ŽURNĀLS Viedoklis

4. Aprīlis 2023 /Nr.14/15 (1280/1281)

Par tiesas neatkarību un objektivitāti procesos par noziedzīgi iegūtu mantu
1 komentāri
Daiga Siliņa
Zvērināta advokāte ZAB "Davidsons un partneri" 

Šī brīža tiesu prakse procesos par noziedzīgi iegūtu mantu rāda, ka manta tiek atzīta par noziedzīgi iegūtu un konfiscēta valsts labā, nekonstatējot noziedzīga nodarījuma izdarīšanu. Ekonomisko lietu tiesas (turpmāk – ELT) un Rīgas apgabaltiesas (turpmāk – RAT), kas kā apelācijas instances tiesa izskata sūdzības vai protestus par ELT lēmumiem, lēmumu motīvu daļā rakstītais, ka naudas līdzekļi iegūti legalizācijas rezultātā vai arī iegūti nenoskaidrota noziedzīga nodarījuma rezultātā, raisa pamatotas šaubas par procesa tiesiskumu un aizskartā mantas īpašnieka tiesībām uz taisnīgu tiesu.

Neanalizējot tiesību uz taisnīgu tiesu saturu, kurā ietilpst arī taisnīga lietas izspriešana, tiesas neatkarība un objektivitāte,1 aktualitāti noziedzīgi iegūtas mantas konfiskācijā iezīmē sistemātiska tiesnešu ietekmēšana nolūkā īstenot arestētās mantas konfiskāciju valsts labā. Proti, ietekmēšanas pirmavots iezīmējās 2020. gada oktobrī, kad Finanšu izlūkošanas dienests (turpmāk – FID) organizēja tiešsaistes mācības tiesībaizsardzības iestāžu pārstāvjiem, prokuroriem un tiesnešiem par galvenajām problēmām noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas (turpmāk – NILL) izmeklēšanā un iztiesāšanā. Neskatoties uz to, ka FID mācību materiāliem un to saturam noteica ierobežotas pieejamības informāciju, publiskajā telpā plašu rezonansi izraisīja šo mācību deklarētais mērķis – NILL lietās tiesas procesam ir jābūt ātram, tiesneši varētu nokļūt strupceļā, uzaicinot lielu daudzumu liecinieku un nozīmējot apjomīgas ekspertīzes.

komentāri (1)
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Zinaīda
5. Aprīlis 2023 / 15:16
3
ATBILDĒT
Bet tas viss taču izaudzis no jau pasenas Direktīvas 2014/42.
Eiropas līmeņa mācības par direktīvas piemērošanu notiek jau daudzus gadus, un Nīderlande ar tajā īstenotajiem pasākumiem ir viens no direktīvā paredzēto līdzekļu piemērošanas efektivitātes piemēriem.
Direktīvas preambulas 11. punkts skaidri definē, ka "Ir jāprecizē pašreizējais jēdziens “noziedzīgi iegūti līdzekļi”, iekļaujot līdzekļus, kas iegūti tieši, veicot noziedzīgu darbību, un visus netiešos labumus, tostarp tieši noziedzīgi iegūtu līdzekļu vēlāku atkārtotu ieguldīšanu vai pārveidošanu. Tādējādi noziedzīgi iegūti līdzekļi var iekļaut jebkuru īpašumu, tostarp tādu, kas ir bijis pilnībā vai daļēji pārveidots vai pārvērsts par citu īpašumu, un tādu, kas ir bijis apvienots ar īpašumu, kas iegūts no likumīgiem avotiem, līdz pat apvienoto noziedzīgi iegūto līdzekļu novērtētajai vērtībai. Tie var iekļaut arī ieņēmumus vai citus labumus, kas izriet no noziedzīgi iegūtiem līdzekļiem vai no īpašuma, kurā vai ar kuru minētie līdzekļi ir pārveidoti vai pārvērsti vai ar kuru tie ir apvienoti."
Turklāt: (22) Šī direktīva paredz minimālos noteikumus. Tas neliedz dalībvalstīm savos valsts tiesību aktos paredzēt plašākas pilnvaras, tostarp, piemēram, saistībā ar to noteikumiem par pierādījumiem.
visi numura raksti
Dina Gailīte, Sannija Matule
Viedoklis
Priekšvārds profesora Kalvja Torgāna rakstam "Tiesāšanās pret D (KM personā)"
Šajā "Jurista Vārdā" tiek publicēts Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes profesora, Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenā locekļa un zvērināta advokāta Kalvja Torgāna dzīves laikā tapušais viņa pēdējais raksts ...
Kalvis Torgāns
Viedoklis
Tiesāšanās pret D (KM personā)
Godātais lasītāj! Sēdēju Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesas zālē, klausījos prasītājas pārstāvju runas un saspringti domāju, kurus gan no viņu izvirzītajiem argumentiem tiesnese varētu atzīt par pamatu prasības par 12 vai ...
Linda Lielbriede
Notikums
Atskats uz konferenci "Advokātu loma tiesas procesu efektivizācijā"
24. martā Latvijas Universitātes Juridiskajā fakultātē sadarbībā ar Latvijas Zvērinātu advokātu padomi notika zinātniski praktiskā konference "Advokātu loma tiesas procesu efektivizācijā". Interesenti konferenci vēroja gan ...
Aldis Liepiņš
Skaidrojumi. Viedokļi
Advokātu palīgu institūta attīstība un mūsdienu izaicinājumi
2 komentāri
Egons Rusanovs
Skaidrojumi. Viedokļi
Procesuālo pamatfunkciju norobežošanas problemātika Latvijas kriminālprocesā
AUTORU KATALOGS