Tiesībsargs Juris Jansons 30. marta Saeimas plenārsēdē sniedza savu ikgadējo pārskatu par Tiesībsarga biroja darbu un aktualitātēm cilvēktiesību, kā arī labas valsts pārvaldības jomā 2016. gadā. Tiesībsarga gada darba ziņojuma izvērstā versija pieejama tā tīmekļa vietnē1 un ir ļoti apjomīga, tādēļ deputātiem tika sniegts koncentrēts izvilkums jeb pārskats par plašajā atskaitē pausto, kas publicēts arī šī materiāla ietvaros.
Labdien, cienījamā Saeimas priekšsēdētāja Mūrnieces kundze, godājamie deputāti, dāmas un kungi!
Savu runu par Tiesībsarga biroja 2016. gada ziņojumu vēlos sadalīt vairākos tematiskajos blokos. Vispirms vēlos atzinīgi novērtēt un vērst jūsu uzmanību uz parlamenta, Ministru kabineta un ministriju labo praksi pagājušajā gadā. Tad turpināšu ar Tiesībsarga biroja veiksmēm un jautājumiem vai jomām, kurās birojam nav sekmējies, kā sākotnēji iecerēts, kā arī runāt par biroja kapacitāti un nacionālo preventīvo mehānismu un tā ieviešanas procedūru.
Latvijas kā valsts un tās sabiedrības ilgtspēja nav iedomājama bez cilvēktiesību un labas pārvaldības reālas un praktiskas ievērošanas un veicināšanas. Es un kolēģi Tiesībsarga birojā vienmēr esam augstu vērtējuši likumdevēja, izpildvaras un pašvaldību vēlmi un spēju darboties sabiedrības interesēs, kā arī veselīgi uztvert kritiku un turpināt darbu jaunā kvalitātē.
Parlamenta labā prakse 2016. gadā
Kā pirmos vēlos uzteikt veiksmīgos risinājumus parlamentā. 2015. gadā aicināju Saeimu pārskatīt naudas līdzekļu apjomu, kas paliek to personu rīcībā, kuras atrodas ilgstošās sociālās aprūpes institūcijās. Tas krīzes laikā tika samazināts no 15 uz 10 % un nozīmēja, ka personas rīcībā personiskām vajadzībām mēnesī atlika vidēji 6 līdz 17 eiro. Šī gada janvārī likumdevējs akceptēja priekšlikumu, ka tā sauktās kabatas naudas apmērs pirmskrīzes līmenī jeb 15 % apmērā atgriežams no 2020. gada.
2016. gadā vērsāmies Saeimā, lūdzot novērst pretrunīgās tiesību normas Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieku sociālās aizsardzības likumā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes