ŽURNĀLS Skaidrojumi. Viedokļi

15. Augusts 2023 /Nr.33 (1299)

Eiropas elektroenerģijas tirgus: evolūcija vai revolūcija
Kārlis Baltputnis
RTU Enerģētikas institūta vadošais pētnieks, programmas "PEP LNK Nākotnes enerģētikas līderi" dalībnieks 
Kristīne Eglīte
Latvijas Universitātes ĢZZF doktorante, programmas "PEP LNK Nākotnes enerģētikas līderi" dalībniece 
Gunārs Valdmanis
Klimata un enerģētikas ministrijas Enerģijas tirgus departamenta direktors, RTU EVIF pētnieks un lektors, programmas "PEP LNK Nākotnes enerģētikas līderi" vadības grupas loceklis 

Ieskats vēsturē

Regulatīvā ietvara attīstība Eiropas Savienībā

Viens no Eiropas Savienības (ES) mērķiem ir veicināt brīvu preču un pakalpojumu tirdzniecību. Tomēr pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados lielākajā daļā ES elektroapgādes un gāzapgādes uzņēmumi joprojām bija vertikāli integrēti monopoli. Tomēr tika nolemts arī šos tirgus pakāpeniski atvērt konkurencei. Šādā veidā, balstoties uz tādu valstu kā, piemēram, Lielbritānija, pieredzi, bija iecerēts radīt apstākļus konkurencei starp dažādiem ražotājiem, piesaistīt jaunas investīcijas elektroenerģijas ražošanas sektoram, kā arī samazināt izmaksas patērētājiem. Tika uzskatīts, ka konkurence sekmēs efektivitātes pieaugumu elektroenerģijas ražošanas sektorā, jo ražotāji tiks mudināti optimizēt jaudas, kā arī izvairīties no ekonomiski nepamatotām investīcijām. Vienlaikus reformu mērķis bija novērst arī riskus, kas saistīti ar elektroenerģijas ražošanas un infrastruktūras pakalpojumu savstarpējām šķērssubsīdijām, kā arī politiski motivētus ierobežojumus nepieciešamo investīciju veikšanai ražošanas un tīklu aktīvos.

Būtiskākie iedīgļi elektroenerģijas tirgus liberalizācijai ES mērogā aizsākās jau 1996. gadā, kad dalībvalstis uzsāka darbu pie apjomīgas likumdošanas, lai attīstītu ES enerģētikas politiku, tostarp deregulējot un harmonizējot iekšējo enerģijas tirgu. Laika gaitā šis process ir virzījies aizvien tālāk, un kopš tā pirmsākumiem ir pieņemtas jau četras enerģētikas likumu pakotnes:1

  • No 1996. līdz 1998. gadam Eiropas Komisija (EK) pirmajā pakotnē ietvēra divas jaunas direktīvas, kas aizsāka elektroenerģijas un gāzes tirgus sākotnējo liberalizāciju.
  • 2003. gadā EK pieņēma otro enerģētikas pakotni. Tajā ietilpstošo direktīvu mērķis bija nodrošināt gāzes un elektroenerģijas piegādātāju izvēles tiesības gan rūpnieciskajiem patērētājiem, gan mājsaimniecībām, tādējādi veicinot energoapgādes konkurenci patērētāju interesēs.
  • 2009. gadā pieņēma trešo enerģētikas pakotni. Tā ietvēra reformas enerģijas tirgotāju un ražotāju nodalīšanai no pārvades tīklu operatoriem (t.i., vertikāli integrēto monopolu sadalīšana), prasības neatkarīgiem regulatoriem, jaunas Eiropas aģentūras izveidošanu energoregulatoru sadarbībai (ACER), Eiropas elektroenerģijas un gāzes pārvades sistēmu operatoru apvienību (ENTSO-E un ENTSO-G) izveidi un pastiprinātas patērētāju tiesības mazumtirdzniecības tirgos. Minētā pakotne nodrošināja būtisku pamatu iekšējā enerģijas tirgus izveidei.
  • 2019. gadā pieņēma ceturto enerģētikas pakotni2 ar mērķi veicināt atjaunīgās enerģijas attīstību,3 aktīvāku elektroenerģijas galalietotāju iesaisti tirgū u. tml. Tika arī paplašināta ACER kompetence pārrobežu regulatīvās sadarbības jomā.

Nozīmīgs tirgus darbības uzticamības nodrošināšanas akts ir 2011. gada 25. oktobra regula (EU) 1227/2011 par enerģijas vairumtirgus integritāti un pārredzamību (REMIT). Tirgus dalībniekiem un pārvades sistēmas operatoram ir aizliegts ļaunprātīgi izmantot iekšējo informāciju un veikt tirgus manipulācijas, kā arī ir pienākums sniegt uzraudzībai nepieciešamo informāciju regulatoram un to sadarbības aģentūrai ACER. Tirgus uzraugiem ir ļoti būtiska loma elektroenerģijas tirdzniecības procesā un attiecīgi arī pilnvaras sodīt pārkāpējus.

Brīvā tirgus attīstība Latvijā

Pēc Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas 1991. gadā par monopolistu elektroenerģijas tirgū Latvijā kļuva valsts uzņēmums "Latvenergo", kura pārziņā bija ne tikai elektroenerģijas ražošana, bet arī pārvade un tirgošana. Vērts piebilst – nevar gan apgalvot, ka šajā periodā tirgū nebija nekādu konkurences elementu.

komentāri
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
visi numura raksti
Valentija Liholaja
Skaidrojumi. Viedokļi
Cietsirdība pret dzīvnieku un atbildība par to
Pievērsties šim jautājumam pamudināja Sannijas Matules redaktora sleja žurnālā "Jurista Vārds" šā gada 13. jūnijā,1 kurā aktualizēta tēma par sabiedrībā izplatīto un arvien pieaugošo cietsirdīgo izturēšanos pret dzīvniekiem un ...
3 komentāri
Artūrs Caics
Skaidrojumi. Viedokļi
Satversmes tiesas jaunākā judikatūra enerģētikas lietās
Enerģētikas jomas aktualitāte un nozīme pieaug ne vien starptautiskajās attiecībās, nacionālajā politikā un iedzīvotāju ikdienas dzīvē, bet arī Satversmes tiesas judikatūrā. Iepriekšējos 12 mēnešos Satversmes tiesa ir ...
Olga Bogdanova, Gatis Junghāns, Santa Zāģere-Tihova
Skaidrojumi. Viedokļi
Baltijas valstu elektroenerģijas tirgus attīstības plāns

Šajā rakstā dots ieskats par Baltijas valstīs plānotajām būtiskajām elektroenerģijas tirgus izmaiņām laika periodā līdz 2025. gadam.

Laura Ratniece
Informācija
Pieejami četru CISG Konsultatīvās padomes Viedokļu tulkojumi latviešu valodā
Aija Rozena
Mūsu autors
Iepazīstieties: JV autore Aija Rozena
Aija Rozena vairākus gadus ieņēma tieslietu ministra padomnieces amatu juridiskos jautājumos. Pirmais raksts par administratīvo pārkāpumu tiesisko regulējumu publicēts 2002. gadā, kad viņa bija Tieslietu ministrijas Publisko tiesību ...
AUTORU KATALOGS