Konsultējot klientus – zemes īpašniekus par to tiesībām saņemt zemes nomas maksu no zemes lietotājiem, pēdējā laikā birojā esam saņēmuši vairākus jautājumus saistībā ar noilguma institūta piemērošanu attiecībā uz prasījumiem, kas izriet no piespiedu nomas tiesiskajām attiecībām.
Lai arī līdz šim nekad noilguma jautājums nav radījis diskusijas tiesību normu piemērotāju starpā, gada sākumā Patērētāju tiesību aizsardzības centrs un Tieslietu ministrija, reaģējot uz atsevišķu zemes īpašnieku pretenzijām attiecībā uz gandrīz desmit gadus vecu zemes nomas maksas parādu piedziņu, sniedza skaidrojumus, kas, būdami iekšēji pretrunīgi, ir radījuši jaunu pseidoproblēmu zemes piespiedu nomas jautājumos. Tāpat Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, neskatoties uz likumā "Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās" 13. panta trešajā daļā noteikto ekskluzīvo tiesas kompetenci strīdu risināšanā starp zemes un ēkas īpašniekiem, ir pieņēmis lēmumus šajā jautājumā. Patērētāju tiesību aizsardzības centra lēmumi vēl spēkā nav stājušies un, cik zināms autorei, ir apstrīdēti likumā noteiktajā kārtībā, tomēr noilguma piemērošanas jautājumu tie ir aktualizējuši.
Interesentiem, kuriem nepieciešama ātra atbilde: prasījumiem, kas izriet no zemes t.s. piespiedu nomas tiesiskajām attiecībām, nav piemērojams komerctiesiskais noilgums, ja vien nav noslēgts rakstveida līgums, šīs attiecības regulē Civillikums, nevis Komerclikums, un turpmākajā rakstā paskaidrošu, kāpēc.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes