2019. gada sākumā, stājoties ministra amatā jau otro reizi, Jānis Bordāns par mērķi izvirzīja cīņu par "bezkompromisa tiesiskumu un likuma varu" (valdības deklarācijas formulējumi). Lai tos sasniegtu, tika solīti vairāki būtiski pasākumi, tai skaitā visas tieslietu sistēmas audits (ar galveno uzsvaru uz prokuratūras darba efektivizēšanu) un pilnīgi jaunas – Ekonomisko lietu – tiesas izveide ar mērķi radikāli uzlabot koruptīvo un finanšu noziegumu apkarošanu. Ir pagājuši vairāk nekā divi gadi, kopš ministrs ar šiem saviem sākotnējiem plāniem iepazīstināja "Jurista Vārda" lasītājus (skat. 19.02.2019. interviju). Ekonomisko lietu tiesa ir uzsākusi darbu, arī tieslietu sistēmas audits ir noslēdzies. Cik veiksmīgi noritējuši šie abi procesi, kādas ir ministra un tiesu varas attiecības, kā veicas ar Liepājas cietuma būvniecību un Tieslietu akadēmijas izveidi?
2019. gadā, stājoties tieslietu ministra amatā, jūs apņēmāties veikt tieslietu sistēmas auditu. Aprīļa vidū Noziedzības novēršanas padome jūsu vadībā apstiprināja Tieslietu ministrijas sagatavoto tieslietu audita ieteikumu ieviešanas plānu, balstoties uz Valsts kontroles revīziju rezultātiem. Kādi bija paši būtiskākie trūkumi, kas tika konstatēti un kurus ar šo plānu cerat novērst? Kādi pasākumi tiek plānoti, cik ilgā laikā tie tiks realizēti?
Vēlos uzsvērt, ka tiešām, stājoties amatā, es šo nosaucu kā vienu no darāmajiem darbiem, un nu ir pagājuši divi gadi un šis darbs ir paveikts. Šis ir komplicēts pasākums, un tas nav vienkārši izpildāms. Domāju, ka no idejas līdz realizācijai ir pagājis salīdzinoši mazs laika sprīdis. Šim uzdevumam bija jāparedz gan finansējums, gan arī laiks tā izpildei. Tika uzsākts nopietns audits, piesaistot gan Latvijas, gan ārvalstu ekspertus no Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD). Uzskatu, ka šis uzdevums tika paveikts ar labākajiem iespējamiem resursiem. Šo auditu noteikti nevar uzskatīt par "ķeksīša auditu", un izvērtējumi ir balstīti arī uz Valsts kontroles agrākajiem secinājumiem.
Jānis Bordāns Zvērināts advokāts un politiķis, Latvijas tieslietu ministrs (2012.–2014. gadā, kā arī kopš 2019. gada 23. janvāra) un šobrīd arī Ministru prezidenta biedrs. 24 gadu profesionāla pieredze jurista darbā. Specializējies vispārējās komerctiesībās, intelektuālā īpašuma tiesībās, kā arī, ievērojot savu pirmo darba pieredzi prokuratūrā, labi pārzina krimināltiesību jomu kā papildu specializāciju. |
Audita kvalitatīvai veikšanai svarīgs bija arī apstāklis, ka tajā periodā bijām pabeiguši ģenerālprokurora atlases kārtību un tika iecelts jauns ģenerālprokurors. Audits aizsākās ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera laikā, bet process nenoritēja pietiekami efektīvi, jo ir svarīgi, lai auditējamais sadarbotos. Un tajā brīdī, kad darbu kā ģenerālprokurors sāka Juris Stukāns, viss audita process sāka noritēt efektīvāk un konstruktīvāk, un to var arī apliecināt Valsts kontrole, jo bija liela atsaucība no Ģenerālprokuratūras puses un bija iespēja piekļūt visai auditam nepieciešamajai informācijai.
Kā galvenos atziņu virzienus varu norādīt jautājumu saistībā ar Ģenerālprokuratūras vietu tieslietu sistēmas struktūrā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
- Pieeja jaunākajam izdevumam
- Neierobežota pieeja arhīvam – 24 h/7 d.
- Vairāk nekā 18 000 rakstu un 2000 autoru
- Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
- Personalizētās iespējas – piezīmes, citāti, mapes