārki tika taisīti drošības labad arvien lielāki un glabāti bēniņos - kā krievu "matrjoškas", - mazākais zārciņš ielikts lielākā, tas savukārt vēl lielākā u.t.t. Vecāki nekad nežēlojās par izlietoto naudu, jo vecomāte vienmēr atgādināja, ka Seskim un māsiņai kādreiz pašiem būs daudz bērnu, daļa no kuriem būs jāapglabā, tā teikt, saimniecībā noderēs!
Tādā, lūk, ir tā patiesības raupjā plauksta, kas tomēr ir patīkamāka par piepušķotas procesuālās puspatiesības, kumulatīvās subpatiesības, tiesas debašu neīstās protopatiesības un replikas erzacpatiesības šķietami glāsmaini samtaino pieskārienu.
Johans
4. Augusts 2015 / 09:51
1
ATBILDĒT
Halloooo, tu tiesam doma, ka tagad netiks melots? Smieklīgi. Ne jau šī norma to liegts, jo melosanas pieradisana ir neiespējama.
Jurčiks > Johans
4. Augusts 2015 / 10:24
9
ATBILDĒT
Starp citu, es pilnīgi saprotu, ka advokāti ir pret - šitāds instruments tiek atņemts...
P.S. Neiznieko vasaru, pamācies par pierādīšanas teoriju...
Jurčiks > Johans
4. Augusts 2015 / 10:22
9
ATBILDĒT
Ir iespējama, kāpēc ne? Protams, ne jau 100% gadījumu, taču, ja tagad advokāts zinās, ka viņš kaut vai tikai teorētiski var dabūt tiesas blakus lēmumu, ar kura palīdzību izlidot no advokatūras, diez vai viņš ies riskēt...
Jurčiks
4. Augusts 2015 / 09:36
9
ATBILDĒT
Ir acīmredzams, ka autors nemaz tiesā nav bijis... Lietas dalībnieki, ieskaitot advokātus, melo, slēpj informāciju, izmanto negodīgus panēmienus. Neobjektivitāte un tiesas maldināšana ir pilnīgi atšķirīgas lietas, ko autors demagoģiski samet vienā katlā...
4. Augusts 2015 / 08:48
10
ATBILDĒT
Nepatīk man JV tematiskie numuri. Šonedēļ ar visi maļ vienu un to pašu. Es saprotu ka aktuāli, bet tad taču var ielikt vienu, divus, nu labi - trīs rakstus par "patiesību", ne jau visu numuru ņemties. Vajag taču dažādību citādi ir stipri garlaicīgi to visu lasīt.
Armands > Dzēsts lietotājs
5. Augusts 2015 / 16:34
0
ATBILDĒT
Oponēšu. Man tieši otrādi - patīk šādi tematiskie numuri, jo atspoguļo konkrēto jautājumu no dažādiem skatupunktiem.
Dzēsts lietotājs > Armands
6. Augusts 2015 / 08:40
0
ATBILDĒT
Man jau arī principā patīk, bet ja konkrētais temats man individuāli nešķiet baigi interesants un svarīgs tad nav forši. Tieši tāpēc arī tematiskajos varēja iesviest pārīti nesaistītu rakstiņu, lai vismaz ir ko otrdienās pie rīta kafijas palasīt.
Sannija Matule > Dzēsts lietotājs
4. Augusts 2015 / 09:45
0
ATBILDĒT
Paldies par viedokli, lai arī kritisku! Mēs, redakcijā, zinām šo nostāju un, protams, ar to rēķināmies.
Jā, šoreiz par "patiesību" raksta visi, un varētu šķist, ka visi arī raksta par vienu un to pašu. Taču, ja izlasa šo materiālu kopumu, katrā no rakstiem tomēr iezīmējas arī savas individuālās tēzes, turklāt daļa no tām noteikti ir diskutabla. Līdz ar to tematisko izdevumu galvenais nolūks ir vienkopus atspoguļot tieši uzskatu dažādību.
Taču, kā jau minēju, labi apzināmies, ka ne visiem juristiem visi temati ir saistoši vai noderīgi ikdienas praktiskajā darbā, vienlaikus katra zināšanu "tonusa" uzturēšanai un redzesloka paplašināšanai gluži kaitēt jau arī tie nevarētu.
Jurčiks > Dzēsts lietotājs
4. Augusts 2015 / 09:36
10
ATBILDĒT
Patiesības nekad nav par daudz... :)))
Forši > Jurčiks
6. Augusts 2015 / 06:37
0
ATBILDĒT
Forši, ka adm. un krim.procesos vel var melot, jo tur nav tāda brīnumainā tiesību norma :D
Jurčiks > Jurčiks
5. Augusts 2015 / 13:49
9
ATBILDĒT
Hmm, mīnusu skaits norāda, ka vairākums ir pret patiesību... :(((
visi numura raksti
Evita Drobiševska
Numura tēma
Kā “patiesības paušanas pienākums” tika nostiprināts Civilprocesa likumā
2015. gada 26. maijā stājās spēkā grozījumi Civilprocesa likumā, kas nostiprina "patiesības paušanas pienākumu" civilprocesā, proti, papildina Civilprocesa likumu ar jaunu 9.1 pantu, kas nosaka, ka puses, trešās personas un pārstāvji ...
1 komentāri
Dina Gailīte, Gatis Litvins
Notikums
Vai ilgtspēja varētu kļūt par jaunu tiesību principu  
Šā gada 29.–31. jūlijā Bīriņu pilī jau divpadsmito reizi notika Konstitucionālās tiesībpolitikas seminārs, uz kuru tradicionāli pulcējas Latvijas tiesību zinātnieki, tiesībpolitikas veidotāji, kā arī tiesību piemērotāji – ...
Daina Ose
Numura tēma
Patiesības līkloči civilprocesā
Juridiskajā literatūrā ir nostiprinājusies atziņa par to, ka "patiesība" un "patiesības princips" pēc satura ir savstarpēji norobežojami jēdzieni.1 Līdz 2015. gada 26. maijam, kad stājās spēkā grozījumi Civilprocesa likumā,2 ...
Jānis Neimanis
Numura tēma
Patiesības paušanas pienākums
Šā gada pavasarī Saeima papildināja Civilprocesa likuma tekstu ar jaunu 9.1 pantu "Patiesības paušanas pienākums", kas uzliek pienākumu pusēm, trešajām personām un pārstāvjiem pārstāvamo vārdā sniegt tiesai patiesas ziņas par ...
Mārcis Krūmiņš
Numura tēma
Patiesības noskaidrošana ir tiesas galvenais uzdevums
Likumdevējs civilprocesā ir iekļāvis tiesību normu, kas personām, kuras piedalās civilprocesā, uzliek par pienākumu tiesā teikt patiesību. Arī līdz šim tiesā bija jāsaka patiesība. Tomēr ir lietas, kurām noteiktā sabiedrības ...
6 komentāri
AUTORU KATALOGS