ŽURNĀLS Tiesību politika

21. Janvāris 2020 /Nr.3 (1113)

Atklāts Satversmes tiesas jaunais darba gads

2020. gada 10. janvārī notika Satversmes tiesas sēde, ar kuru tika atklāts jaunais Satversmes tiesas gads. Svinīgajā sēdē piedalījās amatpersonas no visiem valsts atzariem. Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele atklāja svinīgo sēdi ar priekšlasījumu par konstitucionālo tiesību aktualitātēm Latvijā Satversmes tiesas 2019. gada nolēmumu gaismā. Šim priekšlasījumam sekoja sēdes goda viesa Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita priekšlasījums par tiesiskumu Latvijā.

Pēc svinīgās sēdes notika preses konference, kurā tika prezentēts Pārskats par Satversmes tiesas darbu 2019. gadā. Pārskatā, kurš ir pieejams elektroniski Satversmes tiesas mājaslapā, ir apkopota statiska par saņemto lietu, ierosināto lietu un izskatīto lietu skaitu, 2019. gadā pieņemto nolēmumu pārskats, kas sadalīts pa tēmām, kā arī pārskats par Satversmes tiesas iesaisti dialogā ar sabiedrību, valsts institūcijām, citām Eiropas tiesiskās telpas tiesām, starptautisko sadarbību un aktivitātēm sabiedrības informēšanai.

Satversmei atbilstoša līdzsvara kontrole ir un būs Satversmes tiesas galvenais uzdevums

Foto: Boriss Koļesņikovs

Ineta Ziemele
Satversmes tiesas priekšsēdētāja

Tieši pirms gada Satversmes tiesa pirmoreiz atklāja savu jauno darba gadu ar svinīgo sēdi. Tajā tika uzsvērta Satversmes tiesas loma Latvijas kā demokrātiskas tiesiskas valsts attīstībā – tieši Satversmes tiesai ir suverēna dota kompetence vērtēt, vai tiesību akti atbilst Satversmei –, kā arī tika atklāta svinīgās sēdes būtība – moderniem izaicinājumiem atbilstoša dialoga veidošana starp valsts varas atzariem, vienlaikus ievērojot, ka tiesu varai ir svarīgi saglabāt savu neatkarību.

Satversmes tiesa ir viens no diviem konstitucionālajiem orgāniem, kas īsteno tiesu varu Latvijā. Satversmes tiesas uzdevums ir gādāt, lai tiesu vara tiktu saredzēta, sadzirdēta un tiktu labāk izprasta. Proti, valstij nozīmīgos brīžos parasti tiek akcentēta likumdevējvara un izpildvara, taču demokrātiski tiesisku valsti veido trīs valsts varas atzari. Tādējādi šāda svinīgā sēde ir viens no veidiem, kā Satversmes tiesa var vērst uzmanību uz tās novērotajām sabiedrības aktualitātēm un sekmēt konstitucionālo orgānu savstarpējo cieņu.

Satversmes tiesa 2019. gadā konkretizēja no varas dalīšanas principa izrietošo starpinstitucionālās lojalitātes principu, kurš demokrātiskas tiesiskas valsts institūcijām ir jāievēro savstarpējās attiecībās. Minētais princips prasa tādu rīcību, kas veicina visu konstitucionālo orgānu pienākumu izpildi un savstarpējo cieņu.1 Jūsu klātbūtne šajā svinīgajā sēdē ir cieņa pret Satversmes tiesu, tās neatkarību un lomu demokrātiskā tiesiskā valstī.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Egons Rusanovs
Juristu likteņi
Pjotrs Jakobi: monarhists un gara aristokrāts, kurš kalpoja Latvijai  
Pjotrs Jakobi (Пётр Никола́евич Яко́би, 1877−1941) bija spilgta starpkaru Latvijas (1918−1940) personība un deva nozīmīgu pienesumu jaunizveidotās un neatkarīgās Latvijas valsts tiesību sistēmas un normatīvo ...
1 komentāri
Madara Meļņika
Skaidrojumi. Viedokļi
Personas, par kuras iespējamo rīcību celta trauksme, tiesību aizsardzība
Jau kādu laiku gan medijos, gan uzņēmumu iekšienē apspriests jautājums par Trauksmes celšanas likumu, tā prasībām un iekšējās trauksmes celšanas sistēmas izveides pienākumu. Šobrīd, šķiet, pirmais diskusiju vilnis ir norimis un ...
1 komentāri
Laura Ratniece
Skaidrojumi. Viedokļi
Tiesību ekonomiskās analīzes piemērošana ANO Konvencijai par starptautiskajiem preču pirkuma-pārdevuma līgumiem
Vija Kalniņa
Redaktora sleja
Kāds būs Skotijas liktenis pēc breksita
1 komentāri
Vija Kalniņa
Juridiskā literatūra
Iznākusi grāmata par Satversmes tiesas procesu
2019. gada beigās VAS "Tiesu namu aģentūra" apgādā ir iznākusi Satversmes tiesas tiesneša Dr. iur. Jāņa Neimaņa grāmata "Satversmes tiesas procesa tiesības", kas ir veltīta jaunai procesuālo tiesību apakšnozarei – Satversmes tiesas ...
AUTORU KATALOGS