ŽURNĀLS Redaktora sleja

18. Augusts 2015 /Nr.32 (884)

Kad es vakar gāju gulēt
34 komentāri

Par spiegošanu un terorismu aizdomās turamie Krievijas pilsoņi Andrejs Popko un Aleksandrs Kurkins arī turpmāk paliks apcietinājumā – tā pagājušajā nedēļā, 12. augustā, lēma Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa. Plaši ziņots, ka šīs personas vasaras sākumā tika aizturētas brīdī, kad bija nelikumīgi iekļuvušas NATO dalībvalsts Latvijas militārajā bāzē Ādažos, kad tur notika starptautiskas mācības.

Visai prognozējamajai ziņai par Popko un Kurkina apcietinājuma pagarināšanu īpašu uzmanību tomēr piešķīra aizturēto personu advokāte Imma Jansone, pie tiesas zāles durvīm žurnālistiem emocionāli komentējot tiesas lēmumu un izsakot savu vērtējumu par Latvijas valsts iekārtu kopumā: "Vakar, kad es gāju gulēt, Latvijas Satversmē bija rakstīts, 1. pantā, ka tā ir demokrātiska valsts. Acīmredzot pa nakti kaut kas ir mainījies, kas man nav zināms. [..] Manuprāt, demokrātija ir izkususi kā cukurgalva karstā tējā. Jo tie ir pilnīgi totalitāras valsts lēmumi. [..] Drošības policijas un tiesas lēmumi ir pilnīgi nepamatoti. [Tie] tiešām diskreditē demokrātisku valsti." Vakarā advokātes secinājumus publiskoja LTV "Panorāma" un citi mediji.

Iespējams, uz šo izvirdumu I. Jansoni mudināja sarūgtinājums par izvēlētās aizstāvības stratēģijas neveiksmi: tiesa acīmredzot nebija pievienojusies viņas redzējumam, ka Popko un Kurkina darbības būtu uzskatāmas par "contemporary art izgājienu" jeb modernās mākslas performanci. Viens no šādas aizstāvības koncepcijas iedvesmas avotiem varētu būt, piemēram, krievu performanču autors Pjotrs Pavļenskis, kurš 2013. gadā, protestējot pret Krievijas pārvēršanos par policejisku valsti, Maskavas Sarkanajā laukumā pienagloja pie bruģa savus sēkliniekus, bet vēl pirms tam akcijā pret grupas "Pussy Riot" politisko vajāšanu publiski aizšuva muti. Vai arī patiešām pasaulslavenais Ukrainā dzimušais Maskavas mākslinieks Oļegs Kuļiks, kas ar savām provokatīvajām performancēm (piemēram, kails būdams, iejuzdamies suņa lomā) provocē sabiedrību uz pārdomām par sociālajām lomām, uzvedības stereotipiem utt.

Tomēr, lai cik ļoti lielas būtu aizstāvības dusmas par Latvijas tiesībsargājošo iestāžu līdzšinējo nespēju saskatīt māksliniecisku vēstījumu Popko un Kurkina līšanā pāri Ādažu bāzes žogam, jāatceras, ka jebkurai tiesu sistēmai piederīgai personai, tai skaitā advokātam, saziņā ar medijiem ir jāievēro robežas, kuras nosaka gan ētikas, gan tiesību normas.

Tā, Latvijas Zvērinātu advokātu padomes Ētikas komisijas, Tiesnešu ētikas komisijas un Prokuroru atestācijas komisijas kopīgi izstrādātās 2015. gada 28. janvāra "Vadlīnijas tiesu varas pārstāvjiem saziņai ar plašsaziņas līdzekļiem" nosaka: "Tiesnesis, prokurors un advokāts, publiski izsakoties, tur godā savas un pārējo tiesu varai piederīgo profesiju prestižu. Sniegtajam vērtējumam jābūt korektam, lietišķam un balstītam uz faktiem [..]" (III nodaļa), bet šo vadlīniju preambulā uzsvērts, ka tās pieņemtas, "lai [..] sekmētu kopēju izpratni par taisnīgumu, stiprinātu sabiedrības uzticību tiesu varai kopumā [..]". Savukārt Latvijas Zvērinātu advokātu Ētikas kodeksa 7.1. punkts paredz, ka "advokātam pret tiesu, pirmstiesas izmeklēšanas un citām institūcijām, kā arī procesa dalībniekiem vienmēr jāizturas atbilstoši likumam un ar pienācīgu cieņu". Tāpat advokātam ir saistošs advokāta zvērestā dotais solījums (Advokatūras likuma 46. pants), tai skaitā "[..] izturēties ar cieņu pret tiesām un valsts varu, sava advokāta darbā nerakstīt un nerunāt neko tādu, kas varētu kaitēt valstij, sabiedrībai, ģimenei un tikumībai [..]."

Paužot žurnālistiem viedokli, ka Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas lemtais "ir pilnīgi totalitāras valsts lēmumi", kas "tiešām diskreditē demokrātisku valsti", advokāte pašos pamatos ir apšaubījusi Latvijas tiesisko iekārtu. Publiski izsakot šādus apgalvojumus, tiesu sistēmai piederīgai personai ir jābūt pamatotiem argumentiem. Advokāta vārda brīvība it nemaz nav absolūta.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Gailīte D. Kad es vakar gāju gulēt. Jurista Vārds, 18.08.2015., Nr. 32 (884), 2.lpp.
komentāri (34)
34 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Cien.Rusanovam
4. Septembris 2015 / 17:11
0
ATBILDĒT
Tev ir mugurkauls un raksturs, kas nepiemīt lielākai daļai šeit dzīvojošiem. Turies!
Dina Gailīte
19. Augusts 2015 / 14:19
0
ATBILDĒT
Cienījamie "Jurista Vārda" portāla komentētāji!
Vēlos uz brīdi pievienoties diskusijai par šīs nedēļas redakcijas sleju, kaut arī centos savas domas izteikt pašā slejā. Acīmredzot tas nav izdevies pietiekami veiksmīgi, un par to atvainojos.
Vispirms gribu pateikties komentētajiem par personiski man veltītajiem novērojumiem un secinājumiem, no kuriem daži ir pārdomas raisoši.
Vienlaikus, neapšaubāmi, žēl, ka diskusija ir ievirzījusies visai neauglīgajā ad personam gultnē, nevis - kā tas bija iecerēts - raisījusi domu apmaiņu par advokāta kā tiesu sistēmai piederīgās personas vārda brīvības robežām un ne/pienākumu argumentēt presei izteiktu apgalvojumu, ka Latvija ir totalitāra valsts. Tieši šeit saskatu un atzīstu slejas nepilnību - ka acīmredzot ierosinājums diskusijai nav ticis formulēts pietiekami skaidri.
Vēlos arī uzsvērt, ka sleja tiešām pauž manu personisko viedokli (un, starp citu palieku pie personiskas pārliecības, ka Latvija nav totalitāra valsts, bet gan pieaugoša demokrātija ar, protams, daudziem trūkumiem, kas vēl jānovērš. Primitīvs pierādījums: totalitāras valsts gadījumā šāda advokāta izteikuma pārraidīšana valsts finansētā televīzijā nebūtu iespējama - vai varat iedomāties, ka analogs apgalvojums tiek translēts Ziemeļkorejas vai dažu citu mums labāk pazīstamu valstu TV?).
Daži vārdi par formu. Redakcijas sleja atšķirībā no pārējā žurnāla satura ir subjektīva un tiek rakstīta tieši ar mērķi piesaistīt mūsu lasītāju - Latvijas juristu - uzmanību kādai pēc mūsu ieskatiem problemātiskai situācijai, lai, kopīgi to izdiskutējot, veiksmes gadījumā nonāktu pie kādām risinājuma idejām.
Savukārt pārējo žurnāla saturu JV redakcija vienmēr veido, cenšoties atspoguļot pēc iespējas dažādus un arī pilnīgi pretrunīgus viedokļus un ieturot maksimālu neitralitāti. Tas īpaši izpaužas gadījumos, kad gatavojam Numura tēmas, kur par kādu tieslietu problēmu lūdzam izteikties gan tieslietu praktiķus, gan ierēdņus, gan tiesību politikas veidotājus utt. Tāpat arī gadījumā, ja kāds vēlas ievietot žurnālā "pretrakstu" kāda cita autora publikācijai, mēs šādu iespēju vienmēr nodrošinām - arī tad, ja kritiķis ir censonis iesācējs, kas ar lielu sparu vēršas pret lielākajām nozares autoritātēm.
Tādi īsumā ir mūsu darbības principi.
JV mērķis nemainīgi ir piedalīties Latvijas tiesību sistēmas attīstībā, žurnāla lappusēs un portālā veicinot nozares praktiķu un zinātnieku domu apmaiņu. Pie tā arī turēsimies.
Un - vēlreiz paldies visiem komentētājiem par aktīvo līdzdalību šīs nedēļas redakcijas slejas apspriešanā.
Aicinām iesniegt arī rakstus publicēšanai žurnālā!
Baraks Osama
19. Augusts 2015 / 13:24
4
ATBILDĒT
Kurš no vakardienas komentāriem būtu uzskatāms par "apgānošu", "apņirdzošu" un "žulti izgāzošu", un kā attiecīgā doma būtu bijusi jāizsaka, lai to varētu uzskatīt par ētiski pieļaujamu kritiku? Vienkārši interesē, jo neviens no komentāriem ne pēc kā nepieņemama neizskatījās.
Sisu > Baraks Osama
19. Augusts 2015 / 13:44
4
ATBILDĒT
Laikam pieņemams ir tikai tāds komentārs, kas šķiet pieņemams Egonam Rusanovam, kurš nez kāpēc iedomājas, ka var atnākt un sākt uzstādīt visiem pārējiem spēles noteikumus. :-))
Egons Rusanovs
19. Augusts 2015 / 09:58
12
ATBILDĒT
Izlasot komentārus par žurnāla "Jurista vārds" redaktores Dina Gailītes sleju, pārņēma nepatīkama sajūta. Daži gļēvi un anonīmi komentētāji, sacenzdamies "asprātībā", gluži kā kaut kādi troļļi metās apgānīt pilnīgi pamatoti un loģiski paustu viedokli, turklāt aizmirstot, ka žurnāla "Jurista Vārds" izdevējs ir nevis "privāts kantoris", bet gan VSIA "Latvijas Vēstnesis", kas vienlaikus ir arī Latvijas Republikas oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" izdevējs un divu portālu – www.lvportals.lv un www.likumi.lv uzturētājs. No tā droši vien arī izriet, ka diskusijas (foruma) laukums nav "dzeltenās preses" variants, kur katrs pēc sirds patikas anonīmi var izgāzt savu žulti. Turklāt arī nosaukums "Jurista vārds" drosmīgiem un pieklājīgiem cilvēkiem pats par sevi jau piedāvā stādīties priekšā, nevis - slēpjoties aiz segvārdiem, apņirgt un apgānīt viedokli, kuram pievienojas (vismaz tā ceru) vairākums. Tā būtu mazākais godīgi.
mazgudrais > Egons Rusanovs
19. Augusts 2015 / 10:47
12
ATBILDĒT
godātais, tieši tāpēc, ka JV iozdevējs nav nekāds privātkantoris, redakcijas slejā nebūtu paužami vairāk kā diskutabli redakltoras viedokļi, īpaši ņemot vērā, ka asociācijas ar "Cīņu" un "Padomju Jaunatni" ir pamatotas
p.s. par anonimitāti - kas būs citādi, ja persona rakstīs komentus ar īsto vārdu - Jānis Bērziņš?
Egons Rusanovs > mazgudrais
19. Augusts 2015 / 12:25
0
ATBILDĒT
Viss skaidrs :-)
mazgudrais > Egons Rusanovs
19. Augusts 2015 / 12:42
9
ATBILDĒT
"viss" ir absolūta kategorija, absolūtās kategorijās apgalvojumus, iespējams, varētu izteikt vai nu Jēzuliņ tētis (tas, kurš jauņuves Marijas pavedējs), vai arī, iespējmas, vidēja lieluma demagogs
Libertarian > Egons Rusanovs
19. Augusts 2015 / 10:37
11
ATBILDĒT
"…aizmirstot, ka žurnāla "Jurista Vārds" izdevējs ir nevis "privāts kantoris", bet gan VSIA "Latvijas Vēstnesis", kas vienlaikus ir arī Latvijas Republikas oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" izdevējs…" – Rusanova kungs, vai jums nešķiet, ka uz libertārieti šis arguments nekādi neiedarbosies? :) Izlasot šo, libetārietis šo izdevēju nebūt nesāks vairāk cienīt, gluži otrādi. Lūk, ja tas būtu privāts kantoris, kas godīgi darbojas brīvā tirgū, godīgi strādā, pelna naudiņu, ražo cilvēkiem vajadzīgus labumus un dod darbavietas – tad es šāda kantora priekšā dziļā cieņā noņemtu cepuri un zemu paklanītos. Bet par ko lai es cienu vienu VSIA, kas, būdama saistīta ar valsti, nespēlē ar citiem uzņēmumiem pēc t.p. brīvās konkurences noteikumiem?
Liene > Egons Rusanovs
19. Augusts 2015 / 10:12
9
ATBILDĒT
Rusanova kungs, vai drīkst šo jūsu komentāru izmantot vienā topošā diskusiju vešanas mācību grāmatā, sadaļā “Demagoģija”? Jo tik spēcīgu un tīru demagoģiju es redzu pirmo reizi mūžā.
Egons Rusanovs > Liene
19. Augusts 2015 / 12:29
9
ATBILDĒT
Vai grāmatas autore (varbūt autors?) arī būs "Liene"? Ja vēlaties diskutēt, lūdzu, stādieties priekšā!
mazgudrais > Egons Rusanovs
19. Augusts 2015 / 12:38
6
ATBILDĒT
šitais arī būtu izmantojams demagoģijas mācību grāmatā - tā vietā, lai atbildētu uz jautājumu, tiek mēģināts uzsākt diskusiju pavisam par citu tēmu; nez ko no advokātu solījuma varētu izlobīt atiecībā uz šo tēmu?
Seskis
18. Augusts 2015 / 16:14
9
ATBILDĒT
Seskaprāt, Latvijas Republika ir absolūti totalitāra valsts! Var piekrist Libertarian, ka Latvijas iedzīvotāji tiek apzagti ar nodokļu palīdzību, kamēr īstenajās demokrātijās par nodokļiem neviens pat nav dzirdējis. Vairums Latvijas iedzīvotāju ir tik apspiesti, ka līdzinās un darbojas pilnīgi identiski. Piemēram, vairums iedzīvotāju elpo, bet tie, kuri neelpo, tiek nogādāti kapos vai krematorijā, kas apstiprina teoriju, ka Valsts ir radījusi mehānismu, kā apspiest un iznīcināt neelpojošos iedzīvotājus. Vēl vairāk, spītīgi neelpojošie disidenti tiek sadistiski spīdzināti Valsts finansētos morgos, kur tie tiek nežēlīgi secēti, izņemot iekšējos orgānus.
Seskis jau ir vērsis Eiropas tiesībsargājošo iestāžu uzmanību, ka mēģinot izrakt un izglābt kapos apglabātu meiteni nolūkā uzsākt romantisku pazīšanos, ir saņēmis niknu Valsts represīvā aparāta pretestību, kā arī nozombēto iedzīvotāju agresiju. Nost ar totalitārismu, kas cenšas kontrolēt pilsoņu privātās dzīves un nožņaugt tiko izdīgušos brīvības, mīlestības un cerības dēstiņus!
Laime > Seskis
18. Augusts 2015 / 16:28
8
ATBILDĒT
Beidzot viens prātīgs vārds!
Jana
18. Augusts 2015 / 12:41
1
ATBILDĒT
Hey, kāpēc Jurčiks vēl nav ierakstījis kādu savu super gudro "jēlību"? Tauta alks :D
Baraks Osama
18. Augusts 2015 / 11:12
0
ATBILDĒT
Nemaz nebiju ievērojis, ka mūsu valstī advokāti dod zvērestu "nekaitēt ģimenei un tikumībai". Interesanti, kurš toreiz to zvēresta tekstu sacerēja. Lai Dievs nogrābstās...
Linux Fans
18. Augusts 2015 / 11:00
8
ATBILDĒT
Protams, ka advokāta vārda brīvība nav neierobežota: piem., advokāts nedrīkst lietot rupjības, apvainot tiesnešus u.c. procesa dalībniekus, izpaust slepenu informāciju u.tml. Savukārt šeit runa ir par asu, taču brīvā sabiedrībā pilnīgi leģitīmu VIEDOKLI. Advokāta uzdevums ir aizstāvēt konkrētu cilvēku no miesas un asinīm, nevis filozofiskas abstrakcijas kā “demokrātisku valsti” un kaut kādas valsts “tiesisko iekārtu”. Normālā Rietumu valstī tas būtu pašsaprotams, tikai šeit nez kādēļ bāleliņi cepjas.
Tomēr > Linux Fans
18. Augusts 2015 / 13:22
0
ATBILDĒT
"Normālā Rietumu valstī" - ASV, Lielbritānijā, Vācijā, Francijā utt. - advokāts var pie tiesas durvīm stāvot vispārīgi secināt presei, ka valsts ir totalitāra?
Libertarian > Tomēr
18. Augusts 2015 / 14:14
10
ATBILDĒT
Hehe… Redzat, ja viņš to nevar un viņu par to pēc tam soda, tad valsts patiešām ir totalitāra – kas arī bija jāpierāda!
mazgudrais > Linux Fans
18. Augusts 2015 / 12:22
4
ATBILDĒT
kā lai DG saprastu par "Cīņu" un "PJ", ja, pēc foto spriežot, viņa tai laikā tālāk par "Pionieri" netika
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 14
visi numura raksti
Aiga Mieriņa
Numura tēma
Aizsardzība pret vardarbību ģimenē starptautisko un nacionālo tiesību skatījumā
Gilberts Kīts Četertons1 ir norādījis: "Mūsdienu humānists var pieņemt visus uzskatus, bet viņš nevar mīlēt visus cilvēkus. Dažreiz sava humānisma ekstāzē viņš pat tos visus ienīst. Viņš var pieņemt visus uzskatus, ieskaitot ...
2 komentāri
Diskusija
Pagaidu aizsardzība pret vardarbību
Dace Šulmane
Numura tēma
Vai likumdevējam izdevies piebremzēt vardarbību ģimenē?

Vardarbība ģimenē ir problēma un tāda negatīva parādība, kuras pastāvēšanā tieši nav vainojama nedz valsts politika, nedz tautas sāpīgā vēsture, nedz izglītības sistēma.

Dagnija Palčevska
Numura tēma
Atskatoties uz pirmo gadu ar jaunu pieeju aizsardzībai no vardarbības
Ir pagājis nedaudz vairāk kā gads, kopš 2014. gada 31. martā stājās spēkā būtiski un konceptuāli Tieslietu ministrijas virzītie grozījumi Civilprocesa likumā, likumā "Par policiju", Bāriņtiesu likumā, Krimināllikumā un Bērnu ...
Sintija Dzalbe
Numura tēma
Preventīvo piespiedu līdzekļu koncepcijas ieviešana Latvijas tiesību sistēmā
Šobrīd Latvijas Republikā (turpmāk – Latvija) pastāv juridiskās atbildības sistēma, kuras ietvaros nav iespējams īstenot preventīvo funkciju, jo valsts institūcijas galvenokārt ar tām pieejamiem instrumentiem reaģē uz pagātnē ...
AUTORU KATALOGS