Pie lasītājiem dodas Satversmes tiesas 25 darba gadiem veltīts tematisks "Jurista Vārda" laidiens, ko redakcija veidojusi ciešā sadarbībā ar tiesas tiesnešiem un darbiniekiem, bet numura zinātnisko rediģēšanu veikusi Eiropas Savienības Tiesas tiesnese prof. Ineta Ziemele.
Žurnāls sniedz ne vien konceptuālu, tiesībpolitisku skatījumu uz konstitucionālās kontroles institūtu Latvijā un pārskatu par Satversmes tiesas pēdējo gadu būtiskākajiem spriedumiem, bet aplūko arī vairākus praktiskus tematus, kas noteikti palīdzēs mūsu lasītājiem izmantot Satversmes tiesas procesa nodrošinātās cilvēktiesību aizsardzības iespējas (pieteikuma juridiskā pamatojuma problemātika, tiesas pieteikums Satversmes tiesā, termiņš konstitucionālās sūdzības iesniegšanai u.c.).
Apjomā lakoniska, bet uzmanības vērta noteikti ir aptauja, kurā pašreizējie Satversmes tiesas tiesneši atbild uz, no vienas puses, it kā vienkāršu, bet, no otras puses, ietilpīgu jautājumu: kādu tiesību sistēmu pieprasa Satversme? Varbūt pat žurnālu būtu vērts sākt lasīt tieši ar šo atvērumu – lai pēc tam caur pašreizējā tiesas sastāva tiesībfilozofiskā uzstādījuma prizmu lasītu visas pārējās publikācijas.
"Jurista Vārds" aizvien ir atspoguļojis Latvijas tiesiskajā sistēmā principiāli nozīmīgās Satversmes tiesas darbību. Pēdējos gados esam izvērsuši jaunu praksi par tiesas spriedumiem publicēt ne vien apskatu, bet arī komentārus, nereti pat vairāku autoru viedokļus. Savukārt vesels tematiskais žurnāls tiek veidots jau otro reizi – pirmais iznāca 2016. gada 6. decembrī, atzīmējot tiesas 20 gadu jubileju.1
Šobrīd, ielūkojoties pirms pieciem gadiem iznākušajā "Jurista Vārdā", tur var atrast ne vien joprojām aktuālas un noderīgas publikācijas par Satversmes tiesas procesu un tiesas spriedumiem, bet arī sajust noskaņu, kādā tas tapis. Proti, tas bija laiks, kad līdz tam gadu desmitiem stabilās Rietumu demokrātijas (un arī jaunās demokrātijas, tai skaitā Latvija, kas cerēja uz šādu ilgtermiņa stabilitāti) sāka aizvien skaidrāk apjaust, ka demokrātiska un tiesiska valsts diemžēl ir trausls mehānisms, kas prasa nepārtrauktu suverēna piepūli un arī efektīvus aizsardzības mehānismus, kas "ieslēdzas" ekstremālajā brīdī, kad pats suverēns pārkāpj pamatnormu jeb Latvijas gadījumā, vienkāršoti runājot, aizmirst vai atsakās saprast to, kas rakstīts Satversmes pirmajā pantā. Šādas noskaņas valdīja 2016. gada nogalē, kad aizvien bija jūtamas finanšu krīzes sekas, Eiropa bija pieredzējusi neredzētu migrācijas vilni, Krievija tikko kā atklāti bija noliegusi starptautiskās tiesības, iebrūkot Ukrainā, savukārt ASV prezidenta amatā bija svaigi ievēlēts likuma varas un demokrātisku institūciju lietderības apšaubītājs.
Diemžēl, ja tobrīd kādam likās (vai gribējās cerēt), ka sliktāk vairs nevar būt, tad tagad izrādās – var gan. Pandēmija, ko 2016. gadā iztēlojās tikai fantastikas žanra cienītāji, jau otro gadu ir realitāte, un šī pasaules mēroga veselības krīze vēl vairāk saasinājusi demokrātijas un tiesiskuma apdraudējumus daudz un dažādos veidos: viltus ziņas, naida runa un uzbrukumi neatkarīgai žurnālistikai sasnieguši nebijušus apmērus, sabiedrības sašķeltība un neuzticēšanās valsts institūcijām traucē ne vien pašu pandēmijas apkarošanu, bet apdraud valstu efektīvu funkcionēšanu kopumā, savukārt populisms, nekaunīgi izspēlējot pandēmijas kārti, sludina egoismu pāri sabiedrības interesēm, noliedz cilvēka cieņas un dzīvības vērtību, apšauba demokrātijas pamatus, aicina uz autoritārismu utt.
Līdz ar to varam atkārtot pirms pieciem gadiem izteikto vēlējumu Satversmes tiesai – būt par efektīvu, stabilu un noturīgu Latvijas demokrātiskās iekārtas un likuma varas sargu jebkuros, arī krīzes, laikos. Tam klāt pievienosim cerību, ka Satversmes tiesas darbu neapdraudēs nedz ar spriedumiem neapmierinātu oponentu diskusijas par tās nepieciešamību, nedz apzināta vilcināšanās ar spriedumu izpildi. Kā arī vēlēsim – lai nākamais Satversmes tiesas jubilejai veltītais "Jurista Vārda" speciālais laidiens 2026. gadā iznāk demokrātijai un tiesiskumam mazāk trauksmainos apstākļos!
1. Jurista Vārds, 06.12.2016., Nr. 49 (952). Pieejams: juristavards.lv/zurnals.php?laidiens_id=12079