ŽURNĀLS Numura tēma

15. Marts 2016 /Nr.11 (914)

Uzņemšana Latvijas advokatūrā
2 komentāri
Raivo Sjademe
zvērināts advokāts, LZAP loceklis, Zvērinātu advokātu palīgu profesionālās sagatavošanas, darbības uzraudzības un eksāmenu komisijas priekšsēdētājs, Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijas Komisijas pretendentu dokumentu uzņemšanai loceklis 
Juris Bušenieks
zvērināta advokāta palīgs 

Advokatūra ir tiesiskas valsts justīcijas neatņemama sastāvdaļa. Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija (turpmāk arī – Kolēģija) ir vecākā juristu profesionālā organizācija Latvijā. Šobrīd Kolēģijā ir 1363 advokāti, no kuriem 1251 ir zvērināts advokāts, 96 zvērinātu advokātu palīgi, 15 ir Eiropas Savienības dalībvalstu advokāti, kuri Latvijā praktizē ar savas mītnes valsts profesijas nosaukumu, un viens ir Eiropas Savienības dalībvalsts advokāts, kura profesionālā kvalifikācija atzīta par atbilstošu pastāvīgai darbībai Latvijā.1

Saskaņā ar Latvijas Republikas Advokatūras likuma (turpmāk – Advokatūras likums) 4. pantu advokāti Latvijā ir zvērināti advokāti un zvērinātu advokātu palīgi, kā arī Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņi, kuri ieguvuši advokāta kvalifikāciju kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm. Prasības, lai kļūtu par zvērinātu advokātu vai zvērināta advokāta palīgu, ir ļoti līdzīgas, bet ir arī atsevišķas būtiskas atšķirības, kas galvenokārt balstītas darba pieredzes un kvalifikācijas prasībās.

Zvērinātiem advokātiem un zvērinātu advokātu palīgiem ir obligāta dalība profesionālajā organizācijā – Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijā. Uzņemot pretendentu par zvērinātu advokātu vai zvērināta advokāta palīgu, viņš vienlaicīgi tiek uzņemts Kolēģijā.

Tiesību akti, kas reglamentē uzņemšanu advokatūrā Latvijā

Galvenais normatīvais akts, kas reglamentē uzņemšanu advokātu skaitā, ir Advokatūras likums, īpaši tā 14. un 15. pants. Latvijas Republikas Ministru kabineta 2009. gada 10. marta noteikumi Nr. 227 "Zvērināta advokāta eksāmena kārtība" nosaka eksāmena kārtību un saturu un arī jautājumus, kas saistīti ar personu pielaišanu zvērināta advokāta eksāmenam.

Zvērinātu advokātu palīgu profesionālās sagatavošanas, darbības uzraudzības un eksāmenu komisija ir pieņēmusi Zvērinātu advokātu palīgu apmācības un eksāmenu noteikumus.2 Šādu ārējo normatīvo aktu komisijai ir deleģējums izdot saskaņā ar Advokatūras likuma 94. panta pirmo daļu, 95. panta pirmo daļu, 100. pantu.

Latvijas Zvērinātu advokātu padome (turpmāk – LZAP) ir apstiprinājusi divas vadlīnijas – "Par zvērinātu advokātu spēju vadīt, uzraudzīt un nodarbināt palīgus"3 un "Dokumentu iesniegšanai – pretendentiem advokāta eksāmena kārtošanai".4 Šos aktus ir sagatavojusi Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijas Komisija pretendentu dokumentu izvērtēšanai. Šie akti piepilda ar saturu atsevišķas tiesību normas, kuru saturs brīžiem ir ļoti vispārīgs.

Atsevišķus jautājumus uzņemšanai advokātu skaitā reglamentē arī Zvērinātu advokātu palīgu profesionālās sagatavošanas, darbības uzraudzības un eksāmenu komisijas nolikums un, Kolēģijas Komisijas pretendentu dokumentu izvērtēšanai nolikums. Noteiktu jautājumu izvērtēšanu ir iespējams atrast arī LZAP, Disciplinārlietu komisijas un Ētikas komisijas lēmumos.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2009. gada 10. marta noteikumu Nr. 227 "Zvērināta advokāta eksāmena kārtība" 8. punktu advokātu eksāmenā tiek pārbaudītas pretendenta zināšanas un prasmes šādās jomās: konstitucionālās tiesības, vispārīgā tiesību teorija, krimināltiesības un kriminālprocesa tiesības, civiltiesības un civilprocesa tiesības, administratīvās tiesības un administratīvā procesa tiesības, darba tiesības, komerctiesības, finanšu un nodokļu tiesības, starptautiskā civilprocesuālā un kriminālprocesuālā sadarbība, Advokatūras likums un no tā izrietošie normatīvie akti, advokāta ētika, advokāta darbības starptautiskais regulējums, advokāta lietvedība, komunikācija un argumentācija.

Savukārt pretendentu reputācijas jautājumos nozīmīga reglamentācija ir Ētikas kodeksā un Eiropas Advokātu ētikas kodeksā.

Uzņemšanas jautājumos būtisku loma ir arī advokatūras tradīcijām, paražām un institūciju viedoklim attiecīgā laika periodā. Jāņem vērā, ka ar tiesību normu interpretāciju nodarbojas to piemērotājs, kas uzņemšanas par zvērinātu advokātu gadījumā ir Kolēģijas institūcijas. Svarīgi, ka lēmumi par personas uzņemšanu par advokātu ir galīgi un pēc satura nav pārsūdzami un nepakļaujas ne tiesas, ne citu institūciju kontrolei.

VĒL PAR ŠO TĒMU
komentāri (2)
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
fidelio
18. Marts 2016 / 17:59
0
ATBILDĒT
No kura brīža sākas "nevainojamas reputācijas" vērtēšana? Ja students, būdams kā jau students, dzīvo nosacīti "amorāli" un advokāta palīga dzīvesveida prasībām "traki", taču šim studentam vēl nav izveidojušās nekādas juridiskas ambīcijas un nav šajā vidē uzsākta karjera, vai šādi apstākļi tiek ņemti vērā, pielaižot pie eksāmena? Vai tomēr "reputāciju" vērtē tikai tajā laikā, kad persona paralēli savai privātajai dzīvei nodarbojas ar kādu juridisku profesiju?
Vēlos izprast vērtēšanas kritēriju, kuros atsauksmes var sniegt gandrīz jebkurš, un tiek pārbaudīti arī sociālie tīkli u.tml., nepieciešamību, un vai tas, ka persona ir patiesi spējīga un zinoša juridiskajā laukā, bet pēc atsauksmēm ir "kretīns", var būt par pamatu nepielaist pie eksāmena kārtošanas?
Rolands Neilands
16. Marts 2016 / 09:00
1
ATBILDĒT
Paldies autoriem par interesantu un izvērstu rakstu!
visi numura raksti
Numura tēma
Latvijas advokāti 2016. gadā
3 komentāri
Valters Ščerbinskis
Numura tēma
Latvijas advokatūra, sabiedrība un vēsturiskais šķērsgriezums
Tāpat kā Latvijas valsts, arī tās tiesiskā sistēma un advokatūra ir pieredzējusi dažādus laikus. Režīmu maiņas, saimnieciskas, politiskas krīzes, kari un citas nelaimes ļauj izvērtēt mūsu valsts un tautas spējas pastāvēt. Šīs ...
Guna Kaminska, Dmitrijs Skačkovs
Numura tēma
Advokātu ceļa karte: kas paveikts un kas jāpaveic
Mēs – divu dažādu paaudžu advokāti – kopīgā rakstā vēlamies dot iespēju jums, lasītāji, spriest, vai paaudžu redzējums, atbildot uz jautājumu, kāpēc mēs svinam advokatūras dienu, ir atšķirīgs. Pārdomas aptver padarītā ...
4 komentāri
Irēna Kucina
Numura tēma
Augstākas prasības advokatūras institūta darbības kvalitātei
Tieslietu ministrijas īstenotās aktivitātes notiek ne tikai tiesu sistēmā, bet tādas ir sagaidāmas arī advokatūras institūtā. Tieslietu ministrija 2014. gada nogalē izstrādāja advokatūras darbības novērtējuma ziņojumu. Ziņojumā ...
Andris Eģītis
Numura tēma
Advokāta reputācijas izvērtēšana un tās tiesiskās sekas
AUTORU KATALOGS